Најдобри начини да испраќате текстуални датотеки и да споделувате од вашиот Mac на други уреди

Еден од најчестите начини за испраќање датотеки или текст е преку гласници од е-пошта или инстант. Неодамна го видовме анонимното решение на Волафил и денес ќе видиме друг начин. Гласниците се одлични ако го испраќате текстот на некој друг, освен на вас самите, но ако ви требаат за да го испратите на себе или на друг систем што можеби го користите, можеби гласникот не е најдобрата опција. Кога станува збор за испраќање датотеки до себе, скоро секогаш ги испраќате преку е-пошта. И во двата случаи, ги испраќате е-поштата до датотеките, бидејќи тие ги сакаат на друг систем, но ние го постигнуваме тоа по цена на нередот на сандачето за е-пошта. Еве неколку методи со кои можете да ги испраќате датотеките и текстот од Mac на кој било уред, т.е. Андроид, iPhone, iPad, друг Mac или Windows PC.

Испратете текст од Mac на iOS уред

Испраќањето текстуални пораки од Mac до вашиот iPhone или iPad е многу полесно, благодарение на пораките што премиерно ќе бидат прикажани на планинскиот лав, но тој е достапен за Lion на оние кои се подготвени да ја пробаат бета верзијата. За да испратите текстуални датотеки и слики (само датотеки со слики - не се компатибилни со други типови на датотеки), сè што треба да направите е да испратите порака до себе. Mac и уредот IOS не мора да бидат поврзани на истата Wi-Fi мрежа, сепак двата уреди мора да имаат Интернет-врска. За да испратите текстуални пораки или датотека со слика, отворете ги пораките, креирајте нова порака, внесете ваш сопствен Apple ID. Испратете ја пораката и ќе ја добиете на вашиот iOS уред. Иако пораката ќе се појави двапати од двете страни, испратена и примена, но сепак, таа ќе биде таму.

Испратете датотеки од Mac на iOS уреди

За да испратите датотеки од вашиот Mac на вашиот iPad или iPhone, ќе се соочите со некакво ограничување, во кое двата уреди мора да бидат на истата Wi-Fi мрежа. Користете неколку мали апликации, наречени Достават за Mac и Избави меурчиња за iOS (и двете се тотално бесплатни) и започнете со испраќање на датотеките. Преносот на датотеки може да биде малку бавен, но може да се испраќа едни на други и апликацијата е сигурна. Дополнително, можете да ги заштитите потоците на датотеки со лозинка за да се осигурате дека никој друг не може да ги испрати до вашиот систем или уред.

Испратете датотеки од Mac на Mac или Windows PC

Една од многуте причини што споделувањето датотеки станува болно е затоа што не секој ја користи истата платформа, некои сакаат Macs, а други користат Windows PC. Другите земји може да имаат мешавина од компјутери Mac и Windows. Ако сте во ситуација кога треба да работите и со двете платформи и ви треба едноставен и ефикасен начин за испраќање и испраќање текстуални датотеки, вашиот одговор лежи во два одлични веб-услуги кои се достапни за двете платформи, Evernote и Dropbox.

Инсталирајте Evernote и со Mac и со компјутер што сакате да разменувате датотеки меѓу нив. Создадете тетратка која е специјално наменета за размена на текст и креирајте белешки секогаш кога имате текст да испратите. Пристапете до нив од вашиот друг Mac или Windows PC од апликацијата за акции.

За испраќање датотеки помеѓу два система, Dropbox е идеален избор за вашиот клиент за работна површина што не само што го олеснува испраќањето датотеки, туку и ве известува кога ќе добиете нова датотека. За разлика од неговата употреба за складирање, можете да го користите Dropbox како порта меѓу два система. Ако системот на кој сакате да испраќате датотеки не е ваш, а подоцна тој не беше конфигуриран со вашиот Dropbox ID, размислете да создадете споделена папка со лицето од кое сакате да испраќате датотеки и да додавате датотеки во неа. Вчитувањето и преземањето датотеки ќе потрае, сепак, во зависност од брзината на вашата Интернет-врска.

Универзално решение за споделен текст помеѓу два уреди

Ако претпочитате да користите единствен медиум за комуникација со скоро кој било уред кога користите Mac, Клип. Сподели е одлична услуга со апликации за Mac, Windows, iOS и Android. Можете да користите веб-интерфејс на Clip.Share или да ги користите апликациите за лесно размена на фрагменти од текст. Имајте предвид дека е потребна сметка Gmail o Google Apps да испраќате текстуални пораки помеѓу два уреди. Уредите можат да бидат лоцирани на кое било место во светот, бидејќи фрагментите се испраќаат преку Интернет. Едно ограничување е дека еден дел од кодот може да се „повлече“ и да се „закачи“ истовремено, иако може да се извлече од еден уред и да се прими на кој било број на уреди. Не постои слично решение за испраќање датотеки, особено оној што е полесен за испраќање датотеки помеѓу Mac и Android, и кој несомнено ќе мора да прибегне кон услуги како Dropbox кои постојат на повеќе платформи.

Се надеваме дека ова ќе ја задржи вашата е-пошта ослободена од предметите што се таму затоа што требаше сами да ги испратите и немавте отстранлив простор за да ги копирате. Што се однесува до испраќањето датотеки или текст помеѓу уредите Mac и IOS, има голем број апликации кои олеснуваат. За да испратите датотеки или текст на недостаток на платформи на Apple, ќе мора да зависите од веб-услуга. Процесот ќе биде лесен како што се апликациите за соодветните платформи.

Извор - Совети за зависност


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.