Најдобри шаховски игри за компјутер

игри во шах

Ако постои класична и забавна игра на табла, во која нашата концентрација е од суштинско значење за победа, тоа е несомнено Шах, табла игра каде стратегијата и внимателно размислување за секој потег ќе бидат клучот за да се победи. Оваа игра ги видела своите почетоци уште во 600/800 години по Христа и дури во XNUMX век влегла во Шпанија преку Арапите. Без сомнение, историска игра што останува млада и покрај тоа што изгуби многу пареа во дигиталното време.

Во моментов е многу вообичаено за нас да најдеме некој што игра партија шах. Во ерата на мобилни телефони и видео игри, се чини тешко да се види момче или човек од средна возраст како игра на класична табла, па најдобра опција ако сакаме да играме шах е да го направиме тоа во форма на видео игра. Но Тоа не е само игра, шахот се смета за спорт на интелигенција и се играат одлични турнири низ целиот свет со игри што можат да траат 6 часа. Во оваа статија ќе ги видиме најдобрите бесплатни шаховски игри за компјутерски изложени.

Шаховски игри за компјутер

Smallе ги детализираме во мала листа оние најатрактивни шаховски игри што можеме да ги најдеме на платформата за компјутер, сите имаат платена или бесплатна апликација по избор на играчот. Можеме да најдеме од класичната игра во 2 димензии или повеќе елаборирани игри во 3 димензии со реална графика.

Фриц Шах 17

Започнуваме со една од шаховските игри со најдобра графика, игра особено фокусирана на оние помалку искусни играчи кои сакаат да уживаат во искуство што е задоволувачко и пријатно за око. Наслов многу препорачано од великаните на овој спорт со коментари и голема база на податоци за некои од нив, како големиот Каспаров. Оваа игра исто така го анализира нашиот начин на игра за да се позиционираме на рангирање и да се поклопиме со противници на исто ниво.

Имаме внатрешен форум каде што можеме да расчистиме сомнежи со други играчи или да ги коментираме нивните игри што се гледаат на други игри. Но, на оваа одлична игра е нејзината цена, а тоа е дека чини 50 €, па иако е пријатна игра, нејзината цена е малку забрана ако сакаме да играме само една игра.

Шах Ултра

Го истакнавме графичкиот дел од претходната игра и оваа шаховска ултра не заостанува во овој поглед, бидејќи е една од шаховските игри со најдобриот технички дел на списокот. Играта е во состојба да ни покаже слики до 4K природна резолуција. Има режим на еден играч и голем режим на мултиплеер во кој можеме скоро веднаш да најдеме ривал.

Ако она што го бараме е да играме сами, имаме неколку режими на игра и многу работена вештачка интелигенција, нудејќи ни интензивни и долготрајни игри како да е вистинска игра. Силно препорачана игра за секој cheубител на шах. За разлика од претходната, оваа има многу привлечна цена од 5,19 € во моментов Пареа.

Шаховски титани

Сега одиме на првата бесплатна игра на списокот и можеби е една од најдобрите бидејќи ужива и во добар технички дел и во многу детали. Нуди одлично ниво на детали и на таблата и на парчињата. Многу популарна игра меѓу fansубителите на шахот затоа што е бесплатна и поради големата заедница што ја придружува.

Имаме различни нивоа на тежина за да можеме да уживаме во играта, без оглед на нашата способност. Препорачливо е да започнеме на најниско ниво ако сме 'рѓосани. Како што споменавме на почетокот, играта е потполно бесплатна и можеме да ја преземеме од вашата Веб страна.

Зен шах: Парот во едно

 

Стигнавме во она што е една од наједноставните и најпрецизни игри на списокот, со многу минималистички дизајн што нè потсетува повеќе на мобилна игра отколку на компјутерска игра, со поедноставен графички дел. Овој Зен шах е фокусиран на случајна публика која се обидува да игра лабави и брзи игри без многу помпа.

Нас наоѓаме многу предизвици за надминување создадени од најдобрите мајстори во светот на шахотКако што напредуваме, предизвиците стануваат сè покомплексни, иако нашата цел останува секогаш иста, да матираме што е можно поскоро за на крајот да победиме во играта. Неговата цена е исто така едноставна и можеме да ја најдеме во Пареа за 0,99 €, многу препорачливо ако она што го бараме е само забава.

Лукас Шах

игри во шах

Лукас Шах е игра која се издвојува по тоа што е со отворен код, па можеме да ја преземеме бесплатно од нејзината веб-страница. Имаме до 40 режими на игра во која можеме да започнеме на најниско ниво за да се подобриме себеси додека не играме игри како вистински мајстор. Вештачката интелигенција совршено се прилагодува на секое ниво на тежина На највисоко ниво, тој ни нуди епски игри со одличен квалитет.

Имаме режим за повеќе играчи за да се соочиме со играчи од целиот свет со одличен квалитет. Карактеристики на играта мноштво поставки и конфигурации за да можеме да ги модифицираме игрите во секое време и на тој начин да не ја прекинуваме играта ако нешто не е како што сакаме.

Шах за уништување

Многу интересна игра за почеток во светот на шахот, бидејќи станува збор за програма дизајнирана од и за учење. Доби многу специјализирани награди во овој сектор за неговата едноставност и својата голем број на нивоа на тежина, кои овозможуваат адаптација за кој било вид играч. Најдоброто нешто во врска со оваа програма е тоа што е мултиплатформа и можеме да ја најдеме и на компјутери и на мобилни телефони, затоа се препорачува

Неговиот најголем недостаток е во цената И тоа не е ефтина игра, нејзината цена е 70 € иако има 30-дневна пробна верзија за Mac или Windows, додека мобилната верзија чини околу 10 € и има бесплатна верзија од која можеме да уживаме ако сме лежерни играчи.

Симулатор на маса

игри во шах

Како што вели неговото име, тој е одличен симулатор на табла игра, тој се здоби со голема популарност во последниве години поради неговата голема разновидност на игри, препорачано на многу од форумите посветени на шахот. За разлика од другите, оваа игра ни овозможува да создадеме игра по наш вкус со свои правила, правејќи шахот да престане да биде шах.

Исто така, како што споменавме, можеме да играме многу други класични игри на табла, како дама, карти, домино или дури и Вархамер. Имаме режим на Интернет за играње против играчи од целиот свет преку серверите Steam. Интеракцијата на оваа игра е таква што ако играта не се одвива како што очекувавме, можеме да го ослободиме целиот гнев против таблата на играта и да ја завршиме играта на потешкиот начин, иако нашиот ривал можеби не е многу забавен. Играта е достапна во Пареа за 19,99 € во својата нормална верзија или 54,99 € во нејзината 4-пакетна верзија што ја вклучува целата негова дополнителна содржина.

Веб-страници за играње шах

Овде ќе најдеме некои веб-страници каде што можеме да играме шах преку Интернет без потреба да инсталираме апликација на нашиот компјутерИсто така, немаме минимални услови бидејќи ќе играме преку стриминг од нашиот омилен веб прелистувач.

Шах.com

Популарна и целосна веб-страница каде што можеме да најдеме мноштво мотори за игри и табела за рангирање можеме да најдеме повеќе од 5 милиони игри од сите делови на светот. Ако сакаме да играме на Интернет, тоа ќе ни одговара со ривали според нашето ниво на вештина. Имаме режим на еден играч во кој ќе треба да ја избереме тежината.

Оваа веб-програма содржи многу поставки за играта, иако може да изгледа едноставна, но е доста работена и голема предност е што можеме да пристапиме од која било платформа во која имаме интегриран веб прелистувач.

Шах24

Друг Многу популарна веб-страница меѓу cheубителите на шахот, на оваа веб-страница можеме да ги тестираме своите вештини со други играчи на Интернет, како и да играме против моќната вештачка интелигенција. Исто така наоѓаме мноштво совети и упатства за да ги подобриме нашите вештини и да бидеме сè поконкурентни.

Ако се распрашаме наоѓаме секакви информации и документација обезбедени од најдобрите мајстори во шах, како и табла за вести каде што можеме да ги најдеме сите новости во врска со шахот или претстојните настани. Како и претходната веб-страница, ова може да се користи од кој било уред што има интегриран веб прелистувач, за да можеме да уживаме во тоа од нашиот мобилен телефон.

Ако шахот падне на кратко и бараме посилни емоции, може да погледнеме и на другиот список со видео игри каде ги наоѓаме најдобрите игри со мотор за компјутер. Треба да се каже дека сме отворени за какви било предлози и со задоволство ќе ви помогнеме во коментарите.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.