Најдобри екстензии за Chrome

Прелистувач Хром, Екстензии за Chrome, најдобри екстензии за Chrome

Програмерите на прелистувачи ни ја нудат потребната алатка за навигација на Интернет и најчесто ги вклучуваат практично истите функции. Но, ако сакаме да го прилагодиме начинот на интеракција со нашиот прелистувач, тоа мора да го направиме користете ги екстензиите.

Google Chrome е прелистувачот што нуди најмногу додатоци, бидејќи тоа е најкористениот прелистувач во светот. Во оваа статија ќе се обидеме да ги собереме најдобрите екстензии што можеме да ги користиме со нашиот прелистувач на Chrome, класифицирани во различни категории: продуктивност, социјални мрежи, блокатори на рекламирање, ретуширање на слики ...

Надградби на хром за подобрување на продуктивноста

OneTab

Најдобри екстензии за Chrome

Табулаторите се нужно зло од ден на ден кога станува збор за сурфање на Интернет, но како што се случува со сите добри работи, на крајот тие завршуваат насилно злоупотребени. Ако започнеме да извршуваме пребарување на Интернет, најверојатно ќе завршиме со голем број отворени јазичиња сè додека не го најдеме оној што го сакаме и продолжиме затворете го остатокот без да ја проверите нивната содржина.

Но, благодарение на OneTabможеме да група во форма на список на сите јазичиња што се отворени за да не мора да одиме еден по еден да ја проверуваме нејзината содржина. Списокот ни ги дава URL-то и насловот на мрежата за да можеме брзо да го лоцираме јазичето што сакаме повторно да го отвориме. Покрај тоа, тоа исто така ни овозможува да заштедуваме меморија на нашиот уред за да може да се користи за други цели. Табулаторите на прелистувачи се предметите што трошат најмногу ресурси на работните работни системи.

Лична блок листа

Ако секој пат кога пребарувате на Интернет, истата веб-страница секогаш се појавува во резултатите, но содржината што ни ја покажува секогаш остава да се посакува, благодарение на Лична блок листа можете да го конфигурирате хромот така никогаш повеќе не прикажувај резултати од таа страница, освен ако не ја отстраните URL-то од конфигурацијата на наставката.

Лазар

Најдобри екстензии за Chrome

Кога пополнувате веб-форми, дали да креирате сметка за е-пошта, да купите или да се регистрирате за услуга, Лазар е најдобрата алатка што ќе ни помогне автоматски пополнете ги повеќето полиња што претходно го утврдивме и дека можеме да го земеме со едноставен клик.

Далечинска работна површина на Google

Најдобри екстензии за Chrome

Благодарение на оваа одлична алатка на Google, можеме далечински да контролираме кој било компјутер каде што претходно сме биле овластени. Оваа екстензија е идеална ако сме компјутерски техничар на семејството или иако ние се грижиме за управување со неколку компјутери. Работна површина на Google Chrome Ни дава апсолутна контрола над компјутерот што треба да го контролираме и ни нуди навистина мала латентност, што е една од најдобрите опции за ваков вид на намени, како што е TeamViewer, без понатаму.

Надвор од Gmail

Најдобри екстензии за Chrome

Многумина се корисници кои користат сметка на Gmail, но за да добиеме пристап до оваа услуга преку Интернет, потребна ни е Интернет врска, Интернет врска што може да не бидат достапни на моменти. Благодарам на Надвор од Gmail, можеме да управуваме со нашите е-пошта, да ги архивираме или да испраќаме нови е-пошта без да имаме интернет-врска. Сите промени што ги правиме со Gmail Offline со нашата сметка Gmail автоматски ќе се синхронизираат кога ќе се поврземе на Интернет.

Уредување на канцеларија за документи, слајдови и листови

Најдобри екстензии за Chrome

Ако обично немате потреба да креирате текстуални документи, табеларни пресметки или презентации, да платите за претплата на Office 365 или да користите страници, тоа можеби не е во нашите планови, бидејќи Google Docs ни нуди канцелариски пакет, пакет со оној можеме преку ова продолжување, не само што креирате каков било документ, туку и ни овозможува да го уредиме секој документ креиран со пакетот Microsoft Office.

StayFocusd

Најдобри екстензии за Chrome

Ако поминеме многу часови пред компјутер, веројатно е дека повеќе од една прилика ќе се изгубиме во социјалните мрежи, блогови како овој, поштенските услуги ... со кои можеме да изгубиме драгоцено време. Со StayFocusd одложување престанува да биде проблем во нашата продуктивност Бидејќи престојот ни овозможува да го ограничиме времето што го губиме на веб-страниците што претходно ги воспоставивме.

Google диск

Услугата за складирање на Google ни нуди и екстензија за Chrome со која можеме брзо да пристапуваме до услугата со кликнување на наставката. Google диск Наменета е за оние корисници кои во текот на целиот ден мораат пристап во услугата за складирање на Google во многу прилики.

Екстензии на хром за социјални мрежи

Твитер емотикони

Најдобри екстензии за Chrome

Како што покажува неговото име, Твитер Екомитони ни нуди голем број емотикони да ги персонализираме нашите публикации како да го правиме тоа од мобилен уред.

Тампон

Тампон е проширување што секој корисник задолжен за управување со социјална мрежа, познат како Менаџер на заедницата, мора да го има оттогаш ни овозможува да ги закажеме сите објави на Твитер и Фејсбук така што на овој начин тие се дистрибуираат во текот на целиот ден и можат да допрат до поширок опсег на корисници.

Фејсбук Messenger

Ова е идеално продолжение ако сакате да пропуштите работни утра или попладне. Благодарение на ова проширување, можеме брзо да контактираме со нашите пријатели или семејство без да имаме пристап до услугата за пораки без да се отвори ново јазиче. Фејсбук Messenger Тоа е посебна наставка и не е поврзано со Фејсбук.

Хотлет

Најдобри екстензии за Chrome

Благодарение на продолжувањето Хотлет Saveе заштедиме многу време кога станува збор за споделување на страницата каде што сме на социјалните мрежи, бидејќи ние ќе избегнете да отворите ново јазиче во прелистувачот со нашата омилена социјална мрежа и копирајте го и залепете го текстот преку објава или твит.

Ознака за обред

Најдобри екстензии за Chrome

Ако сакаме нашите твитови да одат понатаму, една од најдобрите опции за да се постигне тоа е со користење на хаштаг. Но, во многу прилики веројатно е дека не знаеме дали е идеален хаштаг. Продолжувањето Ознака за обред Willе ни помогне во оваа задача на многу едноставен и брз начин. Како? Анализирајќи ги ознаките или хаштагот што сакаме да ги користиме. Ако се појави во црвена боја, нашиот твит брзо ќе се изгуби во метежот на твитови што постојат во тој момент. Меѓутоа, ако се појави во зелена боја, нашиот твит може да достигне многу поголема публика бидејќи не е толку заситен.

Панда

Одличен менаџер на вести што ни овозможува групирајте ги сите релевантни информации во еден таб не само од нашите социјални мрежи, туку и од веб-страниците што редовно ги следиме. Покрај тоа, целата содржина на овие услуги е прикажана без рекламирање, што ја прави најдобрата алатка ако сакаме брзо и на прв поглед да ги видиме веб-страниците и социјалните мрежи што не интересираат најмногу.

Надградби на Chrome за работа со слики

Владетел на страницата

Најдобри екстензии за Chrome

Одлично продолжување ако редовно имаме потреба да изведуваме слики од екранот на веб-страницата, особено ако сакаме да знаеме дали сликата што ја содржи ги има димензиите што ги бараме. Со Page Ruler, само треба да кликнеме на продолжението за да го активираме мерачот и да одиме на сликата за која станува збор.

Пребарување според слики

Најдобри екстензии за Chrome

Ако обично имаме потреба да бараме слики во Google, наставката Пребарување по слика тоа може да биде наше проширување. Кликнување на оваа наставка ќе се отвори автоматски делот Гугл со кој можеме да бараме слики.

Пребарување на обратни слики на TinyEye

Најдобри екстензии за Chrome

ова продолжување ќе ни овозможи брзо да откриеме од каде потекнува слика, што исто така ќе ни овозможи да го бараме истото во поголема резолуција, како и да ни помогне да најдеме предмети од кои имаме само слика.

Прекрасно екранот

Најдобри екстензии за Chrome

Прекрасно екранот Тоа е една од најдобрите достапни опции и во форма на апликација и во продолжение ако сме принудени да снимаме слики од екранот, откако еднаш сме го направиле, можеме да додадеме прибелешки или бројки да ја истакне содржината што го поттикна снимањето.

Јас сум џентлмен

Иако Јас сум џентлмен ја зголемува нашата продуктивност, решив да го класифицирам во оваа категорија бидејќи тоа ни овозможува зачувајте слики од веб-страниците брзо. За да го направите ова, само треба да кликнеме на копчето Alt и да кликнеме со десното копче на сликата, така што таа автоматски ќе се зачува во папката за преземање или каде што претходно сме утврдиле.

Едноставен мал отпорник

Најдобри екстензии за Chrome

Кога изменете ја резолуцијата на нашите слики, можеме да ја искористиме мајчината апликација за уредување што ја нуди оперативниот систем со кој работиме, или можеме да ја искористиме наставката Едноставен мал отпорник, наставка што ни овозможува да ја менуваме резолуцијата во согласност со вредностите што ги воспоставуваме.

Надградби на Chrome за подобрување на безбедноста и блокирање на скокачките прозорци

Adblock за YouTube

Најдобри екстензии за Chrome

Иако момците од Google се свесни дека рекламите на YouTube се прилично досадни, тие прават се што е можно за да ги направат доволно досадни, без да ги елиминираат бидејќи мора да одржување на најголемата видео платформа во светот. Но, ако ви е преку глава, можете да искористите Adblock за YouTube, наставка што ќе ги блокира сите реклами прикажани на видео-платформата на Google.

Adblock про

Најдобри екстензии за Chrome

99,99% од блоговите, како овој без понатаму, се одржуваат благодарение на приходот генериран од рекламирањето прикажано на нив. Иако е вистина дека понекогаш некои реклами се многу досадни, особено оние што се прикажани на цел екран или оние што репродуцираат видео со звук автоматски, потребно е зло да може да се консумира содржина бесплатно. Ако сакате да ги блокирате рекламите што се прикажуваат на интернет, каде што можете да нè вклучите во белата листа за да не влијае на нас, можете да го користите Adblock Pro, рекламен блок кој е одговорен за елиминирање на наведените скокачки прозорци, YouTube рекламирање, видео реклами ...

Кликнете и исчистете

Преку Кликнете и исчистете кој е одговорен за анализа на нашата активност на Интернет преку прелистувачот Хром, од кои можеме да бидеме безбедни можни напади или инфекции, бидејќи е исто така одговорен за анализа на сите датотеки што ги преземаме, во случај да содржат било каков вид на малициозен софтвер.

Неограничен бесплатен VPN

Најдобри екстензии за Chrome

со Неограничен бесплатен VPN ќе можеме да пристапиме до содржина што е географски блокирана, или од приватност или радиодифузна политика (Netflix на пример). Со ова проширување ќе можеме да се движиме мирно без да го откриваме нашиот идентитет, бидејќи ќе користиме IP-адреси од други земји каде што содржината до која сакаме да пристапите е достапна без ограничувања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.