Ние ги анализираме S-Box, TV Box со бела етикета и добри перформанси

Андроид ТВ кутија се сè попопуларен производ и тој е најбрзиот и најефикасниот начин да го претворите вашиот телевизор во вистински интелигентен систем, со што Android TV Box станува ваш глобален центар за домашна забава. Моето искуство со Android TV Box е огромно, технолошки концепт што го усвоив од неговите први изданија.

Искуството ми даде до знаење дека не е потребно да се донесуваат најскапи модели за да се задоволат моите потреби во светот на аудиовизуелната забава. Денес ви го донесов S-BOX, бела етикета Андроид ТВ кутија што ќе ви овозможи да консумирате содржина насекаде, ајде да одиме таму.

Како и секогаш, ќе ги анализираме сите аспекти на уредот, од додатоци до материјали преку најважните, како тоа се покажува во секојдневните перформанси. Сепак, препорачувам да одите директно преку индексот, ако не сакате да губите време за читање информации што можеби не ви се потребни, како што се повеќе техничките концепти на уредот. Без понатамошно одложување, ќе продолжиме со анализа на уредот, S-BOX е скромен Android TV Box за апсолутно целата публика.

Материјали и дизајн на ТВ-кутија

Сакајќи да останам незабележано, вака ќе го дефинирам дизајнот на овој S-BOX. Започнуваме со конструкција, гумен пластичен материјал кој, иако има предиспозиција за отпечатоци од прсти, лесно се чисти. Нема да свети или да собере премногу нечистотија, тоа значи дека ќе ја исполни својата функција без привлекување внимание во која било просторија. Што повеќе, наоѓаме прилично тенок и компактен дизајн, реалноста е дека на прв поглед дава многу добар впечатокНе е голем или грд, а дизајнот е првото нешто на што тие имаат тенденција да заштедат кога станува збор за уреди по овие цени. Тој е исклучително сличен на уредот Xiaomi.

Од друга страна, имаме пластичен материјал придружен со силиконска основа што ќе го задржи добро прицврстен на местото опкружено со аератори. Ова е начинот на кој тие обезбедуваат уредот да не се загрее премногу и покрај тоа што е компактен. Во друга Андроид ТВ забележав дека уредот се прегрее (и завршува со исклучување) кога бараме перформанси, како добар филм со 1080p преку систем за репродукција на стриминг. Со S-BOX сè уште не сме сретнале вакви проблеми, хардверската содржина и дизајнот одат рака под рака во тој поглед.

На предната страна имаме инфрацрвен приемник, додека од десната страна единственото нешто што го гледаме е слот за microSD картичка, нешто што треба да го имате на ум, бидејќи во повеќето случаи има дупки за поосновни (и ефтини) СД картички. Левата страна е тотално чиста, и апсолутно сè што е важно е оставено зад себе, нешто за што треба да бидеме благодарни кога вклучуваме додатоци. Имаме само два USB 2.0 кои ќе бидат доволни за тастатура и глувче, како и излез HDMI, аналоген аудио приклучок и влез на напојување.

Хардвер и врски

Започнуваме со сурова моќност, соочени сме со уред со многу низок процесор, а. Amlogic S905X, но тоа сепак достигнува 2.0 GHz, под ова мислиме дека под нормални услови се брани без проблем со сите апликации посветени на конзумирање содржина. За ова е придружено со 2 GB RAM меморија, исто така, доволна количина и минимална прифатлива според моето искуство, доколку сакаме да уживаме без проблеми. Вака, со користење на Android 6.0 ќе се извршат повеќето апликации од Google Play Store без никаков проблем, иако употребата на Мали-450 графички процесор Usе нè остави со горчлив сладок вкус, не можеме да побараме премногу од тоа освен да консумираме аудио / видео.

Ги има главните видео кодеци како VP8, VP9, ​​H.265 и H.264, како и најраспространетите на аудио ниво. Што се однесува до поврзаноста, ќе имаме Bluetooth 4.0 и WiFi во опсегот од 2,4 GHz. Најмногу гурмани звук ќе пропуштат оптички излез, за ​​да ги добиеме максималните можни перформанси од нашите звучни ленти, на пример, срамота, но можеме да стигнеме до разберете го за цената што ни ја нуди во општа смисла. Ние не забораваме за складирање 16 GB ROM што може да се прошири до 64 GB повеќе преку слотот за microSD.

Интересен аспект е тоа има далечинско, што работи и со инфрацрвени зраци. Сепак, тоа е најлошото нешто во врска со уредот, далечинскиот управувач има тенденција да се меша со ТВ (барем со мојот) и S-BOX не го прима сигналот добро. Можеби недостасуваат повеќе копчиња иако има систем „глушец“ преку далечинскиот управувач. Тешко е да се најдат добро оптимизирани апликации за тоа, така стана бескорисно ѓубре во мојата куќа, сепак се одлучувам за безжичен глушец / тастатура.

Корисничко искуство и мислење на уредникот

S-BOX
 • Оценка на уредникот
 • 2 ratingвезден рејтинг
40 a 50
 • 40%

 • S-BOX
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Перформанси
  Уредник: 50%
 • Мандо
  Уредник: 10%
 • Кориснички интерфејс
  Уредник: 60%
 • компатибилност
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 60%
 • Поврзувања
  Уредник: 75%

Во мојот случај, не сум се нашол ограничен на кој било начин од S-BOX, иако реалноста е дека фрлачот што доаѓа во стандард е многу (многу) неодолив. Јас го решив, искористувајќи го фактот дека уредот се испорачува со ROOT направен како стандард и можеме да ги елиминираме сите апликации, природни или не, што ги сакаме. Се ослободив од стандардниот фрлач и се одлучив за попопуларен. Тоа, рече, не најдов нема проблем со најчестите апликации како што се Netflix, Movistar +, Spotify, па дури и прелистувачот, и покрај фактот дека ако не избереме да го оптимизираме со ставање на тест на нашето знаење, би можеле да најдеме некој друг проблем.

Добрите

 • Дизајн и материјали
 • Донесете го ROOT готов
 • цена

Contras

 • Командата е фатална
 • Лансирачот е многу тежок

Моето издание пристигна во верзија со активиран шпански, за што да се заблагодарам. Исто така, има инсталирано апликации како Miracast кои можат да не извлечат од повеќе проблеми. Овој уред може да се најде на ОВОЈ ЛИНК од нешто повеќе од 40 €, и искрено моето искуство е дека тоа е повеќе од доволно за огромното мнозинство на корисници. Во полето ќе го најдете и напојувањето, за што треба да се заблагодариме затоа што нема малку што се напојуваат преку USB и е тотална мака да изгубите USB на нашата телевизија. Дефинитивно е производ што го препорачувам доколку нема премногу претензии и сакате само да конзумирате содржина, земајќи ги предвид нејзините ограничувања, се разбира, тој не е дизајниран со какви било средства за играње, и покрај фактот што вклучува автоматско систем за поврзување со Bluetooth контроли што решив да не се обидувам да ми заштедам стрес. Можете да го видите во ова ЛИНК

ACTUALIZACIÓN: Бројни проблеми со софтверот, како и отсуство на оригинален фирмвер на Интернет, целосно ме спречија да го користам понатаму.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.