Најновиот патент на Samsung покажува телефон способен истовремено да работи со Windows и Android

Samsung

Денес на пазарот не е тешко да се најдат одредени терминали, и во формат на телефон и таблет, кои за време на стартувањето ви овозможуваат да изберете дали сакате уредот да вчита Андроид или Виндоус 10. Ова во основа значи дека имаме терминал што , и покрај тоа што можат да работат со двата оперативни системи, и двата имаат доделено посебно количество внатрешна меморија и затоа не можете да комуницирате со другиот оперативен систем во кое било време. Во случај да сакате да се смените, немаме друг избор освен да го рестартираме уредот и да избереме повторно.

Иако има многу корисници кои денес не сметаат дека е премногу корисно да имаат два оперативни системи на ист телефон, вистината е дека тоа може да биде повеќе од интересна опција, особено ако застанеме на неодамнешното откритие во рамките на патентите на Samsung каде што го опишува начинот на кој треба да комуницира со a мобилен телефон способен да работи истовремено со Android и Windows, елиминирање на мозочен удар практично сите проблеми споменати погоре.

Овој патент на Samsung ни покажува како да комуницираме со телефон со два оперативни системи

Една од опциите што ми привлече внимание е едноставниот начин со кој секој корисник би можел да се префрли помеѓу Windows и Android и обратно, во основа од на ист начин на кој би пристапувале до која било друга апликација инсталирана во терминалот дури и да зборуваме за функцијата за повеќе задачи или повеќе прозорци присутни во најновиот Samsung Galaxy и дека, за оваа намена, ќе стане поважна и значајна.

Но, ова прашање не останува тука бидејќи Samsung ќе отиде многу подалеку дозволувајќи можност за влечење датотеки помеѓу двата система, создавање споделени папки за да има одредени датотеки во двата оперативни системи, па дури и доделување на ресурсите доделени на секој дел за да се ограничи и процесорот за употреба и RAM меморија. За жал, иако идејата е повеќе од интересна, засега ние зборуваме само за патент што се чини дека не е развиен.

Повеќе информации: SamMobile


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.