Најдобри прелистувачи за Mac

Тоа ни го покажуваат најновите податоци за употреба што се објавени за уредите што се користат за поврзување и интернетот мобилните уреди и таблетите станаа омилени во корисницитеКомпјутерите и лаптопите сеуште се присутни во животот на многу корисници, особено за оние кои ги користат за работа, а не само за да ги видат нашите социјални мрежи, е-пошта и да ја посетат непарната веб-страница.

Иако отсекогаш била критикувана дека екосистемот Епл може да помине доста апликации при изборот кој е најсоодветен за одредени потреби, вистината е дека денес можеме да најдеме голем број од нив практично да извршуваат каква било функција. Всушност, постојат апликации што се компатибилни само со Виндоус, проблем што секогаш бил обратно во минатото.

Во оваа статија ќе ви ги покажеме најкористените прелистувачи во екосистемот Епл, а да не ги спомнуваме оние што се одамна престанаа да добиваат ажурирања но во нивно време тие беа опција да се земат предвид, како што е случајот со Camino, Sunrise Browser или Rocketmelt, вториот престана да ја ажурира својата апликација кога беше купена од Yahoo

сафари

Очигледно не можеме да ја започнеме оваа листа без официјалниот прелистувач на Apple за Mac. Прелистувачот Safari, бидејќи е природно интегриран во системот, е секогаш најдобрата опција што можеме да ја најдеме ако сакаме компатибилност, добро работење и одлична потрошувачка на батерија. Тоа е исто така најдобра опција за сите оние корисници кои користат мобилни уреди на Apple, благодарение на синхронизацијата не само на омилените, туку и на историјата, на лозинките преку iCloud Keychain ...

Во однос на работењето и перформансите, Safari не се истакнува над просекот во кое било време, нешто што треба да се направи земајќи ја предвид интеграцијата со оперативниот систем. Официјален прелистувач на Apple исто така поддржува употреба на екстензии, иако оние што можеме да ги најдеме се во многу ограничен број ако ги споредиме со оние што се достапни и во Chrome и во Firefox.

Опера

Опера отсекогаш била во редот на најпознатите и најкористените прелистувачи, и на Mac и на Windows, иако веќе некое време се чини дека ги стави батериите и не застанува додадете нови одлики што не се достапни во другите прелистувачи, како што е можноста за користење на главните апликации за пораки како што се Фејсбук Месинџер, Телеграм или WhatsApp во посебни прозорци без да користите свои ливчиња. Овие нови опции за пораки се достапни од верзијата број 46.

Покрај тоа, исто така, ни овозможува да ја конфигурираме позадината на прелистувачот за да ни покажува различни позадини, благодарение на големиот број опции што ни ги нуди природно, нешто што не можеме да го направиме во Chrome или Firefox. Покажувајќи ни ги сите опции на прелистувачот во странична лента, просторот за навигација е многу поголем и почист, нешто што несомнено е ценето.

Opera е достапна бесплатно за преземање.

Chrome

Од лансирањето на првата верзија на прелистувачот на Гугл, малку по малку се здобива со ниша на пазарот до станете најкористен прелистувач во светот, ако зборуваме за десктоп верзија и десктоп компјутери. Ако зборуваме за преносни уреди, Chrome е прелистувач од кој мора да се држиме што е можно подалеку, бидејќи и покрај различните ажурирања за подобрување на неговите перформанси, верзијата за macOS сè уште е мијалник на ресурси.

Chrome, како Safari, ни овозможува да ги синхронизираме сите наши обележувачи, лозинки и историја со сите уреди каде што е инсталиран и поврзан со истата сметка. Бројот на достапни додатоци за Chrome е многу висок ако го купиме со други прелистувачи, екстензии што ни овозможуваат да земеме практично сè што ќе ми падне на ум како фотографија. Едно од најновите ажурирања на овој прелистувач оневозможен пристап до додатоци така што веќе не можеме да оневозможиме некои вознемирувачки опции за некои корисници, како што е приклучокот за отворање датотеки во PDF формат од прелистувачот.

Преземете го Chrome бесплатно.

Firefox

Ако сакате прелистувач со голем број екстензии, но по кој не се наоѓа во семоќниот голем брат Гугл, Firefox е опцијата што ја барате. И покрај фактот дека Firefox е многу поефикасен прелистувач во однос на потрошувачката и перформансите од Chrome, бидејќи не е поддржан од голема компанија, уделот на пазарот е многу помал од оној на другите прелистувачи. Во моментов Firefox е достапен на сите платформи, така што можеме исто така да ги синхронизираме нашите обележувачи, обележувачи и историја со сите уреди поврзани со истата сметка.

Ако зборуваме за екстензии, Firefox ни нуди широк спектар на апликации за да можеме да извршиме каква било функција со нашиот прелистувач. Фондацијата Mozilla, зад која стои овој прелистувач, секогаш се карактеризира со одбрана на приватноста на корисниците, приватност што тешко можеме да ја најдеме во Chrome без да одиме понатаму.

Преземете го Firefox бесплатно.

Вивалди

Според нивни заслуги, Вивалди, еден од најновите прелистувачи што се појави на пазарот, си прави штета за себе.  Вивалди е роден од раката на поранешниот извршен директор на Опера софтвер, која ја напушти компанијата кога тие го продадоа поголемиот дел од деловната активност на кинеска компанија. Визуелниот аспект на овој прелистувач е прилично сличен на Opera, особено поради страничната лента каде што се наоѓаат сите опции за конфигурација и работа. Исто така, ни овозможува да ја смениме позицијата каде што сакаме да бидат прикажани отворените јазичиња и да ја прилагодиме позадината.

Вивалди ни нуди копче за автоматско блокирање на поставување на сите слики оној на веб-страниците што ги посетуваме, идеален за кога ја користиме нашата заедничка стапка на мобилни податоци. Прелистувачот стандардно ни нуди Google како пребарувач, пребарувач што можеме да го измениме од други како што се Amazon, Wikipedia, eBay, DuckDuckGo, WolframAlpha или Startpage со помош на кратенки на тастатурата.

Tor

Користењето на Tor отсекогаш било поврзано со луѓе кои сакаат сурфајте ја темната мрежа, всушност, тоа е единствениот метод што може да се направи. Но, тоа не е единствената функција што ја нуди овој прелистувач, базирана на Firefox, бидејќи исто така ни овозможува анонимно да ги посетуваме страниците без да оставиме трага благодарение на интегрираната услуга VPN, што понекогаш може да биде проблем со брзината на навигацијата.

Во прилог на маскирајте го нашето потекло при прелистување, исто така спречува да се прикажуваат блажените реклами што се прикажуваат на некои веб-страници. Tor е омилен прелистувач на тролови, оние кои сакаат да создаваат полемики со коментари надвор од мелодија, бидејќи кога се користат анонимни IP не може да се блокира само нивната IP за да се запре тролање.

Tor е достапен бесплатно за преземање.

Прелистувач на факели

Како и многу прелистувачи споменати во оваа статија, прелистувачот за факели се заснова на Chromium, но за разлика од Chrome, тој е насочен кон потрошувачка на видеа и музика главно, видеа и музика што можеме брзо да ги преземеме без потреба да ги користиме компатибилните екстензии. Но, исто така интегрира менаџер на torrent, што ни овозможува да преземаме датотеки од овој тип без да прибегнуваме кон апликации од трети страни. Бидејќи не е толку оптимизиран прелистувач како што може да биде Chrome, доколку ги злоупотребиме екстензиите на прелистувачот Torch, тоа може да стане повеќе проблем отколку решение, бидејќи неговото работење ќе започне да е побавно од вообичаеното.

Прелистувачот на допир е достапен за преземање бесплатно.

Макстом

Прелистувачот Maxthom е наменет за оние на кои им треба a прелистувач со високи перформанси, благодарение на неговиот неодамна преработен нов пребарувач. Покрај тоа, за разлика од Chrome, потрошувачката на енергија што ја спроведува во преносни уреди на Apple е прилично тесна, што ја прави многу добра алтернатива за Safari. Maxthom ни овозможува брз пристап до историјата без да мора да се движиме низ различни менија. Исто така, има менаџер за преземање кој не информира во секое време за нивниот напредок, овозможувајќи ни да ги продолжиме подоцна.

Прелистувач Макстон
Прелистувач Макстон
Развивач: Maxthon Technology Limited
цена: слободен

Прелистувач Yandex

Јандекс е Хром на Западот. Јандекс е Гугл на Русија и неговата околина, а исто како и Гугл, тој ни нуди сопствен прелистувач, прелистувач што се карактеризира со тоа што е еден од најбрзите што можеме да го најдеме за екосистемот на Епл. Yandex Browser ни нуди безбедна заштита од опасни веб-страници, веб-страници што содржат малициозен софтвер, црви и други, бидејќи се почесто се среќава овој вид на инфекции во екосистемот на Епл.

Кога ќе се поврземе со незаштитена јавна Wi-Fi мрежа, Yandex ќе не извести однапред за да бидеме внимателни со информациите што планираме да ги споделиме со другите, многу добра идеја особено за оние кои не се грижат премногу за безбедноста, но за кои подоцна горко жалат. Како и Опера, исто така ни овозможува да ја прилагодиме позадината на почетниот екран. Рускиот пребарувач ни нуди и апликација за iOS и Android, за да можеме да ги синхронизираме нашите контакти од работната верзија со оние на паметните телефони.

Yandex е достапен за преземање бесплатно.

Прелистувач Слејпнир

Ако сте lубител на гестовите што ги нуди trackpad или Apple Magic Mouse, Sleipnir е вашиот прелистувач. Според неговиот развивач, тој го создал Sleipnir според неговите вкусови и преференции, развивајќи прелистувач како што тој би сакал да биде. На овој начин, можеме мирно да седиме во нашата фотелја и едноставно со trackpad или Magic Magic можеме брзо да се движиме низ нашите омилени веб-страници. Очигледно е исто така компатибилен со кратенки на тастатура, благословени кратенки, со кои можеме да ја забрзаме навигацијата. Како куриозитет, Sleipnir Browser ни овозможува да отвориме до 1.000 јазичиња заедно во една сесија.

Слејпнир
Слејпнир
Развивач: Фенерр АД
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.