Нетфликс предупредува, неговата апликација не е достапна на Switch поради Nintendo

Nintendo ПрефрлиИако повеќе сакаме да ја гледаме како преносна конзола за игри, или хибрид помеѓу работната површина и лаптопот, тоа е всушност таблет со добар хардвер, способен да работи видео игри доста стабилно. Иако не се соочуваме со најдобри перформанси во графички квалитет и други делови, Nintendo ја претвори својата Switch конзола во огромна атракција за милиони гејмери.

Сепак, конзолата има бројни мултимедијални можности, како што веќе видовме, на пример, во други брендови како што се Сони или Мајкрософт, чии конзоли за игри се способни да работат со апликации Netflix и Movistar +. Сега Фирмата предупредува, Нетфликс не е достапен за Nintendo Switch бидејќи јапонската марка нема ни најмал интерес за тоа.

Кориснички интерфејс на Nintendo Switch

Секако, тие предупредија дека Нетфликс всушност работи на доставување на услугата видео-по-барање до сите корисници на Нинтендо, но тие ја немаат потребната поддршка за тоа, логично е, бидејќи иако тоа е нешто што го интересира Нетфликс е исто така нешто што ја интересира компанијата на големиот „Н“.

Во случајот со Switch, Nintendo не се фокусираше на апликации за видео-стриминг, туку на видео игри: мултимедијалната содржина не е приоритет за нив. Имаме одличен однос со нив и размислуваме да го поддржиме Nintendo Switch - Потпретседател на здружени уреди во Нетфликс.

Во меѓувреме има само оставка и чекање. Nintendo не работи баш најдобро на ниво на софтвер со Nintendo Switch, Некои дури ја обвинуваат јапонската компанија за неподвижност наспроти лавината на големите компании кои одбиваат да ги прилагодат своите најнови наслови на малата конзола на Nintendo, ограничувајќи се на ослободување на ремастери на доста стари видео игри. Continueе продолжиме да чекаме да го видиме Netflix еден ден на Switch.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.