Најдобри пандемски филмови за гледање за време на карантин

КОВИД-19 е агресивен коронавирус, поради што многу земји како Шпанија презедоа решителност да преземат екстремни мерки со цел да се намали кривата на зараза и да се спречи повеќе од предвидливото заситување на здравствениот систем. Ние го знаеме тоа # QuédateEnCasa Тоа е многу повеќе од хаштаг, тешко е на сите нас кои имаме вообичаено активен живот да останеме толку многу часови меѓу четири evenида дури и кога сме во телекомуникациска работа. За да можете подобро да се справите со КОВИД-19, ви донесуваме избор од девет филмови за пандемии што ќе ве натераат да помислите дека можеше да биде многу полошо.

Светска војна З.

Со ништо помалку од Бред Пит и Миреј Енос, светот почнува да го напаѓа легија на мртви, но сè потекнува од пандемија. Гери Лејн, кој е стручен истражувач на Обединетите нации, има за задача да најде „лек“ или барем да ја запре глобалната катастрофа. Тоа е првиот начин да ве потсетам дека сè може да биде многу полошо.

 • Погледнете ја Gerra Mundial Z на Нетфликс: ЛИНК

Постојано е достапна на Нетфликс, Скај ТВ и HBO, затоа не треба да наоѓате ограничувања кога го гледате овој филм. Ако се осмелите да го изнајмите, можете да го искористите фактот дека Rakuten TV чини 1,99 €, а во другите продавници како Google Play Store и Apple TV тие чинат 2,99 евра.

Вирус (грип)

Овој филм снимен во 2013 година во Јужна Кореја нара како вирусот што почнува да се размножува во азиската земја е способен да ги уништи своите жртви само 36 часа откако се сместил во телото. Овој вирус се пренесува преку воздух, така што е непосредна опасност.

Може да го видите трајно во Netflix и трае нешто повеќе од два часа. Станува збор за филм кој е особено сличен на моменталната ситуација, па затоа може да наштети на чувствителноста.

Зомбиленд: Убиј и заврши

Малку хумор, кој веќе игра. Вториот филм за Zombieland во кој меѓу другите ги наоѓаме Вуди Харелсон и Ема Стоун. Во ова продолжение е време да продолжиме да патуваме низ Соединетите Американски Држави и да се соочиме со мртвите во потрага по лек.

Филмот е достапен на Мовистар + и на ТВ Водафон целосно бесплатно ако сте претплатени на нивниот онлајн телевизиски сервис. Трае нешто повеќе од час и половина и е фантастична алтернатива да се смеете во овие тешки моменти.

Maggie

Една од најновите продукции на Арнолд Шварценегер, во овој филм се шири опасен вирус низ целиот свет и се чини дека нема ограничување. Меги е 16-годишна тинејџерка која е заразена и филмот ни кажува како нејзиниот татко се обидува да ја спречи нејзината трансформација во немрзнат.

Филмот е достапен на Google Play од 1,99 евра и ТВ Ракутен од 3,99 евра меѓу другите платформи. Curубопитна приказна која не беше многу добро прифатена од критичарите и која има многу CGI за да нè прогонува.

28 дена подоцна / 28 недели подоцна

Од моја гледна точка, една од најдобрите саги за штетници и зомби што можеме да ги најдеме во кино. Тие обележаа пред и после начин на раскажување на приказната, оставајќи ја научната фантастика зад нас за да нè потсетат дека вакви работи можат да се случат и ние треба да бидеме подготвени.

Двата филма се достапни на Скај ТВ и на ТВ Водафон трајно и тотално бесплатно. Тие не се баш нови, од 2002 и 2007 година точно, затоа не исклучувам дека се достапни на некои платформи како YouTube на пример, уживајте во нив во умерени количини, може да направат вашата коса да застане.

Resident Evil: Complete Saga

Класик меѓу класиците не може да изостане, Имаше формат на видео игри (главниот и успешен), филмови и сè што можете да замислите. Имаме низа филмови што се достапни на некои платформи, но не и на други, затоа правиме компилација за вас во случај да сакате да направите маратон на Resident Evil:

 • Identител на злото: Достапно само за купување на A3Player и остатокот.
 • Resident Evil 2 - Апокалипса: Само за изнајмување на Ракутен ТВ, А3Плеер и останатите.
 • Resident Evil 3 - Истребување: Само за изнајмување на Ракутен ТВ, А3Плеер и останатите.
 • Resident Evil 4 - задгробен живот: Достапно бесплатно на Netflix и да изнајмува на други платформи.
 • Resident Evil 5 - Одмазда: Достапно за изнајмување на Ракутен ТВ, A3Player и останатите.
 • Resident Evil 6 - Последно поглавје: Достапно бесплатно на HBO.

на товар

Овој филм од 2017 година во кој игра Мартин Фримен нè води пост-апокалиптичен свет по зло на вирус што ги претвора луѓето во зомби. Единствената намера на главниот јунак е да ја спаси својата ќерка, стара неколку месеци, пред да стане мртва како сите други.

Филмот Трае нешто повеќе од час и половина и е достапно на Netflix потполно бесплатно.

Зараза

Овој филм од 2011 година каде блескаат Марион Котијар и Мет Дејмон, раскажува за авантурите на смртоносен вирус кој се шири низ целиот свет. За неколку дена вирусот значително ја десеткува популацијата и тоа е дека заразата е произведена од само контакт помеѓу човечки суштества.

Колку реална перспектива, со малку специјални ефекти и можеби една од најдобрите алтернативи што можеме да ја видиме ако бараме ефективност и добиеме јасна идеја, секогаш имајќи предвид дека тоа е филм, а не апсолутна реалност. Засега е достапна само за изнајмување на ТВ Ракутен, Епл ТВ и Гугл Плеј.

Филмови на Нетфликс во месец март

Ако сте сакале повеќе или го поминувате жанрот „пандемија“, ова се оние Премиерата на Нетфликс во март:

 • Принцезата Мононоке - од 1 март
 • Приказна за принцезата Кајуга
 • Ел вијаје де Чихиро
 • Наусика од долината на ветрот
 • Arrietty и светот на малите
 • Моите соседи Јамада
 • Враќањето на мачката
 • Тишината на Белиот град - 6 март
 • Спенсер Доверливо
 • Ситара: Дајте девојките конечно да сонуваат - 8 март
 • Изгубени девојки - 13 март
 • Дупката - 20 март
 • Ултрас
 • Фанџо, човекот кој скроти машини
 • Дома - 25 март
 • Куртиз
 • Тигертаи

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.