Детално ви кажуваме како е презентацијата на Microsoft

Конференција на Мајкрософт

Конференцијата за презентација на Мајкрософт беше една од најочекуваните, веќе подолго време шпекулираме со многу напредувања што може да ги претстави Мајкрософт за да му даде сила на својот нов оперативен систем Виндоус 10.

Конференцијата се фокусираше на презентација на нов хардвер, произведен под печатот на компанијата Редмон, Новата лумија, новиот контролор xbox, долгоочекуваниот Surface pro 4 и големо изненадување Surface Book, првиот лаптоп на Microsoft кој исто така може да се претвори во таблет.

Отворање на конференцијата Тери Мајерсон, потпретседател на Виндоус и уреди во Мајкрософт, го најавува мотото на компанијата за оваа нова вежба „Зголемете ја продуктивноста, Мајкрософт не е за технологија, туку за луѓе“. Тери Мајерсон се снаоѓа низ неколку бројки кои објаснуваат како Виндоус 10 има 110 милиони корисници за само 10 недели од животот, количината на употреба на Кортана е веќе дадена и како програмерите ќе имаат можност да ги множат своите приходи., Благодарение на Виндоус Стор.

Што има ново на Xbox One и HoloLens

Демо на Microsoft HoloLens

Првата новина најавена е за Xbox One, каде што вашиот контролер ќе види обновување, особено во вашата d-подлога, која очигледно сега ќе биде и програмабилна се најавуваат нови игри за овој Божиќ, меѓу кои можеме да ги истакнеме долгоочекуваните продолженија на Tomb Raider и Gears of Wars.

Мајкрософт со цел да го привлече нашето внимание и да нè зачуди, подготвува мала демонстрација за тоа што е корисно HoloLens и XRay технологијата, каде холограмите се мешаат со реалниот живот во она што тие го нарекуваат микреалност, демонстрација за тоа што ќе ни донесе светот на виртуелната реалност во следната година.

Мајкрософт бенд, придружник на животот 360.

Мајкрософт бенд

После малку видео игри, Линдзи Матези ги објаснува доблестите на новиот Мајкрософт бенд, носено од Microsoft кое има за цел да биде идеален придружник на спортистот, бидејќи без сметање на можностите за поврзување и продуктивност што ги очекуваа и веќе ги покажаа другите паметни часовници, овој Microsoft Band се фокусира на неколку специфични спортови, отворајќи голема можност за развој. На пример, Линдзи ни објасни како започна да учи да игра голф, а нејзиниот „Мајкрософт бенд“ го анализира замавот за да го подобри. Линдзи посебен акцент става на фактот дека „Мајкрософт бенд“ не само што има за цел да ги максимизира вашите спортски цели, туку се обидува да се грижи за вашето здравје со дополнување и следење на целата ваша активност и да ви го понуди на разбирлив начин; концептот на „Големи податоци“ што ви го донесе. Очигледно дека Кортана ќе ни ја понуди нејзината помош од нараквицата. Microsoft Band ќе биде достапен на 30 октомври по цена од 249 американски долари. 

 

Новите Lumia 950 и Lumia 950 XL

Microsoft Lumia 950 и 950xl

Панос Панај е одговорен да ни даде некои информации за хардверот на Новата серија Lumia на Microsoft, Lumia950 и Lumia 950XL. Со 5.2 и 5.7 инчи соодветно и со карактеристики моќни како октакор по процесор, прилагодлива двојна антена за секогаш да има сигнал или течно ладење, тие ги прават овие два нови терминали на Мајкрософт да изгледаат неверојатно. Лумијата има камера од 20 МП, со оптика на Зејс, троен LED блиц и посветено копче за снимање снимки или видеа. Благодарение на стандардот USB-C за помалку од 30 минути можеме да имаме наполнето 50% од батеријата. Lumia пристигнува во ноември по цена од 549 долари за Lumia 950 и 649 долари за Lumia 950XL.

Континуум, дефинитивно искуство во новата Lumia

Мајкрософт веќе навести што ќе биде Континуум, но денес, под демонстрација, можеме подобро да ги разбереме доблестите на овој нов концепт. Со набавка на наменска пристаниште за нашиот нов терминал „Лумија“, ќе можеме да работиме со него како да е работна површина, додека не губиме функционалности во нашиот терминал, кои можеме да продолжиме да ги користиме паралелно. Неверојатна функционалност што само отвора цел свет на можности, каде вашиот компјутер, во исто време е и вашиот телефон и го носите насекаде во вашиот џеб.

 

Долго очекуваниот Surface Pro 4, со многу силни карактеристики.

Презентација на Microsoft Surface Pro 4

По мала рекреација и примерок од корисноста што веќе за многумина значеше веќе познатиот Surface Pro 3, Panos Panay го претставува Surface Pro 4, целосно реновиран, и уште еднаш оваа генерација на Surface ќе има неколку многу интересни новини.

Нова тастатура во стилот на лаптоп, дизајнирана за максимална ергономија која се удвојува како ракав, без да се жртвува дебелината. Стаклена патека со 5 мултитауш точки од кои имаат чуда, процесори од 6-та генерација Интел, до 16 GB RAM и 1Tb складирање, 12.3-инчен екран, сензор за отпечатоци од прст и многу новини што го прават овој производ на theвездите на презентацијата. Панај постојано го потврдува она што веќе го очекувавме претходно со фактот дека Microsoft Surface 4 сака да го заврши лаптопот.

За да одговара на Surface Pro 4 го имаме пенкалото, Surface PenСо добар број функционалности што ја прават оваа периферија идеален придружник за површината, пенкалото е достапно во неколку бои и се продава заедно со опремата на површината. Без страв и со голема самодоверба, Panos го споредува Surface Pro 4 со Surface Pro 3 и го наведува тоа новиот уред е 30% побрз од неговиот претходник, на ист начин како што ја споредува новата Surface со MacBook Air, наведувајќи дека неговиот производ е 50% побрз од оној на Apple. Достапен на 26 октомври, Microsoft Surface Pro 4 може да се нарача пред почетокот од утре од 899 долари.

Лаптопот на Мајкрософт, Surface Book, изненаден гостин.

Нова површинска книга на Мајкрософт

Пред да ја затвори конференцијата, Мајкрософт го влече својот последен ас во ракавот Површинска книга. Иако, се чини дека површинската стратегија се заснова на неизработка на лаптопи, Мајкрософт овојпат можеше да ја прескокне оваа максима и да ни претстави 13,5-инчен лаптоп, за кој буквално тврдат дека е најмоќниот лаптоп од 13 инчи на планетата денес. Гаргантна изведба во тенок, елегантен лаптоп со шарки, кој изгледа одлично. Како да не беше доволно, Панос Панај нè остава сите без зборови кога ќе го оддели екранот од тастатурата и ја открива причината за името на Surface во производот Surface Book, кабриолет што ќе го искористи хардверот што го вградува во неговата тастатура и тоа може да работи одделно како да е таблет; несомнено е големо зголемување на продуктивноста во кое тие потврдуваат Тоа е лаптопот што ја удвојува моќноста на MacBook Pro. Достапно на 26 октомври и може да се резервира од утре за 1499 американски долари

Треба да се спомене дека во секое време, презентерите ставија посебен акцент дека оваа технологија е реална, таа постои и ќе ја видиме и користиме практично од сега, тие ја пренесоа јасно и безбедно и се надеваме дека е така. Затворајќи ја конференцијата Сатја Надела, сегашниот извршен директор на „Мајкрософт“ ни кажува како сите овие уреди што ги создаде неговата компанија, се дизајнирани да го максимизираат искуството на нивниот нов оперативен систем, кој од Редмон сакаат да го повикуваат со придавката платформа, платформа за сè каде да се развиваме, да создаваме, да правиме деловни активности и да живееме како што сакаме.

Што мислеше за конференцијата? Што мислиш за сите овие новости?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.