Неуспехот на Pokémon GO Fest го чини Niantic 1,5 милиони долари

 

Оди Покемон

Гледајќи го огромниот успех што го имаше Покемон Го, Ниантиќ донесе одлука да биде домаќин на низа настани со игри низ целиот свет. Првиот од нив беше наречен како Покемон ГО Фест, што се одржа во Чикаго. Дополнително, датумите беа објавени и во Европа. Но, овој прв настан во Чикаго беше апсолутен неуспех за компанијата.

На настанот имаше секакви проблеми, што ги налути корисниците кои присуствуваа. Покрај тоа, тоа предизвика Niantic да ги откаже настаните во Европа по овој скандал. Сега, знаеме дека компанијата мораше да го гребе џебот за да го покрие неуспехот на Покемон ГО Фест.

Откако самите креатори ја испеаја меулата и признаа дека настанот бил неуспешен, тој остана за ги знаат надоместоците што играчите што присуствуваа на настанот требаше да ги добијат. Бидејќи многу луѓе експресно патуваа во Чикаго за овој настан.

Одг ГО Фест

Поради оваа причина, Niantic беше принуден финансиски да ги обештети овие корисници. Всушност, потврдено е дека ќе одвојат 1.575.000 долари за покривање на трошоците од овие луѓе кои присуствуваа на Покемон ГО Фест. Ова е потврдено од самата компанија. Во мај тие ќе отворат веб-страница на која ќе можат да се регистрираат засегнатите лица за да добијат компензација.

Иако луѓето што присуствуваа ќе мора да понудат значителни докази за да добијат компензација. Но, „Ниантик“ не откри многу за тоа како ќе ги оценат овие тестови. Исто така, не е познато колку луѓе приближно биле погодени од ова фијаско.

Без сомнение, Со оваа акција Niantic се надева дека ќе ја затвори епизодата на Pokémon GO Fest, веројатно најголемиот неуспех што го доживеале досега со играта. За нивна среќа, ќе биде прашање на нешто повеќе од еден месец пред сè да се поправи. Seeе видиме дали надоместоците течат нормално.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.