Ние го анализираме Homtom S7, нискобуџетен паметен телефон со неколку рамки

И покрај фактот дека Homtom се карактеризира со производство на високо отпорни телефони, ништо не го спречи да се впушти во светот на мобилната телефонија за сите корисници воопшто. Пример е Homtom S7 што го имаме во наши раце и сакаме да го анализираме за да откриете сами за што е способна телефонијата со ниска цена. Веќе знаете дека во Актуелидад Гаџет секогаш имаме секаква технологија за вас, од најексклузивните како iPhone X или Sonos Play: 5, до најчестите, средни и ниски телефони што ги исполнуваат нашите џебови. Останете со нас и откријте што го прави овој Homtom S7 различен од другите ефтини телефони.

Телефонот на кинеската фирма лансиран на крајот на 2017 година не можеше да избегне целосно приклучување кон трендот на телефонија со малку рамки и многу екран, и покрај фактот дека во овој случај Хомтом направи што било добро на ниво на дизајн, можеби фактот дека овој паметен телефон има „неколку рамки“ е повеќе визуелна сензација за неговата хармонија отколку сигурна реалност. Одиме таму со првите детални детали за Homtom S7.

Дизајн и материјали: Обид на неколку рамки во сооднос 18: 9

Иако Homtom го забележува отсуството на рамки и малку рамки како главна карактеристика, кога ќе го споредите со ривалите од друга кинеска фирма како Xiaomi, сфаќате дека не е така. Ние наоѓаме димензии на 15,07 х 7,17 х 0,89 сантиметри, во вкупна тежина од 207 грама, реалноста е дека не е компактна, не е тенка, уште помалку е лесна, за повеќе од 200 грама вистината е дека тие ја казнуваат неговата секојдневна употреба, и ние не го разбираме целосно ако земеме предвид дека е изработена од чиста пластика и тврда во задниот дел. Покрај тоа, тие одлучија да лансираат три бои, сива, сина и црна, без сомнение го препорачувам црното издание, бидејќи сината и сивата боја се екстремно светли и покрај тоа што се направени од пластика, можеби зазема некаков тврд тон, можете да ги видите на овој линк.

Предниот дел е составен од а 2,5D стакло толку често во мобилната телефонија, оние кристали што спречуваат заштитниците на екранот лесно да се поставуваат, но за возврат го прават користењето на уредот уште полесно и поудобно. Овој дел од дизајнот на Homtom S7 воопшто не е лош, може да претпоставиме дека не е грд.

Хардвер и поврзување: Не му недостасува скоро ништо, освен напојување

Започнуваме со податоците што толку многу ни се допаѓаат, суровата моќ на ова Хомтом S7. На ниво на процесор, ние сме придружени со a 6737-битен MTK64 направен од MediaTek, ни нуди брзина на часовник од 1,3 GHz, што се очекува од терминал од ниска класа, така придружен од неговата Мали Т-720 графички процесор Исто така ниска моќност, тоа гарантира дека ќе можеме да ги извршуваме најчестите апликации од Google Play Store, како што се социјалните мрежи и некои едноставни игри, ако сакаме да вложуваме во игри како Fortnite или PUBG, кои се многу побарувачки со хардверот на уредот ќе најдеме многу проблеми.

 • Процесор: MTK 6737 64-битни 1,3 GHz
 • RAM меморија: 3 GB
 • РОМ: 32 GB
 • AnTuTu: 29.850
 • Батерија: 2.900 mAh
 • ОС: Андроид 7.0 (практично чист)
 • Читач на отпечатоци се наоѓа на задната страна

За да го придружуваме процесорот и графичкиот процесор, се среќаваме 3 GB RAM меморија дека тие ќе станат доволни да ги извршат сите гореспоменати без да претрпат никаков проблем. Покрај тоа, на ниво на складирање што го имаме 32 GB меморија природно, може да се прошири до 96 GB вкупно ако додадеме 64 GB micro SD картичка, максимално дозволено од матичната плоча. Овој послужавник исто така ќе ни овозможи да вклучиме nanoSIM картички во својата двојна лента.

Ајде да одиме сега со поврзаност, Сметаме дека покриеноста со 4G е компатибилна со сите бендови присутни во Шпанијаa, Wi-Fi со стандарди b / g / n и капацитет на пристапна точка, и не би можеле да немаме поврзување Bluetooth 4.о. Слично на GPS Usе не придружува кога ќе треба да правиме рути преку „Гугл мапс“ без никаков проблем. На ниво на најмалку користено, имаме и 3,5 мм приклучок, FM радио и OTG конекција за мемории за складирање, реалноста е дека нема да промашиме апсолутно ништо во овој Homtom S7.

Екран и камери: Доволен екран, слаба камера

5,5-инчен LCD IPS панел што го монтира овој Homtom S7 Сигурно се залага само за себе, има сооднос 18: 9 толку вообичаен денес и ги искористува максимално, на пример на YouTube не ги гледаме непријатните црни бендови. Резолуцијата можеби не ја придружува толку многу, таа е 720p, што е позната како HD и нуди 260 пиксели на инч. Доволно без помпа, осветленоста е добра иако боите не се многу заситени и би можеле да кажеме дека „бели“ малку, особено на отворено, сепак е силна точка на терминалот, и покрај фактот дека само 65% од предниот дел е екранот.

Од своја страна, камерите оставаат многу да се посакаат, имаме главен сензор од 8 MP и секундарен сензор од 2 MP од задната страна, кои ниту се користат за правење добри слики со портрет ефект, ниту пак брзо снимаат фотографии, или „Ништо“. Во меѓувреме, селфи камерата е 5 MP и станува доволна за спорадично селфи. Во неповолни услови, ниту една од терминалните камери не се мери, Ако размислувате да направите добри слики, ќе мора да го направите многу смирено и особено со трпеливост.

Корисничко искуство и мислење на уредникот

Homtom S7 е понуден каков што е, терминал што не достигнува 100 € на Амазон денес и служи за да ни понуди стандардна дневна употреба, ако не побараме премногу од телефонот, тој ќе биде тука за да нè набави од неволја, сурфајте на Интернет, гледајте социјални мрежи и пред сè консумирајте мултимедијална содржина на YouTube. Меѓутоа, ако сакаме да создадеме нешто со неговите многу слаби фотоапарати или со нејзината мала моќност, ќе го доживееме исклучително тешко. На ист начин, мора да се каже дека е толку ефтин како што гледаме на оваа врска до Амазон Тешко е да го немаат за луѓе кои немаат многу интерес за мобилна телефонија или како резервен телефон.

Во однос на автономијата, Homtom s7 успеа да стигне до крајот на денот без многу проблеми, иако не можеме да очекуваме голема автономија од неговите ретки 2.900 mAh.

Ние го анализираме Homtom S7, нискобуџетен паметен телефон со неколку рамки
 • Оценка на уредникот
 • 2.5 ratingвезден рејтинг
79 a 99
 • 40%

 • Ние го анализираме Homtom S7, нискобуџетен паметен телефон со неколку рамки
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 40%
 • Екран
  Уредник: 50%
 • Перформанси
  Уредник: 40%
 • Камера
  Уредник: 30%
 • Автономија
  Уредник: 60%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 60%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 52%

Добрите

 • Пред 18: 9
 • Екран
 • цена

Contras

 • Материјали
 • Камера
 • тежина

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.