Ова се 5 од најдобрите гаџети што ги видовме на IFA

ИФА 2015

La ИФА од Берлин тој продолжува да се одржува во Берлин, иако повеќето производители веќе официјално ги претставија своите нови уреди. Самсунг, Сони или Моторола веќе ги објавија своите вести за следните месеци и иако овој важен настан нема да заврши до следниот 9 септември, би можеле да кажеме дека што се однесува до вестите, сè е веќе затворено.

Затоа денес ќе спроведеме а преглед на најважните гаџети што ги видовме овие денови на германскиот настан. Секако, решивме да ги изоставиме новиот Sasmung Galaxy S6 или OnePlus 2 кои иако беа презентирани неколку дена пред IFA, не можевме да ги вклучиме во овој настан.

Ако сакате да знаете 5 од најдобрите уреди што ги видовме на IFA, останете затоа што ќе започнеме да ги прегледуваме Samsung Gear S2, Xperia Z5 или новиот Moto 360, без сомнение два од најдобрите паметни часовници што наскоро ќе пристигне на пазарот и кој ќе биде еден од референтните паметни телефони во наредните месеци.

Samsung Gear S2

Samsung

Еден од најголемите протагонисти без сомнение за ИФА во Берлин е новиот Samsung Gear S2, што веќе многу добро го запознавме на настанот што јужнокорејската компанија го одржа во Newујорк и на кој официјално беа претставени новиот Galaxy Note 5 и огромниот Galaxy S6 edge +.

Воведувајќи кружен дисплеј и заборавајќи на плоштадот, и генерално грдиот дизајн на претходните паметни часовници, Самсунг создаде паметен часовник кој е прекрасен и пред се многу моќен, што на корисниците ќе им понуди скоро се што треба да носат на нивниот зглоб.

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Samsung Gear S2:

 • Димензии:
  - Менувач S2: 42.3 × 49.8 × 11.4 mm (47 g)
  - Gear S2 classic: 39.9 × 43.6 × 11.4 mm (42g)
  - Gear S2 3G: 44.0 x 51.8 x 13.4 mm (51 g)
 • 1,2? Кружен екран SuperAMOLED со резолуција од 360 × 360 и 302ppi
 • Двојадрен процесор од 1.0 GHz
 • Оперативен систем Tizen OS, прилагоден на носливи уреди
 • 4 GB внатрешна меморија
 • 512 MB RAM меморија
 • 250mAh батерија, 2-3 дена употреба, безжично полнење
 • Контакти, известувања, пораки, пошта, глас, емотикони, тастатура, новости, мапи, временски услови, музика и галерија
 • S Health, Nike + Running, Voice, Пронајди го мојот уред, режим на заштеда на батерија, помош, приватно заклучување
 • Отпорност на прашина и вода IP68
 • Компатибилен со уреди со Android
 • Wi-Fi: 802.11 b / g / n, BT 4.1, NFC, акцелерометар, жироскоп, сензор за отчукување на срцето, сензор за амбиентално светло, барометар

https://youtu.be/dOPMFGuDAEo

За жал, неговата цена нема да биде прифатлива за сите џебови, но имаме работа со уред кој има внимателен дизајн и карактеристики кои совршено би можеле да се приближат до извонредната нота. Ако не се случи ништо чудно, овој Ggear S2 ќе биде голем ривал за Apple Watch и исто така одличен гаџет за многу корисници.

Sony Xperia Z5

Некои од најдобрите производители на паметни телефони на пазарот одлучија да се одделат од IFA во Берлин за да ги претстават своите нови терминали за наредните месеци. Сепак, Sony сакаше официјално да го претстави својот нов предводник на германскиот настан и дека тој е исто така вистински предводник и не е едноставна шминка како што тоа го правеше јапонската компанија во последно време.

Неговиот екран, неговиот дизајн или неговата камера се несомнено некои од најважните белези на овој Z5, што исто така и како што се случи во други прилики, е придружено од неговиот мал брат Z5 Compact и неговиот постар брат кој има екран со 4K резолуција.

Овие се главните Карактеристики и спецификации на новата Ssony Xperia Z5:

 • Димензии: 146 x 72.1 x 7,45 mm
 • Тежина: 156 грама
 • 5,2-инчен IPS Full HD екран, Triluminos
 • Окта-јадрен процесор Qualcomm Snapdragon 810 2,1 Ghz, 64 бит
 • RAM меморија 3GB
 • 32 GB внатрешна меморија. Може да се прошири со MicroSD
 • 2900 mAh батерија. Брзо полнење. Режим STAMINA 5.0
 • Главна камера: сензор од 23 мегапиксели. Автоматски фокус 0,03 секунди и f / 1.8. Двоен блиц
 • Предна камера: 5 мегапиксели. Леќа со широк агол
 • Андроид шекерче 5.1.1 оперативен систем со слој за прилагодување
 • Поврзување: Wi-Fi, LTE, 3G, Wifi Direct, Bluetooth, GPS, NFC
 • Отпорен на вода и прашина (IP 68)

Мото 360 и Мото 360 Спорт

Моторола

El Мото 360 Без сомнение беше првиот одличен паметен часовник кој се појави на пазарот благодарение на неговиот дизајн многу сличен на кој било часовник и неговите спецификации што му понудија на корисникот повеќе од интересно искуство. Сега Motorola виде дека е во можност да обнови еден од своите водечки уреди и официјално го претстави својот нов паметен часовник во две верзии, едната за секој корисник и другата за оние корисници кои сакаат да го носат својот часовник за да спортуваат.

Покрај тоа, со доаѓањето на овој нов Moto 360 на пазарот, постои и можност за избор помеѓу две различни големини на паметен часовник, така што секој корисник може да го носи на рачниот зглоб, без да го прави преголем или мал.

Сега ќе ја разгледаме главната карактеристики и спецификации на овој нов Moto 360:

 • Прикажува
  • 42мм | 1,37? Екран, 360 × 325
  • 46.5мм | 1,56? Екран, 360 × 330
 • Процесор Qualcomm Snapdragon 400
 • 512 MB RAM меморија
 • 4 GB внатрешна меморија
 • 300mAh батерија
 • Android Wear оперативен систем

Неговата цена, како и во случајот со Samsung Gear S2, не е премногу ниска и можеме да ја купиме во која било земја во светот за цена од 309 до 359 долари. Сега треба да ја знаеме само цената со која ќе биде објавен во Шпанија и многу други земји.

Huawei Mate S

Huawei

Huawei со текот на времето стана еден од референтните производители на мобилни уреди на пазарот и, покрај другите причини, за добрите терминали што ги произведе и пушти на пазарот. После Ascend Mate 7, P8 или P8 Lite ова Huawei Mate S тоа е ново покажување моќ и знаење како да се прават работите на вистински начин.

Пред да започнеме да даваме какви било коментари, кои меѓу кинескиот производител помеѓу нив не се обично премногу позитивни, ќе ги разгледаме главните спецификации на овој Huawei Mate S:

 • Димензии: 149.8 x 75.3 x 7.2 mm
 • Тежина: 156 грама
 • 5,5-инчен екран, AMOLED, 1080p, Gorilla Glass 4, 2.5D
 • Процесор HiSilicon Kirin 935 2,2GHz, графички процесор Mali T628-MP4
 • 3 GB RAM меморија
 • 32 GB внатрешна меморија
 • Задна камера од 13MP, RGBW сензор, оптички стабилизатор, LED диоди со двојна температура и процесор за слика
 • Предна камера од 8MP, f / 2.4
 • Двојна SIM-опција 4G, NFC, FM радио
 • Force Touch
 • 2700mAh батерија со сопствено брзо полнење
 • Сензор за отпечатоци со пет различни функции, долен звучник
 • Андроид шекерче 5.1.1 оперативен систем со Emotion UI 3.1

Сега веќе може да биде јасно на повеќе од еден дека не се соочуваме со кинески терминал повеќе од стотиците што пристигнуваат секоја година на пазарот. Овој Huawei Mate S може да се пофали со речиси сè и покрај тоа што има и повеќе од конкурентна цена. И тоа е дека ние Можеме да го најдеме на пазарот за бројка од 649 евра, количина многу пониска од онаа на другите слични паметни телефони.

Acer Jade Primo

За да ја затвориме оваа листа на најистакнати гаџети што ги видовме на ИФА во Берлин, ги наоѓаме Acer Jade Primo, уред што може да биде малку понизок од останатите четири што ги видовме, но кој привлече големо внимание да биде првиот телефон со Windows 10 инсталиран природно внатре и кој исто така ни нуди некои опции и барем curубопитни функции.

Меѓу нив е и можност за претворање на овој смартфон во компјутер, благодарение на опцијата што ја крсти Мајкрософт со името на Континуум. На оваа опција мора да додадеме и 5,5-инчен екран со резолуција од 1080p и камера од 21 мегапиксел што не ни дозволува да заборавиме дека се соочуваме со мобилен уред, што е исто така многу повеќе.

Нема сомнение дека се соочуваме со изненадувачки паметен телефон и дека би можеле да кажеме дека започнува нова ера, ера во која секој корисник ќе може да го носи не само својот мобилен телефон во џебот од панталоните, туку и сопствениот компјутер, кој може да го користете како такво насекаде благодарение на опциите на новиот Виндоус 10.

Во моментот е непознато кога може да стигне до пазарот, иако сè укажува на тоа дека ќе биде во следните неколку дена или недели, со цена што за жал сè уште не ја знаеме.

Знаеме дека има многу повеќе гаџети што беа презентирани на IFA, но овие пет се најистакнатите за нас. Ако не го споделувате нашето мислење, не грижете се бидејќи може да биде сосема нормално, исто така за ова го овозможивме просторот резервиран за коментари, во кој можете да ни кажете кои биле најважните гаџети што сме биле во можност, и дека сè уште можеме да видиме за време на ИФА што се одржува во Берлин.

Што мислите, кои беа најдобрите гаџети што беа видени на ИФА 2015?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   zzz dijo

  Ако ова беше најдобро, мислам дека беше прилично слаба година.