Најдобрите таблети за 2017 година

Најдобрите таблети за 2017 година

Многумина веројатно бараат нова таблета со која заменете го стариот уред или, можеби, она што го сакате е купете ја вашата прва масат Сега е добро време, и како се погоди тој уред за обновување (назад на училиште, назад на работа ...), но каков таблет да се избере?

Вистината е дека пазарот е полн со опции, многу и разновидни, како во дизајнот, перформансите и, се разбира, и по цената. Затоа денес сакаме да фрлиме малку светло на овој огромен океан на можности и да ви покажеме некои од најдобрите таблети за 2017 година. Можеби, конечно, нема да се одлучите за ниту еден од оние што ги предлагаме, но, без сомнение, тоа ќе биде добро место за почеток и сигурно ќе ви помогне да ја пронајдете таблетата што најмногу ви одговара.

5-те најдобри таблети за 2017 година

Таблетата што „најдобро ви одговара“. Се цитирам себеси затоа што, иако во однос на квалитетот и компонентите, перформансите итн., Некои таблети се подобри од другите, исто така е точно дека најдобриот таблет за секој корисник е оној што најдобро се прилагодува на нивните специфични потреби. На пример, ако тоа ќе го користите само за сурфање на Интернет, гледање видеа на ЈуТјуб, проверка на е-пошта и, воопшто, активности за кои се потребни малку ресурси, можеби нема да мора да потрошите илјада или толку евра на iPad Pro поставување. И, ако она што го сакате е да го носите насекаде, бидејќи она што го сакате е да ги проголтате електронските книги, сепак претпочитате покомпактен таблет.

Најдобрите таблети за 2017 година

 

Слично на тоа, ако сакате да го користите вашиот нов таблет за да работа секој денДа управувајте со вашите студии, земете белешки и повеќе, потребен ви е моќен уред, со добро мултитаскинг и кој не се плаши кога користите две или три апликации истовремено.

Тоа рече, следно ќе видиме некои од најдобрите таблети за 2017 година во апсолутна смисла, односно оние уреди што имаат огромен квалитет, моќ и перформанси и кои се подеднакво корисни за читање на овој пост во прелистувачот отколку за дизајнирање на план за дом. Почнуваме.

Samsung Galaxy Tab S3

Презентиран за време на последниот Светски конгрес за мобилни телефони во Барселона, несомнено е дека Samsung Galaxy Tab S3 Таа е една од најдобрите таблети за 2017 година.

Samsung Galaxy Tab

Овој уред има 9,7 инчен екран и резолуција 1536 x 2048 пиксели, идеална големина и за оние кои сакаат да ја носат со себе насекаде и за оние кои сакаат да ја користат на работа и / или на студии.

Направено е од алуминиум, внатре доаѓа со Android 7 Nougat, кој се напојува од а процесор Кученце 820 четири-јадро придружено со Adreno 530 GPU, 4 GB RAM меморија, 64 GB меморија за складирање што може да се прошири со користење на microSD картичка до 256 GB и дарежлива 6000 mAh батерија со систем за брзо полнење и USB-C конектор.

Samsung Galaxy Tab

Нивните четири стерео звучници AKG / Harman сместен на долните страни за неверојатно звучно искуство.

И иако со таблетот обично не правиме премногу фотографии, не можеме да го заборавиме Главна камера од 13 MP способен за снимање видео на 4K и 30 FPS.

Леново јога книга

Друга од најдобрите таблети за 2017 година ни доаѓа од оваа престижна ориентална фирма. Станува збор за Леново јога книга, уред доста различен од останатите таблети што ги имаме на располагање на тековниот пазар.

Леново јога книга

Иако станува збор за таблет, Леново Јога Книгата е еден вид хибриден уред  Во која ќе најдете и тастатура и дополнителен панел што е тактичен и на кој ќе можете да пишувате рачно, па затоа е многу погоден за задачи како што се водење белешки за час.

Во однос на техничките спецификации, тој има 10,1 инчен Full HD екран (1920 x 1200 пиксели) и внатре наоѓаме a процесор Атом X5-Z8550, придружени со 4 GB RAM меморија y 64 GB меморија за складирање внатрешни Покрај тоа, неговата батерија од 8500 mAh ветува употреба до 10 часа со едно полнење, така што ќе можете да уживате во голема автономија на работа, дома или на излети.

Заедно со сето погоре, треба да се забележи и дека тоа е а удобен и лесен уред, едвај тежи 690 грама, што вклучува читач за микро SD картички, Поврзување со LTE, Bluetooth, WiFi, како и главна камера од 8 MP и предна камера од 2 MP кои, иако не се најдобри на пазарот, се прилично пристојни за употребата што им се дава на овие типови уреди.

Asus ZenPad 3S 10

Продолжуваме со друга од најпознатите фирми во последниве години и нејзините Asus ZenPad 3S 10, таблета која, и покрај своето име, нуди А. 9,7 инчен екран со резолуција 2048 x 1536 пиксели и густина на пиксели на инч од 264.

Asus ZenPad 3S 10

Направено е од алуминиум, точно е дека носи одреден воздух до „iPad“ на „Епл“, но во него се сместени а Процесор MediaTeK MT8176 шест-јадро придружено со 4 GB RAM меморија, 64 GB простор за складирање внатрешно, 5.900 mAH батерија, слот за картичка microSD, конектор USB Type-C и така натаму.

Нејзината слаба точка може да бидат камерите, едноставни, 8 MP главната и 5 MP предната, сепак, со своите 430 грама тежина е една од најлесните таблети во својата категорија.

Xiaomi Mi Pad 3

За оние кои претпочитаат подвижност и повеќе го користат таблетот за сурфање на мрежата, проверуваат пошта, читаат и слични задачи, без сомнение една од најдобрите таблети е оваа Xiaomi Mi Pad 2 со 7,9 инчен екран со резолуција 2560 x 1600 и тежина од само 328 грама, внатре во која наоѓаме a Шест-јадрен процесор MediaTek MTK8176 придружени со 4 GB RAM, 64 GB внатрешно складирање што може да се прошири и Батерија од 6600 mAh што ветува автономија до дванаесет часа.

Xiaomi Mi Pad 3

Во делот за видео и фотографија, има Главна камера од 13 MP со автоматски фокус и бленда f / 2.2, како и а Предна камера од 5 MP со бленда f / 2.0.

И, како што можете да замислите, да бидете производ на Xiaomi, неговата цена ќе биде повеќе од интересна.

Sony Xperia Z4

И од Кина отидовме во земјата на изгрејсонцето, Јапонија, за да ви кажам за ова Sony Xperia Z4, фантастична таблета која оди до 10,1 инчен екран Со резолуција од 2560 x 1600 пиксели, што поради големината и квалитетот, е погодно и за потрошувачка на содржина и за работа или студии.

Sony Xperia Z4

Оваа таблета се напојува со a  Процесор на Qualcomm Кученце 810 Придружени со 3 GB RAM и 32 GB простор внатрешно проширување благодарение на неговиот слот за картичка microSD и А. 6.000 mAh батерија.

Покрај тоа, со тежина од 389 грама, тој е исклучително тенок и лесен, водоотпорен, и сместува главна камера од 8,1 MP заедно со предна камера од 5,1 MP.

Најдобрата таблета за 2016 година

Вистината е дека сепак би можеле да споменеме некои таблети кои совршено би можеле да бидат дел од оваа листа на најдобри таблети за 2017 година, дури и ако не беа лансирани на пазарот оваа година. Без понатаму, MediaPad M3 на Huawei со 8,4-инчен екран, MediaPad T2 10.0 Pro, или шпанскиот BQ Aquaris M10 Тие се силни кандидати, сепак, ние се откажуваме од Андроид за да разговараме за тоа што е тоа la најдобра таблета 2016 година: IPad Pro на Apple.

 

Apple iPad Pro

Првото нешто што ќе го привлече вашето внимание е тоа што ја спомнувам претходната генерација на iPad Pro (претставен на крајот на 2015 година моделот 12,9 and, а во пролетта 2016 година моделот 9,7)), а не сегашните модели. Причината е многу едноставна: колку што Apple се обидува да ни продаде фантастични подобрувања, втората генерација на iPad Pro го прави токму истото и исто толку добро како и првата генерација, но предноста е што може да го набавите по многу подобра цена.

Од iPad Pro можеме да го потенцираме неговиот огромен 12,9 ″ Ретино-дисплеј, супериорен во однос на оној на многу лаптоп-компјутери, негов 10 часа автономија, неговата моќна A9X процесор придружуван од копроцесорот за движење М9, поврзување Bluetooth 4.2, WiFi, опционално мобилно поврзување. И сето тоа без да се спомене дека станува збор за уред кој, и покрај својата големина, е неверојатно лесен и тенок, што го прави погоден за носење насекаде, иако, очигледно, не е пренослив како таблета од 7,9.

iPad Pro

Но, она што се истакнува кај iPad Pro не е самиот iPad Pro, туку тој комбинација на iPad Pro со iOS и неговите додатоци. Оперативниот систем, особено iOS 11, ја носи продуктивноста на ново ниво; сега е можно да се работи со iPad, како што е мојот случај. На Паметна тастатура совршено се комбинира со уредот и бидејќи не ви треба Bluetooth, нема грешки, нема одложувања, она што го пишувате се појавува на екранот веднаш штом ќе ги притиснете неговите копчиња.

И, конечно, Јаболко Молив, вистинско чудо за оние кои знаат да цртаат (не како мене) и да водат белешки и белешки рачно: прецизност, незабележливо време на латентност, удобност, автономија….

Јас го купив мојот iPad Pro на почетокот на летото, исто како што беше претставена втората генерација, заедно со Паметна тастатура и јаболковиот молив. Како што можете да замислите, заштедив пари на трите работи. Исто така, оттогаш користам iOS 11 (бета) што ми овозможи да го искористам својот потенцијал од минута нула. Па ако бараш помеѓу најдобрите таблети од 2017 година, исто така iPad Pro, во која било од неговите големини и првата генерација, ќе ве изненади.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.