Треба да инсталираме антивирус на нашите уреди со Android?

Антивирусен Андроид

Пред неколку дена објавивме статија каде ви кажавме дел од најважните причини зошто не треба да инсталирате RAM и оптимизатор на батеријата на вашиот мобилен уред со оперативен систем Андроид, и денес се враќаме на товарот со нова многу поврзана статија, за која веруваме дека ќе ви биде од голема помош и ќе избегне навлегување во проблеми што понекогаш имаат тешко решение.

И, денес ќе се обидеме да одговориме на прашањето Треба да инсталираме антивирус на нашите уреди со Android?. Одговорот може да изгледа комплексно, но во основа не е и многу е сличен на оној што ви го прикажуваме за одбивањето што ви го дадовме да инсталирате оптимизатори за RAM меморија и батерија.

Не грижи се, Андроид е безбеден

Андроид

Ако го погледнеме најновиот извештај за безбедност на Android, објавен од Google, можеме да го видиме тоа само 0.15% од корисниците кои преземале апликација од Google Play биле заразени со малициозен софтвер или фишинг во текот на 2015 година. Кога апликациите преземени од официјалната продавница за апликации на Google влегуваат во сцената, процентот се искачува на 0.50%, исто така не е премногу важен.

Со овие податоци би можеле да кажеме дека секој корисник кој користи уред со оперативен систем Андроид може да живее во мир и сè потешко е да се зарази преку Google Play. Гугл се потруди да го постигне ова и е дека секој ден прегледува вкупно 6.000 милиони апликации и анализира не повеќе ниту помалку од 400 милиони уреди во потрага по апликации заразени со малициозен софтвер.

Повеќето од нас обично ги преземаат апликациите што ги инсталирале на нашиот паметен телефон или таблет преку Google Play, па затоа не треба да имате никаков страв или проблем. Од друга страна, ако користите складишта за апликации што живеат надвор од Google или инсталирате .APK апликации што ги преземате од каде било, работите се менуваат многу.

Дали антивирусот е корисен за нешто?

Од она што сте можеле да го прочитате до тука, сигурно можете сами да одговорите на ова прашање. Ако сè уште го немате јасно, иЈасно можеме да кажеме дека антивирусот не е добар за многу на Андроид, освен да потрошите ресурси на вашиот уред.

Многу од големите компании кои имаат на располагање свој антивирус за компјутери, како што се Нортор, Авира или Аваст, лансираа свој антивирус за мобилни уреди или таблети со оперативен систем Андроид. Неговата слава, а во некои случаи и неоснованата загриженост на корисниците дека вирус го инфицира нивниот уред, ги направија овие типови на апликации меѓу најсимнуваните.

Andy

Андроид Не е нормален и тековен оперативен систем, за разлика од на пример Виндоус, за нашиот уред да биде заразен со вирус, самите корисници мора да бидат тие што рачно ја извршуваат малициозната апликација. Ова го прави многу потешко за нашиот уред да заврши заразен. Како што рековме претходно, ако ги преземеме апликациите од Google Play, дека ќе завршиме со вирус во нашиот gadget, се сведува на скоро нула можност.

Да имаме антивирус инсталиран на нашиот уред со Android, практично воопшто нема да ни помогне, но ќе потроши многу ресурси. Ако исто така имаме само 1 GB RAM меморија, тоа ќе троши голем дел од него, правејќи ги нашите паметни телефони или таблети навистина бавни. Како сето ова да не е доволно, овие апликации имаат тенденција да имаат повеќе функции, покрај антивирусот, кој сепак забавува и уште повеќе го „расипува“ нашиот гаџет.

Не бидете глупави, користете здрав разум

Кога имате мобилен уред со оперативен систем Андроид, една од работите што мора да ја користиме практично секој ден е здравиот разум. Google ни става на располагање продавница за апликации како што е Google Play каде апсолутно ништо не недостасува и што во многу висок процент не ни нуди никаква опасност. Секако, Андроид дозволува секој корисник да инсталира апликации што не се преземени од официјалната продавница и кои се достапни на друго место, иако тоа не е препорачливо, особено ако не користите здрав разум.

Во мрежата на мрежи има стотици страници што ни нудат апликации, да шпионираме туѓ WhatsApp, да заработуваме пари без контрола или да знаеме кој го гледа вашиот профил на Faceboook. Повеќето апликации што ветуваат големи и нереални работи не се достапни за преземање преку Google PLay бидејќи во поголемиот дел од куќата тие се големи извори на малициозен софтвер. Ако користиме здрав разум, не треба да инсталираме ниту една од овие апликации и, уште повеќе, верувам дека не треба да инсталираме ниту една апликација на нашиот уред што не може да се преземе преку официјалната продавница за апликации Андроид.

Враќајќи се на предметното прашање, имајќи здрав разум можеме да кажеме дека не ни треба антивирус. Ова е нешто преку кое дури и Google тврди Адријан Лудвиг, Главен инженер за безбедност на Андроид; "Мислам дека на 99% од корисниците не им е потребна корист од антивирус. Ако поради мојата работа ми требаше дополнителна заштита, би имало смисла да го сторам тоа. Но, дали треба просечен корисник на Андроид да инсталира антивирус? Апсолутно не".

Ние го потврдуваме тоа, но ако некој како Лудвиг го потврди тоа, мислам дека можеме да ја решиме работата и само да им кажеме на сите што имате инсталирано антивирус на вашиот уред со оперативен систем Андроид, да започнете да истражувате како да го деинсталирате целосно, бидејќи не е потребно и би можеле да кажеме дека е дури и штетно. Како препорака, мора да ви кажеме дека нема да биде доволно да се направи целосна реставрација на уредот за да се елиминира трагата од тој антивирус.

Дали мислите дека има смисла да имате антивирус инсталиран на вашиот Андроид уред?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи каде што сме присутни каде што сме желни да разговараме со вас.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јосу dijo

  И дали антивирусот помага против надворешни упади во отворени мрежи или дали Андроид ги одбива и тие упади?

 2.   Manuel dijo

  Според мене ако е потребно. Доволно е бесплатен бидејќи не само антивирусот се користи за апликациите и кога пребарувате или преземате датотеки.
  Многу е веројатно дека дури и ако пребарувате на Интернет или преземате нешто, 0,00000001% е веројатно заразен.

 3.   Дејвид dijo

  Моето искуство, отстранети 14 тројанци со CM Security. Признавам дека прелистувам страници за преземање каде има многу малициозен софтвер и мојот мобилен телефон полудува вибрирајќи ...

 4.   Хорхе Педро dijo

  накратко, како влечење концепти од компјутер, антивирусната апликација на паметниот телефон беше што побрза; Со него дојдоа и други апликации, или да се исчисти трагата на наводните „валкани“ апликации и да се контролира употребата на батеријата. Опремата не е со високи перформанси и не знам дали целата оваа инсталација има врска со нејзината бавност, но дека, отсега ќе почнам да ги „чистам“ сите овие непотребни апликации, тоа е факт. Салу2.