Најлошите гаџети за 2017 година

При крај сме на крајот на 2017 година, година во која видовме неверојатни нови гаџети, но видовме и голем број уреди кои и покрај очекувањето што го кренаа, поминаа низ пазарот без болка и слава, поради неговата дефект, лагите што стојат зад идејата, недостатокот на поддршка од нејзиното лансирање ...

Ако престанеме да размислуваме за уредите кои имале најголем успех во текот на целата година, сигурно се сеќаваме на Nintendo Switch, Xbox One X, iPhone X, Galaxy S8… Но, сите ги паметиме тие уреди. За да се обидеме да направиме малку меморија, во оваа статија ќе ви покажеме кои биле најлошите гаџети за 2017 година.

Јуицеро

Најлош gadget на 2017 година

Иако првичната идеја за Juicero е родена во 2016 година, дури во 2017 година започна да се појавува на пазарот. Неговата почетна цена беше 700 американски долари, цена што подоцна беше спуштена на 400 долари и се користеше само за направете овошни и сокови од зеленчук што ги продава производителот и се чуваат во вреќи, па не можевме да ги користиме производите што ги имавме во нашиот дом за да ги направиме вкусните сокови што ги ветуваше. Дополнително, соковите беа достапни само со претплата и беа по цена од 4 до 10 долари.

Да се ​​надополни сето тоа и да се демонстрира каква лоша идеја беше од самиот почеток, момците од Блумберг спроведоа тест на кој демонстрираа како внатрешноста на вреќите со сокови од кои Јуицеро го извлекуваше сокот, може да се отстрани рачно со помош на рацете, без уредот да биде неопходен во кое било време. Компанијата го прифати враќањето на сите досега продадени уреди и ги врати парите на корисниците.

ZTE Axom М.

Преклопните мобилни телефони што ни овозможуваат да ја прошириме големината на екранот, денес се уште се утопија во која очигледно наскоро ќе можеме да уживаме во услови, не како пронајдокот со кој ЗТЕ го соблече ракавот, лепејќи секундарен екран на паметен телефон вообичаен. ZTE Axom M е всушност традиционален паметен телефон, кој може да прикаже секундарен екран од долниот дел на истиот, со што се проширува работната површина и областа за интеракција, нудејќи скоро 6,75 инчи екран, очигледно одделен со рамката на обете.

Комбинираната форма на двата екрани, нуди формат сличен на 4: 3 на традиционалните телевизори со цевки, Залудно троши многу простор кога гледате видеа. Батеријата на уредот, треба да управува со два екрани, трае неколку часа користејќи ги двата екрани, па дури и едниот, камерата ни нуди многу слаби резултати, таа е премногу дебела, 1,21 см, за да може да ја носи удобно во џебот на пантолоните.

LG Watch Style

Секторот за паметни часовници управуван од Android Wear, немаше добра година. Многумина беа компании кои поради занемарување од страна на Google, престанаа да лансираат нови модели на пазарот како Motorola и Asus. Сепак, LG се осмели и го лансираше LG Watch Style на почетокот на оваа година, паметен часовник со кој Им ветив среќен сега кога имаше повеќе простор за успех. Но, овој уред беше толку глупост што го елиминираше секое движење на корејската компанија во овој сектор во текот на целата година.

За почеток автономијата на уредот беше една од најлошите на пазарот, со автономија што едвај достигна 12 часа, и покрај почетната цена: 249 УСД плус даноци, цена за која може да најдете паметни часовници со некоја помала корист, но со поголема автономија. Повеќето веб-страници што имаа можност да го тестираат овој уред му дадоа резултат многу близу до штотуку одобрениот. Всушност, LG повторно не покажа никакво движење во овој сектор, можеби потврдувајќи дека сака да остави време да помине додека не се заборави овој звучен неуспех.

Винарија

Бодега, е стартување со седиште во Силиконската долина, која сакаше да понуди автомати со производи што не се расипуваат во згради, спортски сали, хотели ... се позиционира како конкуренција кон типичните продавници на многу градови кои се скоро секогаш отворени и каде можеме да најдеме практично каков било производ, од паста за заби, до тоалетна хартија, вклучувајќи млеко, житарици, безалкохолни пијалоци, салати… Операцијата беше многу едноставна, бидејќи се плаќаше преку мобилна апликација, кодот беше внесен во автоматот и предметниот производ беше доставен. Прво звучи добро, но како што започна имплементацијата, почнавте да ги гледате проблемите што ги претставува оваа идеја.

Од една страна, благодарение на Amazon Prime, не мора да одите кај овој тип машини за да купите практично кој било производ. Од друга страна, автоматите за цел живот, тие работат на ист начин без да мора да користат апликацијаИако е многу убава за корисникот, не е навистина поудобна или попрактична. Но, најголемиот проблем беше во името, бидејќи винарските визби се името што се дава на овој вид на деловно работење, каде што можеме да најдеме каков било производ, бизниси што формираат важен дел од социјалното ткиво на многу градови и овие машини беа загрозени. Покрај тоа, овие типови машини не беа во можност да ни понудат топло кафе или богат топол појадок додека сме на пат да работиме.

Капачето на звучникот Атари

Како што се зголемува нашата возраст, нашиот начин на размислување се менува малку по малку и ретко обично се совпаѓа со оној на младите. Како и да е, постојат идеи кои можат да се класифицираат како пожарникар, како што вели изразот, без оглед на тоа колку години имате. Атари започна оваа година капа за бејзбол со вклучени звучници Тие комуницираат со изворот на аудио преку Bluetooth. Идејата на Атари беше да ја комерцијализира меѓу loversубителите на спортот на кои не им пречи да ги споделуваат своите музички вкусови со секого или за оние луѓе кои сакаат да го споделат разговорот што го водат со својата околина додека шетате низ паркот.

Сега, кога безжичните слушалки станаа најдобрата алатка за слушање на нашата омилена музика без нарушување на нашата околина, покрај тоа што ни овозможи разговор на дискретен начин, Атари оди и го лансира овој производ, чиј производ во моментов можете да најдете некои единици за околу 130 долари.

Отохико

Рамен е јапонско јадење кое се состои од различни видови кинески тестенини кои се служат во супа. За да покажеме почит кон готвачот, откако ќе завршиме со јуфките, мора супа супа, нудејќи влажен и груб звук што е вообичаен на исток и не се наметнува како што се случува на Запад. Главниот производител на рамен во Јапонија, се обиде да спроведе уред наречен Отохико, кој е одговорен за сузбивање на бучавата што се создава при пиење супа, уред кој ако успее да привлече интерес од повеќе од 5.000 луѓе, ќе достигнете го пазарот за 130 долари.

Повторно, работата на гаџет е поврзани со мобилна апликација, апликација која е одговорна за емитување звуци со одреден бран што ја покрива неподносливата бучава при пиење супа. Овој уред не е водоотпорен затоа мора брзо да го измиеме секој пат кога ќе завршиме со јадење рамен и батеријата трае еден час.

Хашме

Горе говоревме за бејзбол капачето Атари со кое можеме да ги споделиме нашите разговори со сите луѓе околу нас, ситуација што може да им се допадне на многу мала група луѓе. За оние луѓе, кои се многу jeубоморни на нивната приватност и тие не сакаат никој околу нив да знае за што зборуваат. Имаме Хусме, направа што ја обвива целата уста за да го пригуши звукот на нашиот глас, така што луѓето околу нас не знаат за што зборуваме.

Покрај тоа, тој доаѓа со слушалки за да можеме да остваруваме разговори без раце. Но, по последната презентација на CES, компанијата сметаше дека ќе биде забавно. додадете звуци што се излегуваат од надворешни звучници, како звукот што го емитираше R2-D2 за да го одвлече вниманието уште повеќе и кој никој не се обидува да открие за што зборуваме, иако јас искрено верувам дека се добива спротивен резултат. Овој уред, колку и да изгледа неверојатно, ги доби потребните средства за да го спроведе, можеме да го најдеме за 189 долари.

Snapchat Спектакли

На почетокот на годината, долго пред Марк Цукерберг да ја копира скоро целата платформа Snapchat за да ја интегрира во Инстаграм, Snapchat лансираше очила за сонце што ни овозможија снимајте видеа долги до 10 секунди и кои беа автоматски прикачени на нашата сметка. Неговата цена: 150 долари. Неговиот успех: практично нула. Всушност, компанијата има задржано голем број на компоненти кои се дел од несобраните очила, чекајќи да видат дали можат на некој начин да ја подобрат идејата или да се ослободат од остатоците и да заборават на овој звучен неуспех. Во сегашниот гаџет имавме можност да ги тестираме во овој напис.

Пупки на Google Pixel

Гулж не сакаше да остане зад себе и заедно со втората генерација на Google Pixel, ги лансираше Google Pixel Buds, безжични слушалки кои Тој се претстави како најдобар онлајн преведувач кога одиме на патување, но тоа покажа многу фер и ограничено работење, особено кога станува збор за разговорни разговори и кога употребениот јазик не е римски, како кинески или јапонски. Покрај тоа, ние треба да го предадеме паметниот телефон на звучникот за да може тој да зборува со терминалот и тој да се погрижи со користење на Google Translate за да го испрати преводот до слушалките, апсурдна ситуација, без оглед како гледате на тоа.

Но, не е единствената лоша страна на овие слушалки, оттогаш нивниот квалитет исто така остава многу да се посакува. За почеток, и покрај тоа што се интегрирани во увото, тие практично ништо не изолираат однадвор. Кутијата каде да ги чувате за полнење и транспорт не се затвора добро и се отвора континуирано. Повикувањето на „Асистент на Google“ е полошо од добивањето на лотарија и за десерт премногу лесно се активира интерфејсот на допир од надворешната страна на слушалките.

Основен телефон

Долго очекуваниот Essential Phone, дизајниран под покровителство на Енди Рубин, беше еден од најочекуваните терминали во последните неколку години. Откако беше објавена неговата достапност на пазарот, датумот беше одложен за неколку месеци, ставање крај на трпеливоста на многу корисници дека го чекале и дека конечно се одлучиле за други уреди. Покрај тоа, проблемите со квалитетот на фотоапаратот во уред од над 700 долари заедно со ограничувањето на нејзината дистрибуција само на САД, не помогнаа овој терминал да се продава со добра цена.

За десерт, неколку месеци по излегувањето на пазарот, можеме да го најдеме за 450 долари, многу пониска цена отколку што имаше кога се појави на пазарот. Но, и покрај сите проблеми и разочарувања што ги предизвика овој терминал, Енди Рубин пред неколку недели рече дека веќе работат на втората генерација на овој терминал. Да се ​​надеваме дека нема да успеат толку лошо како во првата генерација и дека барем дистрибутивниот систем им овозможува да бидат достапни во повеќе земји.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.