Најдобри препораки за ТВ серии

најдобра ТВ серија

Во последниве години видовме како голем број холивудски актери се селат на телевизија, формат кој стана енормно популарен во последниве години, делумно благодарение на пониски трошоци за производство Ова им овозможува на големите студија да ризикуваат помалку пари за секој проект, бидејќи ако публиката не одговори на првата промена, тие можат брзо да ги откажат и минимизираат трошоците.

Но, не се само големите студија кои се определија за овој формат, бидејќи главните видео сервиси се допаѓаат HBO или Netflix се оние кои најмногу се обложуваат на оваа содржина. Јасни примери за успех на продукцијата на овие услуги може да се најдат во „Игра на тронови“, Силиконската долина, Даредевил, Странсррс ...

Во оваа статија ќе понудиме некои од најдобра серија што во моментов можеме да ја најдеме на ТВ. Се обидов да ги покријам сите жанрови и вкусови, така што во оваа статија можете да најдете од серии за хумор, до серии од научна фантастика, преку серии тип Б, полиција, мистерија, натприродни, комични ликови ...

Индекс

Препораки на ТВ серии со хумор

Силиконската долина

Фантастична серија хумор во која се рефлектира како работи Силиконската долина со допир на хумор. Во текот на целата серија ќе видиме како Ричард Хендрикс работи на апликација која нуди извонредни стапки на видео компресија, преку инкубатор. Во текот на целата серија, која во моментов е во четвртата сезона и се емитува на HBO, ќе ги видиме сите проблеми со кои овој програмер треба да се соочи заедно со неговиот тим за да го реализира својот проект до успешен заклучок.

Modern Family

Modern Family е еден вид потсмев во кој протагонистите седат на софа да разговараат со камерата, раскажувајќи ги настаните што се случуваат во сите епизоди. Овој мокументарен филм ни покажува различни епизоди во животот на неговите протагонисти. Во моментов е во осмата сезона и е обновен за уште една година.

Последниот човек на земјата / Последниот човек на Земјата

Телевизиска серија Кјуриосити во која тој ни покажува како вирус ја уби целата светска популацијаосвен неколку одбрани кои се имуни на вирусот. Овие луѓе постепено се здружуваат создавајќи заедница и ни ги покажуваат предностите и недостатоците што би ги имала слична ситуација. Во моментов е во трета сезона и е обновена за четврта.

Superstore

Приказната се одвива во супермаркет наречен Superstore во кој а бескрајни комични ситуации поврзани со секојдневниот живот и ликовите и самата операција на естаблишментот. Во моментов првите две сезони се емитувани, а закажана е трета.

The Big Bang Theory

Теоријата за Биг Бенг ни покажува животот на 4 гикови, loversубители на стрипови, Војни на Starвездите, Стрип Кон... Во текот на серијата гледаме како овие четири осамени почнуваат постепено да се одделуваат од групата кога ќе успеат да го привлечат интересот на жените, што е еден од нивните најголеми стравови. Во моментов е во десеттата сезона и е обновен за уште една

Препораки за ТВ серии од научна фантастика

Странци работи

Ако ви се допаѓаа The Goonies, оваа серија ќе ве натера да се сетите на времето од 80-тите години кога бевме помлади и каде единствено што беше важно беше наоѓање авантура. Strangers Things е почит кон 80-тите години на минатиот век каде што можеме да видиме јасни референци за великаните на филмската индустрија во моментот како Стивен Кинг, Georgeорџ Лукас, Стивен Спилберг, он Карпентер меѓу другите.

Westworld

Серија Инспириран од истоимениот филм од 1973 година и изведен од Јул Бринер, во кој објектите на забавен парк се исполнети со андроиди кои им овозможуваат на посетителите да влезат во свет на фантазија, колку и да е тоа екстравагантно. Меѓу екипите на оваа нова адаптација ги наоѓаме Ентони Хопкинс и Ед Харис како главни холивудски везди.

ОП

По 7 години исчезнато, младата Прери се враќа во заедницата каде што порасна со извонредна промена: неговото слепило е излечено. И покрај прашањата од неговото семејство и ФБИ, никој не може да открие што навистина се случило. Но, додека истрагата што довела до нејзиното лекување продолжува, младата жена сака да убеди група млади луѓе повторно да заминат од заедницата.

Просторот

Просторот ни одзема 200 години во иднината, каде Милер е полициски детектив кој треба да ја пронајде исчезнатата млада Julули Мао. Како што напредува истрагата, Милер ќе открие дека исчезнувањето на оваа млада жена во заговор што ќе го загрози постоењето на човештвото.

Препораки за ТВ серии мистерија / фантазија

Шерлок

Класик на сите времиња, кој никогаш не излегува од мода. Од сите верзии што се направени досега, оваа верзија на BBC тоа е оној со најголем успех, не само кај јавноста, туку и кај критичарите. Секоја сезона е составена од три часа и половина поглавја (како да се работи за три филма) во кои Шерлок треба да ги реши мистериите што му се пренесени. Оваа серија нема годишен континуитет, односно не секоја година се лансираат сезони од оваа серија. Последната достапна сезона, четвртата, е достапна преку Нетфликс.

X-Files

Друга мистериозна класика, иако десеттата сезона, во која се виде обединувањето помеѓу Мулдер и Скали, остави многу посакувано, бидејќи од само шестте епизоди што беа емитувани, само три се фокусираа на продолжи аурата на мистерија што ја опкружуваше серијата меѓу вонземјаните и мрачните маневри на владата за да се сокријат сите траги. Претходните девет сезони немаат отпад, па доколку имате можност да уживате во оваа серија нема да зажалите.

Doctor Who

Телевизиска класика која го започна своето патување во 1969 година во првата фаза и заврши во 1989 година. Втората фаза од оваа британска серија започна во 2005 година и во моментов е во десеттата сезона. Оваа серија ги прикажува авантурите на Докторот кој го истражува универзумот во неговиот Тардис, вселенски брод, способен да патува во времето и просторот.

Препораки за анимирани ТВ серии

Фамилијарен тип

Семеен дечко е она што Симпсонови можеле да го имаат да не беа фокусирани на целата публика. Серијата Сет Мекфарлан ни го прикажува секојдневниот живот на Питер Грифин во вообичаени ситуации, но кои очигледно немаат крај каков што секој можеше да си замисли. Ако допирот со моралот понуден од Симпсонови никогаш не завршил да ви се допаѓате, Family Guy е вашата серија. Во моментов е во петнаесетта сезона и се обнови за уште една, и покрај тоа што неколку години беше без воздух поради проблеми со Фокс, кој ги поседува правата.

Препораки за ТВ серии од серијата Б / Гор

Еш против Злото мртов

Брус Кембел можеби не е познат актер за многумина од вас. Брус Кембел се здружи со Сем Раими (режисер на Спајдермен) за да започне трилогија на големи филмови, со навестувања за хумор и серии Б: Пеколно поседување, Застрашувачки мртов и Армијата на темнината. Ако не сте ги виделе и ви се допаѓа овој жанр, препорачливо е да ги погледнете.

Ash Vs Evil Dead, ни го покажува главниот јунак на овие филмови Пепел, кој го игра Брус Кембел, 30 години подоцна. Приказната започнува повторно кога Еш го користи Некрономикон, или Книга на мртвите, за да флертува на состанок. Сем Раими, иако не ги режира поглавјата, стои зад продукцијата, така loversубителите на филмската трилогија нема да пропуштат ниту еден елемент што ја карактеризираше таа трилогија. Не е потребно да ги гледате филмовите на кои се базира серијата за да уживате во Ash Vs Evil Dead, но ако ви се допаѓа оваа тема, таа е повеќе од препорачана.

Од самрак до зора: серијалот

Овој спин-оф на филмовите на Роберт Родригез и Квентин Тарантино, ни покажува во првата сезона сè што се случило во филмот, како тие пристигнале кај Свитканиот Тит, кои се главните браќа, историјата на вампирите што го опкружуваат. Во следните сезони, во моментов се емитувани три, гледаме како листоријата на вампирите е многу посложена отколку што може да се појави на почетокот.

З нација

Z Nation е еден вид спин-оф на The Walking Dead но со навестувања за надреален хумор. Во текот на целата серија, група луѓе треба да го носат Пациентот нула во владиниот објект со цел да создадат лек за сите луѓе кои се претвориле во зомби.

Препораки за ТВ-серии за акција / истрага

Г-дин роботот

Елиот работи како безбедносен инженер во мала компјутерска компанија чии клиенти ја вклучуваат најголемата банка во САД. Елиот е регрутиран од fsociety, група хакери кои тие сакаат да ги уништат најмоќните. Досега сè е нормално, да не беше фактот дека Елиот страдаше од проблеми во врска со луѓето, клиничка депресија, како и од заблуди од сите видови. Ако сте computerубител на компјутерот, можете да видите како ова е една од ретките серии, ако не и единствената, каде што темата хакери е прикажана како што е, а не како што е прикажана од некои патетични серии како CSI Cyber.

Сираче црна

Актерката од оваа серија глуми во четири различни карактери, сите клонови на иста личност. Во текот на целата серија, која е пред премиера на петтата сезона, сестрите клонови ќе се обидат да откријат како и зошто на нивното постоење, бидејќи овие четири протагонисти не се единствените клонови дистрибуирани низ целиот свет.

Црната листа

Еден од најбараните криминалци од ФБИ доставено под услов да разговарате само со агент кој штотуку се приклучи на ФБИ. Рејмонд Редингтон, постигнува договор со ФБИ за предавање на криминалците кои најмногу ги бараат властите, покрај тоа што ги информира за идните планови на другите криминалци. Во повеќето случаи, Рејмонд Редингтон завршува со корист од апсењата, што понекогаш предизвикува ФБИ да го доведе во прашање договорот што го постигнале.

Скорпија

Серијата Скорпија раскажува приказна за група луѓе со IQ кое е близу 200 поени и и ’ставаат на располагање на американската влада да решава проблеми кои на прв поглед немаат едноставно решение. Оваа серија е базирана на животот на Валтер Обријан, еден од луѓето со највисок коефициент на интелигенција и кој тврди дека ја хакнал НАСА кога имал само 13 години.

зоолошката градина

Ивотните стануваат агресивни и никој не знае зошто. Првите индикации укажуваат на фактот дека причината може да биде храна од лабораторија, но како што напредува серијата, гледаме дека проблемот што ги засега животните е нешто многу покомплексно.

Prison Break

Prison Break првично беше составен од 4 сезони кои оваа година се проширија во една петтина во кои масите се свртија бидејќи сега е постариот брат кој ќе му помогне на помалиот брат да да излезе не само од затвор, туку и од земјата каде што е притворен.

Во лошите земји

Со Into the Badlands се движиме кон иднината, каде по уништувањето на цивилизацијата се појави феудално општество, управуван од седум феудални барони кои постојано се во конфликт. Оваа серија ни ја прикажува приказната за еден млад воин кој ќе влезе во различните лондони за да најде одговори.

Препораки за стрип / книги за ТВ серии

Агенти на МАРВЕЛ НА СВЕТЕ

Една од сериите на Марвеловиот универзум која има најголем успех во светот на телевизијата. ШИЛД е организација која ќе се соочи со типичните закани на светот Марвел, со криминални организации како Хидра, до супервили. Во текот на целата серија SHIELD ќе регрутира нови ликови за да им помогне во борбата против злото.

Авантурист

Слеп адвокат на ден, херој на ноќ. Ова е животот на Мет Мардок, кој и покрај тоа што бил слеп, благодарение на обуката што ја добил откако го изгубил видот како дете, успеал да ги развие потребните вештини за да не му требаат на неговите очи во кое било време да знаат дека го опкружува . Даредевил се базира на стриповите на Марвел и успехот на двете сезони, достапен на Нетфликс, е таков што веќе е потпишана трета сезона.

Лука Кејџ

Лук Кејџ исто така потекнува од Марвел и тоа беше неуспешниот експеримент на тајна организација за репродукција на совршен војник кој го роди капетанот Америка, правејќи го Лука човек со натчовечка сила и непробојна кожа. Оваа серија е спин-оф на essесика onesонс (исто така од Марвел универзумот), каде Лук Кејџ се појавува во различни прилики демонстрирајќи ги своите способности.

Игра на тронови

Адаптација на серијалот роман на Georgeорџ Р.Р.Мартин Песна од мраз и оган. Заплетот нè сместува во едно од седумте кралства на западниот континент, Инверналија каде гувернерот на ова кралство е повикан да ја заземе позицијата Рака на кралот, што ќе го принуди да ја напушти својата земја и да влезе во комплициран свет на односи со седумте најважни семејства во кралството. Оваа серија на HBO беше и продолжува да биде една од најнаградуваните во последните години и во моментов е пред претставување на осмата сезона.

На Одење мртов

Заедно со „Игра на тронови“, The Walking Dead е уште една од сериите што има најголем успех на телевизија во последните неколку години. Како што може да сугерира името, The Walking Dead раскажува приказна за амбиент каде вирус го збриша скоро целото човештво што се претвори во зомбиНиз целата серија гледаме како луѓето самите понекогаш се нивниот главен ривал за тепање, а не зомби. The Walking Dead е снимен според стрипот на Роберт Киркман и Тони Мур.

Бездомник

Како и The Walking Dead, Роберт Киркман стои зад стриповите кои ја инспирираа оваа нова телевизиска серија наречена Outcast, серија која ни го покажува животот на Кајл Барнс, чие семејство го опседнале демони уште од дете. Кога ќе стане возрасен, тој ќе се обиде да открие што се крие зад сите овие натприродни манифестации што влијаеле на неговото семејство.

Американски богови

Американските богови е роман на Нил Гајман објавен во 2001. Во оваа книга ни е раскажана приказната за поранешен осуденик по име Сомбре, човек кој излегува од затвор откако бил затворен три години за грабеж на банка и кој ни кажува за желбата повторно да се сретне со неговата сакана сопруга, сè додека дознава дека починал во сообраќајна несреќа.

На вирус

Оваа серија е базирана на романите Трилогија на темнината на режисерот Гиilleермо дел Торо, режисер на „Хелбој“, „Трилогија на хобит“, „Лавиринт на Пан“, „Пацифик“, „Кронос“ ... Приказната започнува со изглед на авион полн со трупови, авион со чуден товар. Малку по малку, сè е откриено како резултат на паразитски црви кои влегуваат во луѓето за да ги контролираат или да предизвикаат смрт, според одлуката на мајсторот.

Оригинална верзија Поднасловена или синхронизирана на шпански?

Сите серии што ви ги прикажуваме во оваа статија се синхронизирани на шпански, барем првата сезона, бидејќи тие се емитувани на шпански јазик. Сепак, има некои други кои сè уште не се објавени во Шпанија и во моментот не се чини дека има намера да се стори тоа, барем по времето што помина од неговата премиера во Соединетите држави.

Ако на крајот се навлечете во серија, големи се шансите на крајот да уживате во нејзиниот оригинален јазик со преводи, најмногу затоа штоОбично се достапни долго пред датираната верзија. На крајот, ќе се навикнете на тоа и патем вежбате малку англиски што никогаш не ве боли.

Повеќето од овие серии се достапни преку Netflix, HBO и Amazon Prime Video., па нема да биде многу тешко да ги следиме ако сакаме да му дадеме шанса. Можев да додадам повеќе серии, но во оваа статија сакав да ги рефлектирам сериите што можат да привлечат најголемо внимание на пошироката јавност, иако со малку исклучоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->