Нинтендо, може ли да падне гигантот?

нинтендоум

Се чини дека Нинтендо ги победи слепите лица. Вистината е дека би можеле да прибегнеме кон многу изреки и изреки на популарната поговорка за да се обидеме да ја украсиме со зборови ситуацијата низ која минува во моментов историската компанија за видео игри, што придонесе многу за индустријата и постигна многу успеси.

Сепак, тој курс е направен уште од времето на Wii не се допаднаа сите и пусти Wii У Се упатува кон морето каде се јавуваа незаситни виори PlayStation 4 y Xbox One можат да го изедат ако нема капетан со храброст да го насочи бродот во вистинската насока.

Јасно е дека индустријата за видео игри не би била она што е денес ако Нинтендо Немаше да биде компанија од минатите години што даваше моќни франшизи, иконски карактери и разни иновации во хардверот. Ајде да размислиме за франшизи Марио Брос, Магаре Конг, Метроид, Легендата за ЗелдаGoes Се подразбира многу за овие игри кои отсекогаш биле синоним за квалитет и забава поврзана со нив Нинтендо. Некои новини во хардверот од раката на голем Н. биле генијални како што се самите касети како поддршка за игри, копчињата за рамо на подлогата SNES, вклучен стандарден аналоген стап Нинтендо 64, воведување на вибрации ... кои станаа стандард во секое контролно копче денес.

Во однос на нивните конзоли, навистина имало една вар и друга песок. Првата конзола на Нинтендо, симпатичниот НСВ, Тоа беше голем успех и лулка каде што своите важни франшизи и ликови од сегашно реноме ги поминаа своите први денови. Таа машина беше балон со кислород за кризата што минуваше низ овој сектор и продаде околу 62 милиони единици ширум светот.

Нинтендо-NES_360

За време на златното доба од 16 бита, со тоа митско и незаборавно ривалство помеѓу Сега y Нинтендо, на Супер Нинтендо Тоа беше утеха дека денес е култна машина почитувана од сите ретро-играчи. Земја од магаре Конг, Супер Кастелванија, Лос Супер Марио Светот, Легендата за Зелда: Врска до минатото, Инстинкт на убиец, Супер Метроид, Контра, Финална фантазија… Каталогот на Мозок на Beверот тоа беше само тоа, aверство, иако Супер Нинтендо не достигна продажба на НСВ, останувајќи на 49 милиони конзоли, иако се разбира, ова беше под влијание на дивјачката конкуренција што беше Мега диск, особено во САД

мегадриве-снес

32/64 битната ера беше повеќе турбулентна, со значителен број на конкуренти кои се обидоа да добијат основа на пазарот на конзоли за игри, бидејќи го видоа темпото со кое растеше секторот. Меѓу тој центар на машини, само три останаа да стојат: Сатурн, Нинтендо 64 y PlayStation, иако конзолата Сега Не му требаше долго за да клекне на колена со неговата продажба од нешто повеќе од 9 милиони конзоли. Тоа беше токму во тоа време, по распадот на договорите меѓу Sony y Нинтендо да се произведе ЦД верзија на SNES, кога зборот видео игра веќе нема да биде колоквијално поврзан со Нинтендо и би било Sony кој би ја добил таа чест: повеќе од 102 милиони PlayStation продадено е достигнување на оваа компанија - во споредба со скоро 33-те што ги пласираше Нинтендо од неговите 64-битни-.

Нинтендо призна многу грешки направени од Нинтендо 64 и вети дека ќе се искупи со Игра Коцка, иако парадоксно, некои од тие грешки беа повторени, како што е доцнењето или неправилниот избор на поддршка за игри. Во тоа време, Сега ја играше неговата последна картичка како производител на конзоли Dreamcast (Продадени 10.60 милиони единици), Мајкрософт започна со бизнис со најмоќната конзола направена досега, Xbox, која имаше продажба од 24 милиони машини, но Sony собори рекорди повторно со PS2: 155 милиони наследници на PSX беа продадени ширум светот.

Y Нинтендо? Игра Коцка беше комерцијален неуспех, иако според голем Н. тие не изгубија пари за секоја продадена конзола, чии продажни податоци останаа на 21.74 милиони Xbox и останување на третото место - забележете дека САД отсекогаш биле земја на чиј пазар се продавале повеќето конзоли Нинтендо без сомнение, и фактот дека северноамериканска компанија ја лансираше својата конзола, натера многу клиенти да се одлучат Xbox наместо од Игра Коцка: да Xbox немаше да се најде на пазарот, можеби работите денес би биле поинакви во секторот. Да N64 се сметаше за неуспех со тие 33 милиони, можете да замислите од што 21.74 од Игра Коцка. И пазете се, и двете машини имаа прекрасни ексклузивни игри: Super Mario 64, Goldeneye 007, Perfect Dark, The Legend of Zelda: Ocarina of Time, Mario Kart 64, Mario Kart DD, Wind Waker, Resident Evil, Metroid Prime...

коцка коцка

Нинтендо виде дека формулата за обложување на моќен хардвер не работи. Покрај тоа, тој го задржа во ракавот оној периферен дел со кој ќе замине Марио партија 6 и дека тие рекоа дека тоа ќе биде револуција: wiimote. Со поинаков предлог, Wii роден со хардвер кој трепереше покрај Xbox 360 y PlayStation 3, но таа стана модна машина, со продадени повеќе од 100 милиони конзоли, број што може да го надмине само Мајкрософт y Sony ако ја соберат продажбата на нивните две конзоли.

Тој пресврт во филозофијата на Нинтендо На многумина не им се допаѓаше, но неискористената низа на клиенти што ги бомбардираа со овој производ беше очигледно поголема. Покрај тоа, тие се определија за поконвенционален формат за игри и конзолата беше лесно разбирлива, фактори кои играа многу во нивна корист. Сепак, ефектот Wii со текот на времето се дефлираше.

wii_ баба и дедо

На преносно поле, тешко можеме да се расправаме со Јапонците, со митови како старите Game Boy (што меѓу различните рецензии продаде 118 милиони конзоли) или неверојатно успешна Nintendo DS, кој продаде 154 милиони машини, што е најуспешен лаптоп на компанијата (и интересно, исто така лесно хакиран)

игра момче нинтендо дс

Сепак, се чини дека обидот да се повтори играта со Wii У не било паметно. Како прво, постоеше конфузија кај потрошувачите во именувањето на конзолата на тој начин - како што првично беше случај 3DS и запомнете дека најголемиот дел од јавноста од најновите машини на Нинтендо не беше научник на оваа тема - тогаш ефектот Wii се распрсна, многу потрошувачи од тој профил се префрлија на Xbox 360, PS3, телефоните y таблети, конзолата нема соодветен каталог - поддршката од трети лица е за жалење и повеќето ексклузивци ќе пристигнат во 2014 година, со PS4 y Xbox One на улица - и следната генерација на Sony y Мајкрософт се веднаш зад аголот, и за цената што ја чини Wii У - отсега, 350 € со дигитална верзија од римејкот на Ветер Waker- се чини како скап каприц кој не може да се натпреварува на кој било начин со PS4 y Xbox One.

wii-u-црно-контролер

Јасно е дека оваа понуда НинтендоВо однос на парите и квалитетот, тоа е сè уште грев и поагресивно намалување на рејтингот треба да биде целта на компанијата. Што имаш на ум тогаш Нинтендо? Држете се со 3DS бидејќи трговците на големо очајно се обидуваат да се ослободат од своите акции Wii У? Очекувате чудо кога ќе излезат игрите во 2014 година? Вистината е дека тие даваат чувство дека се нешто изгубени.

Најновата најава од Nintendo 2DS може да се толкува како обид за гребење пари каде што може, со хибридна конзола од две генерации планирана со премиса за ниска цена и максимална корист. Се чини дека во моментот не е доволно да се биде мајстор за рециклирање на софтвер Нинтендо. Имам убедување дека не се соочуваме со случај сличен на оној од Сега: Нинтендо тој знае дека неговиот бренд, карактери и игри се продаваат, и кој сака да им се доближи до нив, неизбежно ќе мора да помине низ набавка на една од неговите конзоли.

нинтендо 2ds

За една година ќе видиме што кога ќе се случи PS4 y Xbox One се етаблирани и батерија на чудесни титули на Wii У се на пазарот. Не знам зошто имам чувство дека за неколку години ќе бидеме пред нова конзола на Нинтендо дека тоа може да биде преносна машина со својства на работната површина, но внимавајте, тие не треба да заостануваат во областа на рачните конзоли: паметните телефони и таблетите се веќе најкористените уреди за играње видео игри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.