Новата функција Snap во Windows 10 и нејзините алтернативи за употреба

Snap View во Windows 10

Од првиот момент започнавме со тестирање на Виндоус 10 благодарение на Испорака на Мајкрософт на сите ваши корисници (да бидат дел од вашата програма), голем број на нови функции се оние што ги најдовме во нејзината околина. Од нив, забележавме дека функцијата Snap View има интересни карактеристики, нешто што за многумина е претерување, а за други, голема потреба.

Со подобрениот Snap View, сега не само што можеме да ги поставиме прозорците на средина на екранот, како што тоа го правевме порано во Windows 7 и Windows 8.1, бидејќи исто така ќе имаме можност да ги правиме истите овие прозорци со кои сме работи на одреден момент, зафаќаат една четвртина или осма од одреден простор, сето ова со користење на клучот со логото на Виндоус и насоката на нашата тастатура.

Безброј функции што треба да се користат со новиот Snap View на новиот Windows 10

Мајкрософт смета дека оваа функција на Snap View во Windows 7 стана негов голем успех, нешто што подоцна беше подобрено во Windows 8.1 со тоа што и модерните апликации и прозорците (или апликациите) се извршуваа од работната површина може да се комбинираат со помош на оваа функција. Фирмата сакаше да оди малку подалеку со подобрување (зголемување) на опциите; Скоро би можеле да увериме дека тие се прилично корисни само ако работиме на компјутер со голем екран, бидејќи тоа е единствениот начин на кој можеме да успееме да сместиме различни работни средини во различни големини и на различни места.

Ретко кој можеше да стигне пополнете ги овие нови функции на 14 или 15-инчен екран иако, сè зависи од секој вкус и стил на работа во оваа нова верзија на Виндоус 10. Следно ќе ги споменеме најважните функции што ќе можете да ги најдете во Виндоус 10 во однос на новиот Снап Поглед; Претходно, мора да предупредиме дека некои од овие функции би можеле да работат 100%, иако, во неопределен момент, тие можеби немаат вистински ефект, што е затоа што овој оперативен систем е сè уште во фаза на тестирање и затоа има одреден број грешки што Мајкрософт допрва треба да ги поправи.

Виндоус зафаќа половина од екранот во Виндоус 10

Оваа функција е иста со која можете да се воодушевувате во Виндоус 7 или Виндоус 8.1, односно со користење на копчето со логото на Виндоус и подоцна, копчињата за насока (лево и десно) до кои можете да стигнете поставете работен прозорец на одредена страна и зафаќајќи точно половина од екранот.

01 Snap View во Windows 10

Ставете работни прозорци на горниот дел од екранот

Првата варијанта што ќе ја споменеме е токму оваа, односно ако го користите клучот со логото на Windows и подоцна (без да го ослободите) го користите копчето со стрелка нагоре, целиот работен прозорец ќе зафаќа половина од екранот, но на врвот.

02 Snap View во Windows 10

Ставете прозорец во осмиот дел од екранот во Windows 10

Друг интересен додаток на оваа функција за локација на прозорецот во Виндоус 10 е токму ова, во кое ќе треба да го користите копчето за лого на Виндоус и подоцна, притиснете го хоризонталното копче со стрелка двапати, Ова може да биде оној лево или оној десно. Со ова, прозорецот ќе се наоѓа во еден од аглите на екранот и зафаќа осмина од него.

03 Snap View во Windows 10

Може да се појави мала варијанта, ако во тој момент можете да ја повторите операцијата, односно со користење на гореспоменатиот трик (Виндоус клуч со насочни копчиња) прозорецот ќе ја окупира целата таа страна на екранот.

04 Snap View во Windows 10

Ако веднаш ги ослободите сите копчиња и потоа повторно притиснете го копчето Windows и потоа копчето со стрелка, прозорецот ќе зафати четвртина од екранот.

05 Snap View во Windows 10

Дополнителни и невообичаени варијанти на Snap View во Windows 10

Дополнителна варијанта може да се најде ако користиме кратенка за тастатура што ќе биде прикажано на сликата од екранот подолу; таму се предлага да треба да го притиснете копчето со логото на Виндоус, а потоа, притиснете ја насоката нагоре или надолу двапати по ред; во првиот случај, работниот прозорец ќе биде максимизиран, додека во другиот, тој ќе биде минимизиран.

06 Snap View во Windows 10

Невообичаената варијанта на која се повикавме во претходниот поднаслов се однесува на онаа на која ќе можете да и се восхитувате на следната слика од екранот. Првото нешто што се предлага е да треба да го притиснете копчето Windows и потоа вистинскиот; ослободувајќи ги копчињата, повторно можете да го притиснете логото на Windows и потоа насоката надолу, со која работи прозорецот тој ќе зафаќа минимален дел од целиот екран.

07 Snap View во Windows 10

Оние што ќе бидат многу благодарни на овие нови функции на Windows 10 Snap View, сигурно ќе бидат оние кои работат претежно со својата тастатура и соодветните кратенки; Повеќето луѓе обично не ја користат оваа одлика, а уште помалку од новите што Мајкрософт би ги предложил во верзијата дадена за тестирање. Како и да е, тие се интересни алтернативи кои вреди да се знаат во случај во одреден момент, да ги поместиме прстите преку тастатурата и без да сфатиме, прозорците се поставени на место што не го знаеме, што едноставно е симптом на новите карактеристики предложени од Мајкрософт и повеќе не, од некаков клучен блогер (како што може многу луѓе да помислат) тоа управува од далечина со нашиот компјутер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.