Платформата за пораки на Google, Allo, надолу и без сопирачки

Минатиот септември, Гугл официјално ја претстави апликацијата за пораки Google Allo, апликација што веќе малку ја видовме за време на Google I / O минатата година. Google сака целосно да влезе во платформите за пораки, нешто што не го постигна со Hangouts и што во моментот се чини дека нема да го постигне ниту со Google Allo. Google Allo е апликација за пораки повеќе од really нуди мала новина во споредба со она што моментално го наоѓаме во паронамата на апликации од овој тип, а корисниците не видоа доволно причини да го усвојат како една од колекциите заедно со WhatsApp и Telegram.

Не е прв пат услугата на Google да не работи. Гугл + е пример за различните неуспешни обиди што компанијата ги направи во светот на социјалните мрежи. Претходно го пробавте со Hangouts (сега наменет за деловна употреба) и сега со Google Allo. Се чини дека интеграцијата на „Помошникот на Google“ не е доволна причина за корисниците. И како доказ за тоа, мора да ги разгледаме броевите од Google. Апликацијата падна од Топ 500 на најсимнуваните апликации, не покажувајќи интерес кај корисниците.

Google Allo има добри работи како „Помошникот на Google“, како што коментирав погоре, но и лоши работи како што е тоа дека не е мултиплатформа бидејќи е поврзан со телефонски број, така што не можеме да ги следиме нашите разговори на компјутер, Mac или таблет. Google не фрла во пешкир со оваа апликација, рано е и најверојатно ќе биде интегриран во идните верзии на Android, како што правеше со Гугл +, сè додека не виде дека нема дури начин да се популаризира алтернативната социјална мрежа на Гугл. Дали истото ќе се случи со Google Allo? Времето ќе каже.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.