Ова се најмоќните паметни телефони на пазарот според AnTuTu

AnTuTu Benchmark

AnTuTu Benchmark Тоа е можеби најпозната и најкористена апликација за мерење на перформансите на нашите мобилни уреди преку различни тестови. Сега одговорните за апликацијата одлучија да објават кои се 10 најмоќни паметни телефони во моментов на пазарот и каде ќе најдеме некое друго изненадување.

И, тоа е дека на списокот што ќе го видиме следно не сме на првите позиции со Samsung Галакси S7, На Не се пронајдени производи или Не се пронајдени производи, но има неколку терминали кои поминуваат многу позабележани од уредите што само што ги именувавме. Тие се во голема мерка сегашните кралеви на пазарот кога станува збор за перформансите благодарение на нивната голема количина RAM меморија.

Потоа ве оставаме, пред да ги разгледаме најмоќните паметни телефони, линк за апликација за да можете да го тестирате и да ја проверите работата на вашиот терминал;

AnTuTu Benchmark
AnTuTu Benchmark
Развивач: AnTuTu
цена: слободен

Јас живеам Xplay 5 Elite

vivo

На пазарот се пофали со 6 GB RAM меморија или Qualcomm Snapdragon 820 процесор и тоа го направи смартфон со највисоки перформанси од сите што ги наоѓаме на пазарот. Се разбира, перформансите не се доволни за многу корисници, бидејќи на пример за ова Јас живеам Xplay 5 Недостасуваат неколку работи за да бидат совршени, вклучително и тековната верзија на оперативниот систем Андроид.

Тука ви го покажуваме главните карактеристики и спецификации на овој Vivo Xplay 5;

 • Супер AMOLED 2K закривен екран со резолуција од 2560 x 1440 и големина од 5.43 инчи
 • Процесор Qualcomm Snapdragon 820
 • 6 GB RAM меморија
 • 128 GB внатрешна меморија
 • Sony IMX16 f / 298 задна камера од 2 мегапиксели и предна камера од 8 мегапиксели
 • 3600mAh батерија
 • Оперативен систем Андроид 5.1 шекерче со прилагодување на Виво
 • Сензор за отпечатоци на задниот дел и USB Type-C
 • Двојна SIM и 4G +

LeEco Max 2

Leece

На првите 3 позиции на оваа листа обезбедени од AnTuTu Benchmark, има 6 GB RAM меморија, што им дава одлична изведба априори. Исто така, како што е случај со ова LeEco Max 2 Тоа е придружено со процесор Snapdragon 820 што го издигнува на врвот на списокот.

Во овој случај другите карактеристики и спецификации Тие се исто така доста интересни, како што можеме да видиме веднаш подолу;

 • 5.7-инчен QuadHD дисплеј
 • Процесор Snapdragon 820
 • 4 или 6 GB RAM меморија LPDDR4
 • 32 GB или 64 GB внатрешна меморија, може да се прошири преку картичка microSD
 • LTE Cat 12
 • 21 мегапикселна задна камера (IMX230), OIS и 8 мегапикселна напред
 • 3100mAh батерија
 • Bluetooth 4.2, GPS, USB Type-C (без приклучок 3.5 mm), dualSIM
 • Оперативен систем Android 6.0 Marshmallow

Леново ZUK Z2 Pro

Леново ZUK Z2 Pro

Главната тројка го затвора ова Леново ZUK Z2 Pro кој е исто така член на клубот RAM меморија од 6 GB, што го прави еден од најмоќните паметни телефони на пазарот. Презентиран неодамна, тоа би можело да биде една од најпосакуваните опции за многу корисници, благодарение на неговиот дизајн, но пред сè на неговите избалансирани карактеристики и спецификации што ги разгледуваме подолу;

 • 5,2-инчен FullHD SuperAMOLED екран, 500 гниди, 2.5D
 • Процесор Snapdragon 820
 • 4 GB LPDDR4 / 6GB
 • 64 GB UFS 2.0 / 128 GB
 • 145.4мм х 70.5мм х 4.6 ~ 7.45мм, 145гр
 • Камера од 13MP со двоен тон блиц, f / 1.8 / ISOCELL, OIS, фотографии во живо, 4K видео, хибриден PDAF, забавено видео од 960fps
 • Предна камера од 8MP, f / 2.0
 • 3100mAh батерија со брзо полнење 3.0
 • Сензор за срце, сензор за отпечатоци, УВ сензор
 • 4G LTE со VoLTE, BT 4.2, USB Type C 3.1
 • Андроид 6.0 слез

Xiaomi Mi5

Xiaomi

El Xiaomi Mi 5 Тоа е најновиот смартфон произведен од Xiaomi и кој денес успеа да се провлече на четвртата позиција на оваа чудна листа. Можеме да кажеме и дека ова е првиот целосно избалансиран терминал што се појавува на оваа листа, надминувајќи ги уредите на Apple или Samsung. Без да губиме време, ќе ги разгледаме одличните спецификации на овој уред Xiaomi;

 • Димензии: 144.55 x 69,2 x 7.25 mm
 • Тежина: 129 грама
 • 5,15-инчен IPS LCD екран со QHD резолуција од 1440 x 2560 пиксели (554 ppi) и осветленост од 600 nits
 • Процесор Snapdragon 820 Четири јадрен 2,2 гигахерци
 • Adreno 530 GPU
 • 3/4 GB RAM меморија
 • 32/64/128 GB внатрешна меморија
 • Главна камера од 16 мегапиксели со 6P леќа и OIS со 4 оски
 • Секундарна камера од 4 мегапиксели
 • Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, двоен опсег, Wi-Fi Direct, DLNA, жариште; Bluetooth 4.1; Поддршка за A-GPS, ГЛОНАСС
 • УСБ-тип Ц.
 • Ултразвучен сензор за отпечатоци
 • 3.000 mAh со Брзо полнење 3.0

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung

Прилично е зачудувачки да се види еден од паметните телефони во моментот и дека најголемата продажба е собрана во толку ниска позиција, но како што видовме RAM меморијата и процесорот преовладуваат над другите карактеристики како што се дизајнот, квалитетот на фотоапаратот или можности што ги нуди терминалот воопшто.

Подолу ви ги покажуваме спецификациите на овој Samsung Galaxy S7, кој и покрај тоа што не е терминал со најголеми перформанси на пазарот, тој е еден од најпосакуваните од корисниците ширум светот.

 • Димензии: 142.4 x 69.6 x 7.9 mm
 • Тежина: 152 грама
 • Екран: 5,1 инчен SuperAMOLED со резолуција QuadHD
 • Процесор: Exynos 8890 4 јадра на 2.3 GHz + 4 јадра на 1.66 GHz
 • 4GB RAM меморија
 • Внатрешна меморија: 32 GB, 64 GB или 128 GB. Сите верзии ќе можат да се прошират преку microSD картичка
 • Главна камера од 12 мегапиксели. 1.4 мм пиксел. Двојна пикселна технологија
 • Батерија: 3000 mAh со брзо и безжично полнење
 • Ладење со течен систем
 • Андроид 6.0 Маршмалоу оперативен систем со Touchwiz
 • Поврзување: NFC, Bluetooth, LTE Cat 5, WiFi
 • Други: Двојна SIM, IP 68

iPhone 6S

Јаболко

На оваа листа, без сомнение, не може да недостасува новиот iPhone 6, што ни нуди одлични перформанси во поглед на AnTuTu. Како и во случајот со Galaxy S7, само се повикува на перформансите, а не на дизајнот и на многу други карактеристики, опции и функции што ни ги нуди овој мобилен уред на Apple.

Следно ќе направиме брз преглед на главните спецификации на iPhone 6S;

 • Димензии: 138.1 x 67 x 7.1 mm
 • Екран: 4.7 инчен IPS 1.334 x 750 пиксели 3Д екран на допир
 • Процесор: Архитектура на Apple A9 64 битна Транзистор (dualcore @ 2 GHz)
 • Складирање: 16 GB / 64 GB / 128 GB
 • Батерија: 1.810 mAh
 • Камера: Двоен тон блиц од 12 MP / Ретинален блиц од 5 MP
 • Софтвер: iOS 9
 • Поврзување: WiFi AC / Bluetooth / NFC (Apple Pay).

iPhone SE

iPhone

Apple се врати во своето потекло развивајќи iPhone со 4-инчен екран, за сите оние корисници кои бараат терминал со намалени димензии. Се разбира, оние од Купертино, не сакаа ниту еден корисник да изгуби ниту трошка од моќта на нивниот поголем iPhone. Пример за ова е дека тоа е само неколку точки од iPhone 6S според AnTuTu.

Ако сè уште не ги знаете спецификациите на овој iPhone SE, ќе ви покажеме подолу;

 • 4 инчен екран
 • А9 процесор со 64 битна архитектура
 • 2 GB LLDDR4 DRAM меморија
 • Ко-процесор M9
 • NFC чип
 • Поврзување LTE Advance и Bluetooth 4.2
 • Wi-Fi Wi-Fi 802.11a / b / g / n / ac
 • Touch ID од прва генерација

LG G5

LG G5

Во изненадувачка осма позиција го наоѓаме револуционерот LG G5 Има процесор Qualcomm Snapdragon 820 и 4 GB RAM меморија. Без сомнение, не се соочуваме со смартфон кој е премногу моќен бидејќи до 7 терминали го надминуваат на сегашниот пазар, иако се издвојува по многу интересни опции и функции, како што се оние што ги нудат т.н. LG G Friends.

Тука ви го покажуваме Главни карактеристики и спецификации на LG G5;

 • Димензии: 149,4 x 73,9 x 7,7 mm
 • Тежина: 159 грама
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 820 и Adreno 530
 • Екран: 5.3 инчи со Quad HD IPS Квантна резолуција со резолуција 2560 x 1440 и 554ppi
 • Меморија: 4 GB LPDDR4 RAM меморија
 • Внатрешно складирање: 32 GB UFS може да се прошири преку microSD картички до 2TB
 • Задна камера: Двојна стандардна камера со сензор од 16 мегапиксели и широк агол од 8 мегапиксели
 • Пред: 8 мегапиксели
 • Батерија: 2,800mAh (отстранлив)
 • Android 6.0 Marshmallow оперативен систем со сопствен слој за прилагодување на LG
 • Мрежа: LTE / 3G / 2G
 • Поврзување: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, AC / USB Type-C) / NFC / Bluetooth 4.2

Meizu Pro6

Meizu

Неодамна новиот Meizu Pro6 дека го наоѓаме на деветтата позиција, далеку од другите кинески терминали и некои референци на пазарот. Неговите 96756 поени го оставаат далеку од скоро сите предводници на пазарот и се поблиску до т.н. среден дострел од високата класа.

Ова се Главни спецификации на Meizu Pro 6;

 • 5,2-инчен Super AMOLED дисплеј со Full HD резолуција (1.920 x 1.080 пиксели), 423 ppi
 • Дебела 7,25 милиметри
 • Десет-јадрен процесор MediaTek (MT6797T) Helio X25, работи на 2 / 2.5 GHz
 • Графички процесор Mali-T880MP4
 • GB RAM меморија 4
 • 32/64 GB внатрешна меморија
 • 21 мегапикселна главна камера
 • Предна камера од пет мегапиксели
 • Андроид 6.0 слез
 • 2.560 mAh батерија (mCharge 3.0)
 • Достапно во златна, црна и сребрена боја

Чест V8

чест

Honor е еден од ретките кинески производители кој успеа да се пласира на европските пазари на значаен начин, преку мобилни уреди со висок квалитет и со оптимални перформанси. Доказ за ова е Чест V8 што успеа да се прикраде за затворање на оваа листа, многу близу до Meizu Pro 6, но далеку од другите референтни мобилни уреди на пазарот.

Подолу можеме да го видиме главните карактеристики и спецификации на овој Honor V8;

 • 5.7-инчен FullHD / QuadHD екран, 2.5D стакло
 • Процесор Кирин 950, октакор, графички процесор Мали Т880
 • 4 GB RAM меморија
 • 32 GB или 64 GB внатрешна меморија, може да се прошири преку картички microSD
 • Хибридна двојна SIM-картичка
 • Двојна камера од 12 мегапиксели, ласерски автофокус, 6P леќа, f / 2.2
 • Предна камера од 8 мегапиксели, f / 2.4
 • Сензор за отпечатоци, инфрацрвени, LTE, NFC, USB Type C
 • 3500mAh батерија со брзо полнење
 • Android 6.0 Marshmallow OS со EMUI 4.1

Сега ви ја покажуваме класификацијата објавена од AnTuTu и во која можеме да ги видиме нумеричките вредности добиени од секој од мобилните уреди;

Помоќни паметни телефони

Дали мислите дека податоците објавени од AnTuTu служат како референца или треба да разгледаме други аспекти за да избереме кој паметен телефон да го купиме?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи каде сме присутни


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Ми се чини дека прашањето за сирова енергија нема многу врска со корисничкото искуство. Прашајте на која било улица каков мобилен сакате и ќе ги видите одговорите

  1.    Виламандос dijo

   Сосема се согласувам Карлос.

   Ако го направевме она што вие го велите, ќе имаше мобилни телефони кои евентуално би излегле на 30-та или 40-та позиција ...

   Честитки!

 2.   Зајдар dijo

  Мислам дека се сеќавам дека htc 10 дава 156.091 поен и не го гледам на списокот

  1.    Виламандос dijo

   Исто така, ми недостигаше, но тоа е официјалната информација што ја дава AnTuTu. Се работи за месец мај, можеби тие ќе го вметнат во иден извештај.

   Честитки!

 3.   Хоселуи5 dijo

  Имам LG G5, awuey p9 и Samsung Galas и s7. А за мене најдобар е LG G5