Најдобри сајтови за торенти во 2015 година

Movieo со филмови во онлајн каталог 03

Од година во година, торент веб-страници Тие сè уште се многу популарни меѓу корисниците наместо пионерот Емуле, каде преку самата апликација можевме да ја пребаруваме и преземаме содржината што ја сакавме во тоа време, а доказ за тоа е рангирањето на страниците што ни овозможуваат да преземаме торенти направени од фирмата torrenfreak.com. Ако минатата година Пиратскиот залив беше неприкосновен лидер, поради проблемите што ги претрпе со месеци пред крајот на годината кога шведските власти ја прекинаа услугата, оваа година тој падна на второто место. Како прво, ја најдовме алтернативата на која многу корисници мораа да се обратат во отсуство на The Pirate Bay, што не е никој друг, туку KickAssTorrents.

Иако е точно дека некои од серверите кои хостираат торенти се блокирани од некои оператори, прескокнувањето на блокот е многу едноставно, бидејќи треба да користиме само анонимен прокси што ни овозможува да го направиме тоа бесплатно, не сите од нив се бесплатни, но да, малку пребаруваме, можеме да најдеме повеќе од пет. Тогаш те оставам со класификацијата на најдобрите торент-страници за оваа 2015 година.

KickAssTorrents

кикастсторент

Како што претходно коментирав, KickAssTorrents стана претпочитана страница за торентни корисници. Основан во 2009 година минатата година, искористувајќи ги проблемите на „Пиратскиот залив“, успеа да го престигне и да се постави на првата позиција. Минатата година беше на позицијата број 2 на ова рангирање и според рангирањето на Алекса, KickAssTorrents Го наоѓаме во позиција 151.

Торенц

торенц

Второ наоѓаме Торенц, торент пребарувач која е достапна многу години, но за разлика од другите веб-страници, оваа не е домаќин на торент-датотеки, туку само врски директно до веб-страниците што ги нудат. Минатата година беше на третата позиција на рангирањето и во Алекса ја наоѓаме на позицијата 206 од најпосетуваните веб-страници.

ЕкстраТоррент

екстраторренц

ExtraTorrent е една од најактивните заедници на Интернет во однос на торентите, бидејќи корисниците се тие што ги објавуваат линковите додека ги наоѓаат на Интернет. Имајте на ум дека ова не значи дека врските можат да содржат малициозни датотеки бидејќи администраторите ги проверуваат сите линкови објавени од корисниците. Според Алекса, ЕкстраТоррент се наоѓа на позицијата 356 од најпосетуваните веб-страници и минатата година беше на четвртата позиција.

Pirate Bay

тепиратбај

Пиратскиот залив (копии и клонови). По привременото исчезнување на оваа веб-страница, многумина беа клонови и копии на оваа веб-страница кои ја видоа светлината, додека сопствениците на оригиналната веб-страница успеаја повторно да ја стартуваат услугата. Бидејќи последните неколку месеци се надвор од оптек, Алекса не беше во можност да обезбеди веродостојно читање на добиените податоци, па затоа не можеме да ве информираме за нејзината состојба на рангирањето на крајот на годината. Како што споменав погоре, минатата година оваа веб-страница го водеше рангирањето на најдобрите торент-страници од минатата година.

YTS

yts

YTS кои припаѓаат на групата YIFY, стана еден од торент веб-страници за преземање филмови попопуларен во последно време и е извор на главоболки за филмската индустрија. Всушност, највисокиот оправдан суд во Англија го блокираше пристапот до оваа веб-страница низ целата земја. Блокирање што можеме да избегнеме користење на VPN услуги како што споменав. Минатата година оваа веб-страница ја најдовме на петтата позиција, додека според податоците на Alexa, YTS беше на позицијата 740 од најпосетуваните веб-страници.

Rarbg

rarbg

Rarbg го започна своето патување во Бугарија како тракер за торенти И минатата година, повторно искористувајќи го падот на The Pirate Bay, се искачи за три места во рангирањето на најдобрите веб-страници за преземање торенти, од десеттото место на седмото што го зазема оваа година. Во рамките на рангирањето на Alexa, ја наоѓаме веб-страницата Rarbg во позиција 1326 од најгледаните веб-страници.

изох лов

ловечка изолација

isoHunt.to беше лансиран во 2013 година кратко време по затворањето на isoHunt.com од правни причини. Оваа нова веб-страница не е поврзана со старата, но структурно останува иста, би можеле да кажеме дека духот на првата продолжува и во втората. Сопствениците на оваа веб-страница се исти како оние кои стојат зад Oldpiratebay.org една од првите клонови на Пиратскиот залив што се појави кога исчезна неколку месеци на крајот на минатата година.

1337x

1337x

1337x тоа е друга заедница водена и одржувана од заедницата. Сопствениците на веб-страниците тврдат дека ја започнале оваа страница за да избегнат недостаток на квалитет на содржината на торент веб-страници постоечки денес, бидејќи повеќето што ги интересираат е луѓето да ги посетуваат за да добијат пари за рекламирање наместо да го наградуваат квалитетот на содржината што ја нудат. Оваа година тој беше принуден да ја затвори верзијата .org, па мораше да се пресели во новиот домен 1337x.to. Оваа веб-страница падна за две позиции во споредба со рангирањето од минатата година. Според Алекса, оваа веб-страница е на позиција 2581 од најпосетуваните веб-страници во светот.

LimeTorrents

лимерори

Лиметоренти Тој е ветеран во овој торент и оваа година рангирање на Топ десет торент страници. Оваа веб-страница беше таа што првично ги објави торентите преку кои можеше да се преземе Los Mercenarios 3, дури и пред да се појави во кината, што предизвика продуцентската куќа LionsGate да тргне по нив со сите сили. Во рангирањето на Alexa можеме да ја најдеме оваа веб-страница во позиција 2608.

EZTV

еттв

Ако YTS е специјализиран за филмски торенти, EZTV специјализира во содржина извлечена од телевизија, како што се серии и телевизиски програми. Нормално, посетите на ЕЗТВ многу зависат од содржината што ја објавија, но најмногу посети што ги добива е кога сериите премиерно се прикажуваат на ТВ со голем успех. Неделно се објавуваат десетици нови врски што привлекуваат милиони посети што генерираат доволно пари за одржување на услугата без проблеми, без оглед на типичните проблеми со авторските права со кои обично се соочуваат овие типови веб-страници. ЕЗТВ не ја смени својата позиција во споредба со минатата година, додека според Алекса оваа веб-страница е на позицијата 1262 од најпосетуваните веб-страници во светот.

На сите овие веб-страници можеме лесно најдете торенти со англиска содржина но многу тешко на шпански, така што ќе мора да прибегнеме кон веб-страници на шпански јазик како што се NewPCT1, Elitetorrent, Divxtotal ... Лансирањето на новата интелектуална сопственост во Шпанија принуди многу веб-страници да се затворат, да ја преиспитаат својата позиција на пазарот (сериски) или Или да ја премести нејзината содржина надвор од земјата за да се избегне шпанските власти да стават рака на неа.

Најновиот најнов случај е оној на страницата со преводи во шпански преводи.es што ги спуштија слепите лица на 30 јуни. Неколку дена подоцна, се појави идеалната замена каде што можеме да ја најдеме практично истата содржина tusubtitulo.com, но овојпат целата содржина, вклучително и серверот, е недостапна за шпанските власти. Случајот со оваа веб-страница е невообичаен бидејќи на нејзината веб-страница немаше вид на рекламирање што им овозможува на сопствениците да се збогатат благодарение на работата на другите, една од причините што новиот закон за интелектуална сопственост во Шпанија ја казнува.

Но, не само што треба да прибегнеме кон торенти за да можеме да гледаме американски серии или филмови кои, доколку пристигнат во Шпанија, го прават тоа со премногу задоцнување и исто така се синхронизираат на шпански, аспект многу loversубители на серијата длабоко мразат. Морам да признаам дека никогаш немав проблеми кога гледав серии или филмови, синхронизирани на шпански јазик, но кога ќе почнете да ги гледате во оригиналната верзија со превод, се чини дека нашиот начин на согледување се менува, бидејќи наоѓате повеќе нијанси отколку во синхронизираната верзија што никогаш нема да ја најдете како нагласување во одредени моменти, акцент во одредени фрази.

Залутав малку од темата. Ние не само што можеме да прибегнеме кон преземање содржина преку торенти, бидејќи во последниве години има неколку апликации што ни овозможуваат да ја прегледуваме содржината без да мора да ја преземаме директно на нашиот уред, како што е PopcornTime, за што веќе зборувавме неколку пати во Vinagre Asesino и каде можеме да најдеме од неодамна издадени филмови во кино, до последните поглавја од нашите омилени серии, како и аниме и филмови за возрасни. Иако ако сакаме да уживаме само во кино за возрасни, можеме да го искористиме Popcorn Time, но само со филмови за возрасни наречени Porntime.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.