Ова се 5 од најдобрите eReaders што можете да ги купите

Амазон

Се повеќе и повеќе корисници уживаат во книгите во дигитален формат благодарение на eReader или електронска книга, корист од нејзините многу предности. Покрај тоа, и за среќа со текот на времето, видовме како се повеќе и повеќе уреди се достапни на продажба за избор, иако сепак голем главен јунак на овој пазар е Амазон, со огромна разновидност од различни еРедари за избор.

Ако размислувате да купите eReader, денес ќе ви дадеме рака да го направите тоа и особено да го добиете правилниот избор на уред. За ова, ќе ви покажеме во оваа статија 5 најдобри eReaders што можете да ги купите денес на пазарот.

Како што веќе рековме, Амазон е главниот протагонист на овој пазар, а пример за тоа е што на оваа листа ќе видиме до 3 уреди од компанијата во режија на ffеф Безос. Можеби требаше да направиме простор за други брендови, но ако навистина сакаме да купиме квалитетен eReader кој ни нуди оптимален резултат, не можеме да пропуштиме ниту еден од уредите на Amazon.

Киандл оаза

Ако требаше да го задржиме најдобриот eReader што моментално се продава на пазарот, огромен број специјалисти и корисници би останале со ова Киандл оаза. Амазон значително ги подобруваше своите уреди, сè додека не го достигне овој Киндл, кој според наше скромно мислење се граничи со совршенството, иако неговата цена е надвор од она што многумина од нас се подготвени да платат.

Во моментов се продава на пазарот со цена од 289.99 евра Можеби тоа изгледа високо, и е така, но со купувањето на Kindle Oasis не само што ќе го имаме најдобриот уред на пазарот, туку ќе имаме и eReader што ќе ни трае и ќе ни служи многу години за да уживаме во дигиталното читање

Следно, го прегледуваме главните карактеристики и спецификации на оваа Kindle Oasis;

 • Димензии: 143 x 122 x 3.4-8.5 mm
 • Екран: вклучува 6-инчен екран осетлив на допир со технологија Paperwhite со E Ink Carta ™ и интегрирано светло за читање, 300 dpi, оптимизирана технологија за фонт и 16 сиви скали
 • Произведени на пластично куќиште, со рамка од полимер што е подложена на процес на галванизација
 • Тежина: WiFi верзија 131/128 грама и 1133/240 грама верзија WiFi + 3G (Тежината е прикажана прво без капак, а втора со прикачена)
 • Внатрешна меморија: 4 GB што ви овозможува да зачувате повеќе од 2.000 е-книги, иако тоа ќе зависи од големината на секоја од книгите
 • Поврзување: WiFi и 3G врска или само WiFi
 • Поддржани формати: Формат 8 Kindle (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, незаштитен MOBI, НР Кина; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP со конверзија
 • Интегрирана светлина

Кобо Аура HD H2O

Кобо

Кобо е уште еден од одличните играчи на пазарот за дигитално читање и успеа да ја надмине доминацијата на Амазон со лансирање на интересни уреди како овој Кобо Аура HD H2O. Наскоро е најавено лансирање на нови eReaders, иако овој уред во моментов е негов репер на пазарот.

Ова се Главните карактеристики и спецификации на Kobo Aura HD H2O;

 • Димензии: 175,7 x 128,3 x 11,7 mm
 • Екран: 6,8-инчен Pearl E Ink touch WXGA + со 265 ppi и резолуција од 1440 x 1080px
 • Тежина: 240 грама
 • Внатрешна меморија: 4 GB проширување за 32 GB Micro SD картичка
 • Поврзување: WiFi и микро-USB
 • Батерија со автономија до два месеци
 • Поддржани формати: е-книги: EPUB, PDF и MOBI
 • Интегриран систем на осветлување ComfortLight со ултра-тенок и отпорен слој

Основен поттик

Амазон

Повеќето од најдобрите eReaders на пазарот имаат прилично висока цена, но има и добри уреди како овој Основен поттик, со прилично намалена цена. Можеме да кажеме за овој Амазон Киндл дека е совршена електронска книга за сите оние корисници кои сакаат премногу функции, а не опции, и кои сакаат само да уживаат во читањето.

Со неодамнешното обновување на овој основен Kindle, Amazon му обезбеди поголема моќност и нови функционалности, што направете го совршен за цената што ја има, во моментов е поставена на 79,99 евра. Запомнете пред да ја процените оваа електронска книга за нејзината цена и не барајте светлина или функции на уреди што вреди двојно.

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој основен поттикне;

 • Димензии: 169 x 119 x 10,2 mm
 • Тежина: 191 грама
 • 6 ″ (15,2 см) дисплеј на Амазон со технологија E Ink Pearl, 167 dpi, оптимизирана технологија за фонт и 16 сиви скали
 • Внатрешно складирање: 4 GB што ви овозможува да зачувате повеќе од 2.000 е-книги, иако тоа ќе зависи од големината на секоја од книгите
 • Облачно складирање: бесплатно и неограничено за содржината на Амазон
 • Поврзување: WiFi
 • Поддржани формати: Формат 8 Kindle (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, незаштитен MOBI, НР Кина; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP со конверзија

Енергија eReader Pro HD

Енергија eReader Pro HD

Шпанскиот бренд Energy Ssistem има огромно искуство на пазарот за дигитално читање. Со години лансираше голем број електронски книги што му донесоа повеќе од интересни бројки за продажба. Сега тие започнаа со Енергија eReader Pro HD, во потрага по успех и пред се да се спротивстави на великаните на пазарот,

И тие успеаја да развијат и произведат eReader со огромна моќност и повеќе од интересни карактеристики што ќе ги разгледаме веднаш подолу:

 • Димензии: 159 x 118 x 8 mm
 • Тежина: 205 грама
 • Екран: анти-отсјај 6? E-ink Letter HD електронско мастило со 16 нивоа на сиво со резолуција од 758 x 1024 пиксели со 212 dpi
 • Внатрешна меморија: 8 GB може да се прошири до 128 GB преку картички microSD / SDHC / SDXC
 • Поврзување: WI-FI 802.11 b / g / n
 • 2.800 mAH батерија, автономија до два месеци
 • Поддржани формати: е-книги: txt, pdf, epub, fb2, html, rtf, chm и mobi
 • Интегрирана светлина

Патување поттикне

Конечно и да ја затвориме оваа листа, повторно ќе се осврнеме на уредот Амазон. Зборуваме за Патување поттикне, првиот премиум eReader лансиран на пазарот од компанијата во режија на ffеф Безос и дека хронолошки мора да го поставиме малку пред Kindle Oasis за кој веќе разговаравме.

Amazon се погрижи за ова Kindle Voyage до последниот детал, постигнувајќи скоро совршен уред, не само од аспект на дизајнот, туку и од опциите и функционалностите што ни ги нуди. Неговата цена е уште еднаш негативен аспект и во моментов се продава на пазарот за 189.99 евра. Се разбира, како што разговаравме со Oasis, инвестицијата е важна, иако квалитетот е непобитен, а исто така со стекнување на овој Kindle ќе имаме eReader подолго време.

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на ова Kindle Voyage;

 • Димензии: 162 x 115 x 76 mm
 • Тежина: WiFi верзија 180 грама и 188 грама верзија WiFi + 3G
 • Екран: вклучува 6-инчен екран со технологија за букви е-папер, допир, со резолуција од 1440 x 1080 и 300 пиксели на инч
 • Изработено од црн магнезиум
 • Внатрешна меморија: 4 GB што ви овозможува да зачувате повеќе од 2.000 е-книги, иако тоа ќе зависи од големината на секоја од книгите
 • Поврзување: WiFi и 3G врска или само WiFi
 • Поддржани формати: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, незаштитен MOBI и НР Кина во нивниот оригинален формат; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP со конверзија
 • Интегрирано светло и поголем контраст на екранот што ќе ни овозможи да читаме на поудобен и пријатен начин

Купувањето eReader неодамна стана нешто комплицирана мисија бидејќи има се повеќе и повеќе достапни уреди, со многу сличен квалитет и функционалност. Само што ви ги покажавме нашите препораки, но сепак ќе ви дадеме уште неколку совети за да бидете во право кога ја купувате следната електронска книга и да не жалите за направената набавка.

Ако користите eReader за читање на дневна основа и многу континуирано, нашиот совет е да ги трошите парите на уред со несомнен квалитет, како оние што ги видовме во оваа статија. Меѓутоа, ако сте свесни дека нема да го користите премногу и дека ќе го читате само на многу специфичен начин, ние мора да препорачаме да не трошите премногу пари, иако последната одлука мора да се донесе од вас.

Исто така, мора да бидете многу јасни дали вашето е дигитално читање или сепак е aубител на книги во форма на хартија. Постојат многу корисници кои по купувањето на eReader, сфаќаат дека читањето е-книги или дигитални книги не е нивна работа.

Што мислите, кои се најдобрите eReaders што можат да се купат на пазарот денес?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку социјалните мрежи во кои сме присутни. Исто така, ако сакате да купите eReader, кажете ни зошто го одбравте и особено причините што ве натераа да го изберете eReader, можеби со ова можеме да одлучиме и ние и другите читатели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.