Најинтересните производи претставени на CES 2020

CES Лобо

Годишното шоу на CES што се одржува во Лас Вегас заврши, но одбројувањето за MWC започнува. Дотогаш треба да направиме преглед на највпечатливите што беа презентирани на овој саем, некои од нив може да се класифицираат повеќе како концепти, но други ако тие можат да бидат реалност за кратко време.

Саемот што се одржа во Лас Вегас се карактеризира со презентирање повеќе фантазии отколку реалности, само проверете дали повеќето работи што ги видовме минатата година сè уште не се објавени, дури и повеќето од оние претставени во 2018 година. Но, ќе ги видиме најинтересните или најпопуларните што ги видовме оваа 2020 година.

ВИЗИЈА-С Електричен автомобил Сони

Едно од изненадувањата на овој саем беше појавувањето на Сони со електричен автомобил. Возило натоварено со технологија во смисла на автономно возење, спектакуларен футуристички дизајн, 33 сензори, 360º аудио, целосна поврзаност и 540цв моќност.

Визија-С.

Sony VISION-S е електричен салон од Долг 4,89 метри, со ширина од 1,9 метри и висока 1,45 метри, со битка од три метри и простор за четворица патници со индивидуални места. Направен е на специфична модуларна платформа за електрични производи произведени од „Магна“, еден од неколкуте партнери на кои „Сони“ им се обрати за овој автомобил.

Јапонската фирма сметаше и на компании како Бош, Континентал, Нвидија или Квалком за различни компоненти на возилото. Два електромотори од по 200 kW, обезбедуваат 540 КС вкупна моќност. VISION-S има погон на сите четири тркала. Нема детали за батеријата или автономијата, иако Сони вели дека неговиот електричен автомобил тежи 2.350 килограми.

За компанија како Сони, агломерацијата на најсовремени електронски компоненти што ги вклучува возилото е огромна, од 5 табли со табла што имитираат супер широк екран, до систем за звучници вграден во седиштата што обезбедува извонредно аудио искуство кое ги опфаќа патниците и обезбедува звук од 360 степени.

Sony не даде никаков вид изјава во врска со намерата да го донесе ова возило на пазарот, затоа Се чини дека е прототип за да им се покаже на производителите како TesLa, по кој пат да се оди.

Еден концепт OnePlus

OnePlus, еден од најпрестижните кинески брендови во Кина, не претстави нов терминал на саемот во Лас Вегас, но покажа прототип кој иако Не се чини дека на краток рок ќе се појави на пазарот.

Еден концепт OnePlus

Ако погледнеме напред, може да изгледа дека наоѓаме OnePlus 7T pro, она што за нас е важно во дорзалниот дел на терминалот, наоѓаме прилично уникатен кожен финиш, како и невидлив систем на камери. Ако е невидливо благодарение на специјалното стакло, познато како електрохромично, што ги крие леќите додека апликацијата на фотоапаратот не е отворена. Тоа не е механизам, ако не и систем на електрични импулси сменете го стаклото од нетранспарентно во проlирно и обратно благодарение на низата органски честички кои реагираат на овие дразби.

RollBot, роботот кој бара тоалетна хартија

Можеби изгледа како шега, но тоа е реалност, а за некои луѓе кои живеат сами може да биде спас да излезат од неволја, или утеха за оние кои се повеќе збунети. Сигурно некогаш сте снемале тоалетна хартија во бањата, овој робот може да ви помогне. Е именувано Ролбот и е презентиран на овој CES 2020 од американската компанија Проктер и Гембл.

Ролбот

Rollbot е дизајниран и програмиран да ја однесеш хартијата каде и да си, и за јавни места и за приватни домови. Неговата позиција може да се контролира со мобилниоттака што е можно да се повика кога е потребно.

Raveелби вибратор Лора Ди Карло

Технологијата е присутна во илјадници сексуални производи ширум светот со децении. Но, организацијата на На ЦЕС му требаа повеќе од 50 години да дозволи изложба на овој вид уреди на саемот.

Минатата година полемиката се појави околу роботот Osé Robotic Massager, развиен од компанијата Лора Ди Карло, доби една од наградите за иновации на CES. Но, набргу потоа беше одземено. Правилата го наведуваа тоа производите што се сметаат за „неморални, непристојни, непристојни и непристојни“ не беа подобни за наградите. Неколку месеци подоцна поради покрената полемика, организацијата му ја врати наградата на Ди Карло.

играчки за секс

Како што се очекуваше, еден од најконтроверзните производи во изминатата година, тој ќе беше еден од најочекуваните. Луѓето сè уште се срамат да зборуваат на оваа тема, но сексуалното здравје е дел од нашите животи и овие видови написи можат да ни помогнат да се чувствуваме подобро и помалку стресни.

Crave е скапоцен камен вибратор, ѓердан кој е украсен со мал вибратор кој е направен од не'рѓосувачки челик, може да се полни со USB кабел а главната иновација е тоа што се обидува луѓето да не ги ставаат своите сексуални играчки со срам.

LG OLED48CX телевизор

До денес, ако сакавме оледна телевизија, немавме друг избор освен да купиме панел со дијаметар од 55 инчи, ова стана проблем ако она што ни треба телевизор за спална соба, оваа година LG исто така го носи неспоредливиот квалитет на сликата на OLED телевизорот на LG на нова големина на екранот: 48 инчи. Оваа единица 4K UHD (модел OLED48CX) репродуцира уште поостар квалитет на сликата со повеќе од 8 милиони пиксели на 48-инчниот екран, густина споредлива со онаа на 8-инчен 96K телевизор.

LG Wolf

 

Q950TS QLED 8K од Samsung

Тој е првиот 8k телевизор што комбинира ултра тенок и привлечен дизајн, 8k Premium квалитет на слика и импресивен опкружувачки звук. Оваа телевизија има и таканаречен „бесконечен екран“ што значи дека а 99% од предниот дел е составен од екранот.

Samsung Qled

Овој телевизор е опремен со 8K квантум АИ процесор, има 8K AI способности што можат автоматски да ја скалираат содржината што не содржи 8K во „вистинска“ резолуција од 8K. Со одликата наречена Адаптивна слика, можете исто така да го оптимизирате екранот за амбиенталните услови. И процесорот AI Quantum, изворот на енергија што го напојува дисплејот, исто така помага во возењето Паметна домашна платформа на Самсунг, Тизен, што им овозможува на корисниците да искусат сè, од подобрен квалитет на сликата до поголема корисност на неговите паметни карактеристики.

Ако на целата оваа технологија ги додадеме најновите достигнувања во звукот развиен од Samsung наречен Q-симфонија, звук за следење на објекти + (OTS +) и активен засилувач на глас. Овие квалитети го максимизираат опкружувачкиот звук, обезбедувајќи динамичен аудио што одговара на искуствата на гледање на голем екран.

Леново Јога 5Г

Lenovo Yoga 5G е ултра лесен преобразен лаптоп, кој доаѓа со новиот SnapDragon 8cx 5G процесор ќе работи Виндоус 10 на АРМ. Најдобрата слика ќе ја обезбеди 14 ”Full HD екран на допир со 400 бита осветленост и GPU на Adreno 680.

Леново јога 5G

Во делот за звук имаме стерео звучници со технологија Dolby Atmos и влез од 3.5 mm за слушалките. Имаме и 2 USB c пристаништа и една слот за воведување на Micro Sim за 5G конекција, иако можеме да го користиме виртуелниот SIM Esim Ако нашиот оператор го има, ова ќе ја обезбеди оваа опрема со брзина од врска многу повисока од сегашната 4G.

Во прилог на ова, имаме компоненти како што се инфрацрвена камера и а интегриран читач на отпечатоци. Имаме софтвер посветен на регулирање на температурата, за прилагодување на перформансите врз основа на операцијата што ја извршуваме во секој момент, дозволувајќи му да се одржува во оптимална температура. Има 8 GB RAM и 265 GB / 512 GB простор, како и батерија со автономија до 24 часа со едно полнење.

Samsung SelfieType

Samsung претстави невидлива тастатура која ќе ни овозможи тип на која било површина благодарение на неговата АИ. Вообичаеното кога користиме a таблет или паметен телефон Тоа е да се прикаже тастатурата на екранот и да се напише за да се напише, но што ако, наместо тоа, можеме да расплетуваме невидлива тастатура на која било маса за да напишеме како да е физичка десктоп тастатура? Па, ова е идејата на Samsung со оваа технологија.

Samsung SelfieType

SelfieType бара да имаме паметен телефон или таблет на масата, како да е монитор и преку вистинска вештачка интелигенција преку предната камера на нашиот уред да го анализираме движењето на прстите за да го интуираме она што сакаме да го напишеме. Нема да видиме ништо проектирано така нема да можеме да видиме клучеви или да помогнеме да пишуваме.

За сега ова тоа е само концепт, затоа, нема да видиме дека се спроведува на кој било комерцијален терминал. Поради комплексноста на пишување слепо и дека АИ ќе биде надлежен да знае што пишуваме, се сомневам дека ова ќе го видиме на краток рок, но, тоа не е луда идеја и евентуално, еден ден ќе видиме дека е имплементиран и на нашите мобилни уреди, како и на нашиот таблет или смартТВ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.