Најслични игри со Minecraft за компјутер

minecraft

Minecraft е несомнено еден од најголемите феномени во светот на видео игрите. Далеку надминувајќи го 200 милиони продадени игри, застанува на ништо и е меѓу најиграните од сите платформи за кои е достапен. Оваа видео игра за конструкција и играње улоги е со нас неверојатни 11 години и благодарение на постојаното ажурирање на содржината, станува бесмртна игра што ни нуди нешто различно да играме секој ден.

Но, што ако сме малку уморни од истата работа и сакаме да уживаме во нешто поразлична игра, но без да ја изгубиме таа суштина што Minecraft ни ја пренесува? Па, имаме среќа затоа што поради големиот успех постигнат од Minecraft, наоѓаме голем број на слични игри. Сметаме дека некои се фокусирани на акција, на страната на RPG или на градежништвото. Во оваа статија ќе откриеме кои игри се најслични на Minecraft за компјутерот.

Трубе

Мултиплатформска игра што ја имаме и на располагање за компјутер, таа е добра мешавина помеѓу Minecraft и чиста RPG. Има огромен отворен свет полн со места и агли за истражување, како поттик Има огромен број прилагодливи елементи за да го претвори нашиот карактер во нешто уникатно и неповторливо.

Оваа игра е многу фокусирана на онлајн игра, обезбедувајќи им на играчите алатки за меѓусебна интеракција. Огромното мнозинство на цели и мисии е насочено кон надминување во група, па затоа е препорачливо да го играте со пријателите или најдете партнери меѓу анонимни играчи. Наоѓаме многу тврди зандани или шефови кои сигурно изгледаат невозможни ако ги испробаме сами, нешто што веќе се случува во другите игри со улоги преку Интернет.

Го наоѓаме во ПАРЕА бесплатно

Коцка Светот

Во овој наслов наоѓаме свет идентичен со оној што ни го нуди Minecraft, како што сугерира насловот, играта ни нуди сценарио во кое можеме да истражуваме со свое темпо. Најдовме големи разлики со Minecraft, најважно е дека во развојот, изградбата на животната средина не е толку важна, давајќи му многу поголемо значење на развојот на нашиот херој во најчистиот класичен стил на RPG.

Minecraft

Како и секоја добра RPG, нашиот карактер постојано ќе се израмнува додека ги елиминираме непријателите, што ќе ни овозможи нови вештини, ќе опремиме подобра облека и ќе ја истражуваме картата. Можеме да избереме помеѓу неколку различни класи, секоја од нив посебна специјалност. Нешто што го гледаме во која било RPG, како што се темни души.

Можеме да го најдеме во ПАРЕА за 19,99 €.

Терасологија

Една од игрите на списокот најмногу инспирирана од Minecraft, толку многу што можеме да ги збуниме. Естетиката е идентична, но Одете на пореален и помалку пикселиран стил. Ова е особено забележливо ако погледнете во небото или водата. Во играта, наоѓаме и големи сличности. Механиката за градење на сцената е иста, иако во овој случај имаме нови карактеристики како што е формирање на сопствено племе со кое ќе го заштитиме нашето село.

Minecraft

На крајот на краиштата, имаме неколку позитивни и негативни аспекти. Од една страна сметаме дека изработката и истражувањето потсетуваат на Minecraft, но од друга страна наоѓаме дека страничното движење е многу ограничено. Дури и да е така, неговиот соработка и длабочина нè тера да ги заборавиме тие недостатоци.

Можеме да го преземеме на нивната веб-страница.

Голема бура

Преминуваме на игра многу поразлична од претходната, но онаа што споделува многу работи со Minecraft. Во овој случај Тоа е игра со стрелач од прво лице (FPS) поставена во свет направен од блокови. Играта ни овозможува да креираме и избегнуваме мапи и потоа да ги споделуваме преку Интернет со други играчи ширум светот. Борбените можности се бесконечни и најдобро од сè, сцената е тотално уништувачка.

Minecraft

Од друга страна, неговиот акција аспект е многу сличен на другите игри од овој жанр, а целта е да се елиминираат нашите непријатели. Имаме различни режими на игра, како што се елиминација, фаќање знаме или тимски дуел. Најдоброто нешто е што можеме да комуницираме со околината, давајќи му многу длабочина на видео играта.

Можеме да го најдеме во ПАРЕА за 4,99 €.

ЛЕГО световите

Ако мислиме на парчиња во форма на коцка, неизбежно е да помислиме на LEGO, па затоа не може да изостане од оваа обемна листа. ЛЕГО ги има сите состојки што биле оригинални Minecraft, но овие се претставија пред себе. Развојот на LEGO Worlds е многу сличен на она што го гледаме во Minecraft. Ние наоѓаме отворен свет каде што можеме да градиме и уништуваме како што сакаме, дека ако алатките ќе бидат типични LEGO.

Видео играта има режим на Интернет за да можеме да го завршиме нашето искуство со споделување на играта со други играчи. Можно е да направиме свои креации, но можеме да користиме и некои предодредени конструкции или оние што ги споделуваат останатите играчи. Без сомнение, игра што ќе ја сакаат и ecубителите на Minecraft и LEGO.

Можеме да го најдеме во ПАРЕА за 29,99 €.

Мини свет

Со оваа видео игра имаме уште една игра која целосно го имитира Minecraft. Главната предност на оваа игра е тоа што таа е игра потполно бесплатно и можеме да го купиме директно од неговата веб-страница, достапно и за компјутер и за мобилен телефон. Има многу цртана 3Д естетика за аватарите што ќе ни овозможи да правиме забавни креации и да уживаме во нив во неговите широки поставки.

Minecraft

Има механика што ја гледаме во која било игра од овој жанр, во која се издвојуваат изработка на материјали, стегање на згради или пејзажи и борба со различни суштества. Наоѓаме голем број на мини игри, некои создадени од други играчи преку Интернет, како и загатки и боишта каде што можеме да снимаме со други играчи.

Можеме да го најдеме во ПАРЕА бесплатно

Terraria

Класик кој се појавува на пазарот многу години со концепт многу сличен на оној што го нуди Minecraft. Terraria е игра на отворен свет која нуди акција авантура во две димензии, можеби последната е најважната разлика што ја наоѓаме со Minecraft. За останатите, наоѓаме многу сличности, како што се градежништво, истражување и борба со различни газди, исто така можеме да создадеме сè посилно оружје и оклоп.

Terraria има нокти дење и ноќе, така што осветлувањето варира многу, непријателите и хоспитализацијата со своите карактери. Секој момент од денот ќе биде соодветен за секој вид активност. Најголемиот поттик е да изградите своја вила. Со проширување и подобрување на нашите конструкции, ќе се појават нови NPC кои ќе ни помогнат во заздравувањето, ќе ни продаваат подобри предмети, ова ќе се случи ако изградиме неколку простории со добар простор и светлина.

Можеме да го најдеме во ПАРЕА за 9,99 €.

Minetest

Ние отстапуваме на една од помалку техничките игри, но таа е тесно поврзана со Minecraft. Игра на отворен свет во која започнуваме во свет генериран од 0, каде што ќе бидеме оние кои, врз основа на материјали за изработка, ќе го добијат потребното за изградба на сопствен виртуелен свет Главната карактеристика на оваа игра е апсолутната слобода што треба да направиме сè што можеме да смислиме.

Minecraft

Како и другите игри на списокот, ова е потполно бесплатна игра со отворен извор. Ние можеме преземете од веб-страницата на играта и неговите барања лесно се надминуваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.