Не се сите добри вести во следното ажурирање на Google Play Store

Единствената официјална алатка за пристап до продавницата за апликации на Google, апликацијата Google Play Store, е во постојан развој, подобрувајќи го не само неговото работење, туку исто така додавајќи или елиминирајќи опции, без оглед дали ги сакаат корисниците или не. Во моментов верзијата на Google Play Store достапна во повеќето терминали за Android е 8.3x, но верзијата 8.4 наскоро ќе пристигне во форма на ажурирање.

Google Play Store во верзија 8.4, ќе ни понуди пристап до аудио книгите, една од најбараните делови од многу корисници. Исто така, ќе додаде нова апликација и систем за известување за игри, покрај промената на процесот на преземање за големи апликации, за да можеме да останеме без надоместок за податоци за неколку дена.

Преземањето со помош на Wi-Fi конекција исчезнува целосно

Како што видоа момците од Андроид полиција, новата верзија на Google Play Store целосно ја елиминира опцијата што ни овозможи да избереме дали сакаме да преземеме голема апликација преку нашата стапка на податоци или ако сакаме да почекаме да се поврземе со еден Wifi врска, најпрепорачана опција sпланирам да преземам голема апликација или игра.

Во моментов, Google Play Store исто така ни овозможува поставување како сакаме да се преземаат апликациите каде мнозинството корисници ја имаат воспоставено опцијата, така што тие ќе се извршуваат кога сме поврзани на Wi-Fi мрежа. Но, оваа опција ќе исчезне и во следната верзија на продавницата за апликации Google. Уште една лоша вест за сите оние корисници кои внимаваат на нивната мала стапка на податоци.

Системските апликации ќе се ажурираат автоматски

За да се обиде да го компензира претходниот дел, Google ќе додаде нова функција што ќе ни овозможи да ги ограничиме автоматските ажурирања на системските апликации, така што остатокот од апликациите што не се дел од системот се ажурираат кога сакаме, процес што ние очигледно ќе извршиме. колку сме поврзани на Wi-Fi мрежа. Google сака сите уреди да бидат заштитени од каков било безбедносен проблем што може да влијае на уредите со Android и најдобрата мерка за тоа е автоматско ажурирање на системот.

Известувања за игри и апликации

Овој тип на известувања нема никаква врска со развојот на играта или процесот што го спроведува една апликација, но е уште една алатка што ја нуди Андроид за да можат програмерите да испраќаат пораки до корисниците, како на пр. поканете ги на бета програмата на нивната апликација или игра, пријавете каков било проблем со безбедноста… Проблемот е што некои програмери можат да почнат да ги злоупотребуваат овие типови на известувања и да ги претвораат во кошмар за корисниците, нешто што Google мора да го земе предвид.

Продавница за аудио книги

Во 2012 година, Android Market беше преименуван во Google Play Store, промена што додаде книги, музика и филмови под еден покрив. Телевизиските емисии и списанија беа додадени набргу потоа. Сега е редот на аудио-книгите. Следната верзија на Google Play Store ќе ни понуди продавница со аудио книги класифицирани по категории и тоа ќе се најде во делот Книги.

Преземете АПК од Google Play Store v.8.4

АПК е потпишан од Google и ја ажурира апликацијата што во моментов ја инсталиравме на нашите уреди. Криптографскиот потпис гарантира дека датотеката е безбедна за инсталирање и дека не била измешана на кој било начин. Ако сакате да го пробате пред некој друг, тогаш ви го оставаме линк за преземање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.