Нетфликс советува, офлајн содржините ќе пристигнат пред крајот на 2016 година

Претплата на Нетфликс

Ако пред неколку месеци, Рид Хестингс, извршен директор на Нетфликс, објави дека присутните содржини на Нетфликс се нешто што никогаш немаше да се случи, денес ви кажуваме дека исправувањето е храбро. Други големи компании за содржина на барање, како што е Movistar +, веќе нудат офлајн содржина. Сепак, компанија како пионерска и водечка како Нетфликс сакаше да ја одложи оваа опција што е можно подолго. Замислуваме дека тоа се должи во најголем дел на техничките потешкотии во секоја земја во врска со правата на авторско право, сепак, офлајн содржината е практично неопходна, особено кога телефонските компании одбиваат да понудат компетентни стапки на податоци во овие времиња. Луксузни 4G + врски кога едвај троши 1,5 GB во просек.

Нетфликс ќе понуди можност за преземање на одредена содржина за прегледување офлајн, и за мобилни и за десктоп платформи. Како и да е, реалноста не е убава како што ја сликаат, бидејќи Нетфликс на почетокот ќе нуди преземања само за оригинална содржина на компанијата, односно нејзините серии Марвел како на пр. Авантурист, или фантастични опции кои направија револуција во светот на сериите како на пр Narcos Странски работи. 

Овој потег ќе направи Netflix повторно да се измери иn Шпанија, Movistar + веќе нуди офлајн содржина, но Comcast или Amazon исто така веќе го прават тоа на меѓународно ниво.

Офлајн содржините имаат предности што не можеме да ги негираме, се однесуваме на фактот дека можеме да ја гледаме нашата омилена серија додека патуваме со автомобил (очигледно не воземе) или со авион. Не ми е тешко да замислам да гледам странец нешта на лет од неколку часа низ Европа. Додека ги пишував овие редови, скоро и да пропуштив да испратам е-пошта до услугата за корисници на Нетфликс, молејќи за таква фантастична можност. Во меѓувреме, нема повеќе да чекаме, и се надевам дека протекоа од Streaming Observer да биде на самото место.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.