Најдобри прелистувачи за Windows

Пред неколку дена објавивме компилација во која можеме да ги најдеме најдобрите прелистувачи моментално достапни на пазарот за Mac.Денес ќе разговараме за најдобрите достапни прелистувачи за екосистемот на Microsoft, поточно за најдобрите прелистувачи за Windows 10, најновата верзија на Виндоус достапен на пазарот. Како и со macOS, најдобриот прелистувач што можеме да го најдеме за Windows, според интеграцијата, е Microsoft Edge, новиот прелистувач што беше лансиран заедно со Виндоус 10. Во моментов на пазарот можеме да најдеме голем број прелистувачи компатибилни со Виндоус, но во оваа статија ќе зборуваме само за оние што нудат најдобри перформанси и опции.

Мајкрософт Еџ

Новиот прелистувач на Мајкрософт, со кој сака да го заборави Интернет експлорер, не се појави на пазарот на десната нога. За почеток, дојде без можност за користење на екстензии, опција што дојде една година подоцна по лансирањето на првото големо ажурирање за годишнината на Виндоус 10. Во моментов бројот на достапни екстензии е многу ограничен, но основните потреби на секој корисник се совршено исполнети.

Ако зборуваме за потрошувачка на енергија и меморија, Microsoft Edge се издвојува над просекот, особено ако зборуваме за Chrome, прелистувачот кој најмногу го користат корисниците, но чија изведба со јазичињата е многу слаба. Мајкрософт редовно објавува различни споредби со другите прелистувачи за да го покаже тоа во моментов Edge е прелистувачот кој нуди најдобра потрошувачка и перформанси на батеријата.

Една од карактеристиките што е достапна само во овој прелистувач е опцијата за правиме прибелешки на веб-страниците што ги посетуваме, идеална опција за сите оние корисници кои се принудени да истакнуваат делови од текст, слики ... Овие белешки можеме да ги зачуваме директно во прелистувачот или можеме да го користиме OneNote за да управуваме подоцна.

Microsoft Edge е достапен само за Windows и е вграден во оперативниот систем. Преземете го Microsoft Edge.

Вивалди

Овој прелистувач се појави на пазарот релативно неодамна од раката на поранешниот извршен директор на Opera, и малку по малку стана опција да се земе предвид, особено поради интерфејсот што ни го нуди, што не става во рок од неколку кликања која било функција што ни треба, како што се историја, преземања, омилени. Исто така, ни овозможува да спречиме вчитување на сликите на веб-страниците што ги посетуваме за да го забрзаме вчитувањето на истите и да заштедиме на брзината на нашата податоци, ако се поврземе со нашиот мобилен уред.

Покрај тоа, тој исто така ни нуди нов начин за прикажување отворени јазичиња, овозможувајќи ни да избереме каде во прелистувачот да ги поставиме. Графичкиот интерфејс ни нуди минималистички дизајн прилагоден на потребите на секој корисник. И брзината воопшто и потрошувачката на мобилни уреди е прилично мала, па затоа е опција да се земе предвид ако размислувате да ги промените прелистувачите.

Преземете го Вивалди за Windows

Firefox

Фондацијата Mozilla отсекогаш била позната по тоа што е силен бранител на приватноста на корисникот, за разлика од Chrome, еден од прелистувачите што добива повеќе информации од корисниците. Има широк спектар на додатоци за да може да ја прилагодува својата работа при прелистување. Firefox е достапен и за мобилните екосистеми iOS и Android, со кои можеме синхронизирајте ги обележувачите и историјата и лозинките на услугите што ги користиме.

Ако ги земеме предвид тестовите за перформанси во споредба со Chrome и Microsoft Edge, Firefox останува на третото место, како трета опција со потрошувачка и оптимизација на ресурсите, но искрено, не забележав значителна промена во потрошувачката на батеријата на мојот лаптоп. Имајќи независен менаџер за преземања, можеме да управуваме со преземања независно без да мора да го држиме прелистувачот отворен.

Преземете Firefox за Windows

Chrome

Хром е крал на екстензии, екстензии што ни овозможуваат да се консултираме со Gmail без потреба од врска преку Интернет, да ја споделуваме работната површина од далечина, да преземаме видеа од YouTube или која било друга веб-страница, да консултираме телевизиска или кино-програма ... Брзината на веб-страницата оптоварувањето е многу големо, делумно, благодарение на неговиот фантастичен мотор JavaScript и широката заедница која стои зад овој проект. Но, главниот проблем што ни го нуди Chrome е кога ќе започнеме да отвораме многу јазичиња, бидејќи брзината на нашиот компјутер е под влијание на големата количина ресурси што ги троши, особено на помалите компјутери.

Во моментов Chrome има квота од над 50% во оперативниот систем Windows, удел кој е фаворизиран од занемарувањето на Мајкрософт при лансирање на Microsoft Edge, непостојаност што го натера да стигне на пазарот во својата прва верзија без екстензии и со многу недостатоци достапни во повеќето прелистувачи. Но, не е целата вина во „Мајкрософт“, бидејќи е „Гугл“ најкористен пребарувач, се осигура дека секој корисник што ќе пристапи до пребарувачот секогаш има прилика да го преземе и користи. Ајде, ја користи предноста на својата привилегирана позиција накусо.

Преземете Google Chrome за Windows.

Internet Explorer

Додека Мајкрософт официјално не престане да ги поддржува и Виндоус 7 и Виндоус 8.1, Интернет Експлорер ќе продолжи да биде прелистувач со ажурирања, иако од лансирањето на Мајкрософт Еџ, неговата употреба драматично опадна. Internet Explorer отсекогаш се сметал за еден од најлошите прелистувачи во историјата, бидејќи се обидел да ја злоупотреби својата доминантна позиција на пазарот, инсталирајќи се заедно со Windows и не се мачи да ги подобруваш своите перформанси од година во година.

Internet Explorer е достапен само за Windows, како Microsoft Edge, ограничување што исто така влијаеше на опцијата за овој прелистувач на други платформи, така што неговиот удел на пазарот може да расте, како што беше случај со Chrome. Во моментов е во верзија 11, со голем број закрпи, бидејќи отсекогаш бил еден од најкористените начини на хакери да се обидат да пристапат до компјутерите управувани од Виндоус.

сафари

До одреден степен може да се разбере дека Apple сака да го понуди своето искуство во прелистување во други оперативни системи, но треба повеќе да се фокусира на подобрување на своите перформанси, перформанси што понекогаш се многу полоши од оние што можеме да ги најдеме со Internet Explorer или iTunes. Оптимизацијата на Safari за Windows во која било од нејзините верзии е практично нула, троши голема количина ресурси, дури и ако бројот на јазичиња што ги имаме отворен е многу мал. Ако Apple сака да привлече корисници на Windows преку овој прелистувач, има многу што да се подобри.

Ако зборуваме за интерфејсот, Safari за Windows практично ни го нуди истиот јасен и интуитивен интерфејс што можеме да го најдеме на Mac. Safari ни нуди многу ограничен број на екстензии, како што е случајот со верзијата macOS. Ако сте Safубител на Safari и имате прилично моќен компјутер, ќе можете да уживате во оваа верзија за Windows. Ако не е така, најдобро е да се држите далеку од него.

Преземете го Safari за Windows

Опера

Во секторот за прелистувачи, Опера отсекогаш била четврта во расправата и не затоа што е лоша, туку поради словесноста на нејзините стари развивачи заедно со слабата оптимизација што ни ја понуди. Но, бидејќи премина во рацете на кинески конзорциум, Опера ги стави батериите додавање нови функции што не се достапни во другите прелистувачи, како што е можноста за управување со апликациите за инстант пораки Телеграм, WhatsApp и Facebook Messenger во паѓачките прозорци од страната, без да треба да се посвети ексклузивно јазиче.

Оваа интеграција со апликациите за пораки ќе дојде од верзијата број 46, но ако сакате да ја пробате, можете да ја преземете верзијата за програмери и да започнете да ја користите без никаков проблем. Како Firefox и Chrome, Opera е исто така достапна на мобилните платформи iOS и Android за да можеме синхронизирајте обележувачи, историја и лозинки со нашите мобилни телефони.

Преземете Opera за Windows

Прелистувач на факели

Ако редовно го користите прелистувачот за да консумирате мултимедијална содржина, Прелистувачот за факел е вашиот прелистувач бидејќи тој главно се фокусира на репродукција и преземање на овој вид содржина. Понатаму, интегрира менаџер на torrent, со што ќе избегнеме да инсталираме специфична апликација за овие цели. Одличниот интегриран плеер ни овозможува брзо уживање во секое видео што го преземаме од Интернет, без оглед на форматот во кој е.

Преземете го прелистувачот на факел за Windows

Мактон

Овој прелистувач се карактеризира со тоа што ни нуди можност, без оглед на верзијата на оперативниот систем што ја користиме, да можеме да навигираме независно од две веб-страници истовремено. Интегрира блокатор на реклами и скокачки прозорци, што понекогаш е многу поефикасно од наставката AdBlock. На десната страна на прелистувачот, ситуација која станува сè помодерна, наоѓаме директен пристап до омилените, специјални пребарувања и временска прогноза.

Преземете Maxthon за Windows

Tor

Ако имате проблеми со приватноста при прелистување на Интернет, Tor е вашиот прелистувач. Tor користи VPN протоколи за да користи IP-адреси од други земји, што ни овозможува да ги заобиколиме можните географски блокови што може да ги доживееме, на пример, со некои видеа на YouTube. Покрај тоа, тој е одговорен за криптирање на нашата навигација, така што ќе биде невозможно да се следат нашите чекори. Овој прелистувач е моментално единствената портал ако сакаме да влеземе во Dark Dark, да не се мешаме со Deep Web.

Tor се базира на Firefox, но и покрај ова, неговото работење обично е побавно од другите апликации, но не затоа што е слабо развиено, туку поради бавноста при пристапот до веб-страниците што сакаме да ги посетиме, бидејќи треба да поминете низ неколку сервери за да можете скријте каква било трага од нашата посета. Иако можеме да го користиме и без да ја маскираме нашата IP. Во овој случај, брзината на прелистување е многу поголема бидејќи информациите не мора да поминуваат низ толку многу сервери.

Преземете Tor за Windows

Прелистувач Yandex

Рускиот гигант за пребарување на Интернет Јандекс исто така ни нуди прелистувач, прелистувач на кој се фокусира заштити го нашето прелистување во секое време од можни закани со кои може да се соочиме на патот како вируси, малициозен софтвер, шпионски софтвер и многу повеќе. Како Chrome, Firefox и Opera, рускиот гигант за пребарување на Интернет, тој исто така ни нуди верзии за нашите мобилни уреди, без разлика дали се iOS или Android.

Преземете Yaxdex за Windows


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Д-р Фабијан Кастро Риварола dijo

    Со Firefox имав проблеми повеќе од 1 пат, ми дојде со влечење скокачки прозорци и ме натера да изгубам многу време за да ги елиминирам, па престанав да го користам; но ако не беше од таа причина, тоа е многу добар прелистувач за Windows 10.