Најновата ранливост на Flash влијае на сите платформи

И покрај фактот дека во последниве години, тоа беше доволно докажано дека Флеш технологијата е одлив за пријателите на другите, Adobe, сè уште не може да ги поправи сите слабости што ги претрпува платформата во моментов, принудувајќи ја компанијата минатата година да објави дека ќе престане да нуди поддршка за две години.

Но, додека пристигнува тој датум, ние продолжуваме да гледаме како платформата продолжува да нуди дупки за безбедност така што секој со лоши намери може да пристапи до нашата опрема без да се труди премногу. Последната откриена ранливост е тип на нула-ден, вид на ранливост што постои во софтверот подолго време, без да го открие инвеститорот, па затоа во моментов сите компјутери што работат со Flash се подложни на напад.

Од денес, ниту еден прелистувач не нуди автоматска поддршка за Flash. Секојпат кога ќе посетиме веб-страница што ја користи оваа технологија, прелистувачот ќе ни покаже дијалог-кутија, така што ајде да потврдиме дека сакаме да користиме Flash, ограничувајќи го неговото активирање на страницата што ја посетуваме. За жал, иако има сè помалку, сепак можеме да најдеме веб-страници што се прикажуваат само ако активираме Flash, ризик што ќе треба да го претпоставиме ако сакаме да пристапиме до таа специфична веб-страница.

Според KR-CERT, корејската безбедносна група што ја открила оваа ранливост, напаѓачот може да испрати измамнички пораки за да преземате Office датотеки, документи или кој било друг вид датотека со која може да ја искористи оваа ранливост и да ја преземе контролата над вашиот компјутер, управувано е од Виндоус, macOS или Linux, каде што се инсталирани Chrome, Firefox, Edge, Explorer или Safari, бидејќи ранливоста се наоѓа во кодот. Adobe го препозна овој нов безбедносен пропуст и наведува дека на 5 февруари ќе го објави осмиот по ред флеш лепенка за да се реши овој повечети проблем со платформата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.