Ова се 5-те најдобри еРедари на пазарот

Амазон

Дигиталното читање има сè поголем број следбеници и иако многу корисници продолжуваат да инсистираат на потврда дека книгите во дигитален формат можат да се читаат совршено на таблет, eReaders се совршен уред за уживање во овој вид книги. Овие уреди се развиваа во голема мера во последно време и денес тие ни нудат неспоредливо искуство со читање, и покрај фактот што на сите понекогаш ни недостасуваат книги од хартија.

Денес има на пазарот десетици различни е-книги, со многу различни цени и со најразновидните карактеристики и спецификации. Сепак, денес решивме да задржиме 5 од најдобрите уреди од овој тип, иако можеме да предвидиме дека малку ве излажав во насловот на овој напис и тоа се всушност 6 уреди што ќе ги разгледаме во моментов, затоа Подгответе се и земете молив и хартија за да забележите сè.

Kindle Voyage

Амазон

Амазон е несомнено една од најголемите референци на пазарот за е-книги и на Kindle Voyage тоа е неговиот голем предводник. Иако веќе е достапен на пазарот нешто повеќе од една година, и додека ја чекаме втората верзија на овој уред за кој гласините сугерираат дека тој би можел официјално да биде претставен на почетокот на 2016 година, ова е несомнено еден од најпопуларните eReaders. моќна и интересна што можеме да ја стекнеме, иако нејзината цена е доста висока за секој џеб.

Следно ќе направиме преглед на главните карактеристики и спецификации на ова Kindle Voyage од Амазон;

 • Екран: вклучува 6-инчен екран со технологија за букви е-папер, допир, со резолуција од 1440 x 1080 и 300 пиксели на инч
 • Димензии: 16,2 cm x 11,5 cm x 0,76 cm
 • Изработено од црн магнезиум
 • Тежина: WiFi верзија 180 грама и 188 грама верзија WiFi + 3G
 • Внатрешна меморија: 4 GB што ви овозможува да зачувате повеќе од 2.000 е-книги, иако тоа ќе зависи од големината на секоја од книгите
 • Поврзување: WiFi и 3G врска или само WiFi
 • Поддржани формати: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, незаштитен MOBI и НР Кина во нивниот оригинален формат; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP со конверзија
 • Интегрирана светлина
 • Поголем контраст на екранот што ќе ни овозможи да читаме на поудобен и пријатен начин

Со оглед на карактеристиките и спецификациите на ова Kindle Voyage, несомнено е дека сме, скоро, сигурно пред една од двете најдобри електронски книги на пазарот. Во оваа статија можете да ја видите анализата што ја направивме за оваа е-книга во нејзино време и можете да го купите преку Амазон на следниот линк за а цена од 189,99 евра.

Кобо Гло HD

Кобо

Можеби Kobo eReaders се нешто помалку познати за повеќето корисници, но нивниот квалитет и перформанси не се сомневаат. Пример за ова е Кобо Гло HD, што во многу наврати беше споредувано со Kindle Voyage на Амазон, излегувајќи како победник без премногу тешкотии. Се разбира, има многу корисници кои претпочитаат уред Амазон, и покрај фактот дека неговата цена е многу поголема.

Фокусирајќи се на Кобо Гло HD, зборуваме за уред кој како и повеќето има 6-инчен екран, со технологија Carta E-ink и има импресивна резолуција од 300 пиксели на инч, овозможувајќи ни да читаме во најудобно и со највисок можен квалитет.

Главните карактеристики на овој Кобо Гло HD се:

 • Димензии: 157 x 115 x 9.2 mm
 • Тежина: 180 грама, точно иста како Kindle Voyage и повеќето уреди на пазарот
 • 6-инчен екран на допир со HD резолуција и вклучува технологија за е-мастило од 1448 x 1072 пиксели. Резолуцијата на пиксели на инч оди до 300
 • Ги поддржува повеќето формати на е-книги на пазарот, иако не дозволува аудио книги или музика

Цената на ова Кобо Гло HD е од 129,76 евра иако е најнормално да се најдат понуди што ни овозможува да го набавиме овој уред за пониска цена.

Tagus Lux 2016 година

Тагус

Уште една од најголемите референци на пазарот за дигитално читање е „Тагус“, кој веќе подолго време ни нуди различни уреди, кои успеаја да се подобрат до достигнување на нов Tagus Lux 2016, eReader што го вклучува новиот екран Carta, развиен од E-ink и кој исто така ни нуди и други интересни спецификации, покрај внимателниот дизајн и прилично ниската цена.

Ако требаше да истакнеме нешто за овој уред, покрај неговиот екран, тоа е неговата леснотија, неговата брзина кога, на пример, вртење страници на која било е-книга или Андроид 4.4.2 оперативен систем кој работи внатре и тоа ни овозможува да користиме некои апликации, веќе инсталирани, како што се веб-прелистувачот, управувачот со е-пошта или самиот Твитер.

Следно, ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Tagus Lux за 2016 година;

 • Дали имате екран на допир со е-мастило EPD 6? HD-мастило од следната генерација без рефлексии. Ги чита скоро сите формати на е-книги, вклучувајќи ги .epub и .mobi.
 • Димензии: 170 mm (висина) x 117 mm (ширина) x 8,7 mm (дебелина)
 • Тежина: 180 грама
 • Следната генерација 6-инчен Е-мастило HD дисплеј со резолуција од 758 х 1.024 пиксели и 212 пиксели на инч
 • Можност за уживање во различни формати, вклучително и .epub и .mobi
 • Оперативен систем Android 4.4.2

Su цената е 119,90 евра и можете да го купите овој Tagus Lux преку Амазон во 2016 година следниот линк.

Поттикне Paperwhite

Амазон

Kindle Voyage е несомнено референтен уред на Amazon, но исто така и компанијата предводена од ffеф Безос има на располагање на пазарот уште еден уред, со одличен квалитет и моќ, со нешто пониска цена. Зборуваме, како што сите сигурно знаете, за Поттикне Paperwhite што е претставено како одлична опција за уживање во е-книги, за цена од 129,99 евра.

Би можеле да кажеме дека Paperwhite е чекор зад Патувањето, на сите нивоа, но нема на што да им завидува на другите електронски книги на пазарот што се достапни, а некои од нив ќе ги видиме во овој напис.

на Клучни карактеристики и спецификации на Kindle Paperwhite се следниве;

 • 6-инчен дисплеј со технологија Letter e-paper и интегрирано светло за читање, 300 dpi, оптимизирана технологија за фонт и 16 сиви скали
 • Димензии: 16,9 cm x 11,7 cm x 0,91 cm
 • Тежина: 206 грама
 • Внатрешна меморија: 4 GB
 • Поврзување: WiFi и 3G врска или само WiFi
 • Поддржани формати: Формат 8 Kindle (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, незаштитен MOBI, НР Кина; Вклучуваат HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP со конверзија
 • Букерлив фонт, ексклузивен за Amazon и дизајниран да биде лесен и удобен за читање
 • Вклучување на функцијата за читање на Kindle Page Flip што ќе им овозможи на корисниците да прелистуваат книги по страница, да скокаат од едно поглавје во друго или дури да скокаат до крајот на книгата без да ја изгубат точката на читање
 • Вклучување на паметно пребарување со целосно интегриран речник со познатата Википедија

Кобо Аура H2O и основен поттик

Кобо

За да ја затвориме оваа листа, не успеавме да одолееме, вклучително и неколку уреди за кои мислевме дека не можеме да ги изоставиме и меѓу кои е невозможно да избереме. Некои од вас сигурно ќе го кажат тоа затоа што не предложивме список со 6 уреди, но сакаме да си го комплицираме животот и решивме да создадеме една од 5-те еРедатели со две различни опции во случај да не ни се допаѓа ниедна од 4 уреди што веќе ги имаме. Прегледани.

El Кобо Аура H2O и Основен поттик Тие се двете електронски книги што ги избравме да ги затвориме списоците од две едноставни причини. Уредот Кобо ни нуди а 6,8-инчен екран, нешто поголем од оној што го наоѓаме кај повеќето уреди на пазарот. Исто така, има можност да го навлажни, па дури и да го потопи, што го прави совршен eReader за употреба во када или за читање во базен.

Основен поттик

Од своја страна Основниот поттик е една од најевтините електронски книги на пазарот, но со повеќе од интересни карактеристики и спецификации. На пример, тој е идеален eReader за сите оние кои започнуваат во светот на дигиталното читање или кои ќе комбинираат читање книги од хартија со е-книги, а неговата цена не достигнува ниту 80 евра. Исто така, може да стане совршен eReader за сите оние корисници кои ќе комбинираат читање дигитални книги и книги во традиционален физички формат, и кои несомнено се голем број бидејќи дигиталното читање е сè уште далеку од надминување на читањето. Како што го знаеме денес

Изборот на најдобар е-читач не е лесна задача. Многу фактори влегуваат во игра и на крајот има многу важен субјективен дел, затоа сакаме да имаме други гледишта и препорачуваме да прочитате што најдобра е-книга за нашите колеги од Todo eReaders

Зошто eReader одлучи за сите што ви ги покажавме?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или направете го тоа преку една од социјалните мрежи во која сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Себас dijo

  добро,

  Не го разбирам крајниот резултат.
  Што ја оправдува разликата од 60 евра помеѓу Glo HD и Voyage? Екранот е ист, општиот каталог е ист, а исто така Кобо го чита епот (што не е случај со Kindle).

  Ве молам, помогнете ми да го разберам тоа за да не купувам ништо (затоа што мислам дека овој блог не е спонзориран од Амазон!).

  Благодарам,

  1.    Поло dijo

   Киндл е поскап затоа што плаќате за марката.