Nintendo, повеќе од истото

Пред некој ден, барајќи информации за тоа што е презентирано од Нинтендо и изјавите за тоа дадени од Мијамото и Реџи Филс-Аиме, го најдов интервјуто на offоф Кигли, познат по полемиката Доритос-Роса, на вториот. И беше изненадувачки да се види како offеф безмилосно испушташе прашања и инцизивни критики во врска со презентацијата и моменталната состојба на Wii У.

Практично нулта поддршка на трети, Малата оригиналност на Нинтендо во објавеното, разочарувачката продажба или каталогот на кој има уште неколку месеци да започне беа само дел од темите за кои се дискутираше во наведениот разговор и од кои Реџи излезе како што можеше, повторувајќи ги во ad nauseam. одговори. По скокот, чувството што го остави Nintendo во ова E3 2013.

Вистина е дека, правејќи ги работите едноставни, додека Мајкрософт и Сони играа многу на оваа конвенција, Нинтендо и нејзините директна Тие дојдоа со единствениот притисок да ја подобрат многу расипаната средина и дека, со каква било титула на среден или долг рок, тие ќе бидат задоволни. И точно е дека, со вообичаениот ритам на Директен, Сатору Ивата Тој презентираше добра низа „вести“. И наводникот доаѓа до фактот дека постоењето на практично сè што се учи беше познато однапред, а она што не беше познато заврши како уште едно продолжение на главните саги на компанијата.

Ако нешто го карактеризираше Nintendo низ историјата, тоа беше моќната харизма и личност во секоја своја франшиза и наслов што им припаѓаше на нив; Ако сагата била успешна, таа варирала и разликувала доволно помеѓу испораките за да продолжи изненадувачки и ако, од друга страна, го немала приемот што го бараше Nintendo, таа беше оставена во фрижидер некое време за да ја активира на време со дотерување. Сега, се чини, ниту едно, ниту друго.

Mario Kart 8 и новото Super Smash Bros тие можат да си дозволат повеќе од истото бидејќи тие отсекогаш биле и тоа секогаш функционирало. И покрај тоа, вистина е дека овој Марио Карт вклучува одредени новини што се прашуваат подолго време. Од друга страна, една од игрите, априори, најважна во каталогот Wii U, новата Марио 3D, заврши како нешто повеќе од продолжението на Super Mario 3D Land. Всушност, вие само треба да ја смените таа Земја во Свет и ја имаме нејзината нова титула. Првото нешто што го пренесува е дека е премногу далеку од она што се виде во двата многу одлични Супер Марио Галакси и дека не иновира практично во ништо.

Од друга страна, можевме да видиме и на што работи Ретро студија, уште еден од одличните адути што ги имаше Wii U и е, по одлука на студиото, продолжение на реномираниот магаре Конг Враќања на земјата што се чини дека не го одзема далеку концептот што веќе го видовме на оваа рата: промена на камерата, враќање на Дикси Конг и малку повеќе. Според мене и иако не сум голем fanубител на оваа сага, мислам дека новиот Metroid ќе беше подобро прифатен.

Игри со платина ја имаше својата тежина во рамките на оваа презентација уште од новата игра на Прекрасно 101 и конечно можеше да се види повеќе од Bayonetta 2, дури и повеќе хиперболичен од првиот дел. Несомнено, две одлични наслови од јапонското студио.

Нова приколка за Покемон X / Y, кој ќе пристигне на 12 октомври во целиот свет, и тоа, иронично, е играта што покажува поголема еволуција во однос на претходните испораки. И, за мене, најдоброто од Nintendo Direct, ново видео со игра од X, наследникот на големите Xenoblade Chronicles во кои, се чини, меха ќе има огромно значење.

На кратко, неспорно е дека каталогот Wii U ќе достигне очекувано високо од крајот на оваа година, но изненадува тоа што многу од овие наслови се толку неоригинални и иновативни, од раката на кого доаѓаат. Римејкови како онаа на Зелда Винд Вокер, новите испораки проследени со претходните како Super Mario 3D World или директните продолженија како новиот Donkey Kong покажуваат одредена мрзеливост што, според мене, не знам дали е потребно конзолата да кренете ја главата.

Повеќе информации - Nintendo во МВЈ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.