Новиот iPad исто така суспендира во iFixit по експлозијата

Јаболко неодамна лансираше нов iPad значително поевтин од кога било  видено претходно и со повеќе изненадување во ракавот, најрелевантно е токму неговата компатибилност со Јаболко Молив Досега резервирано за iPad Pro. 

iFixit е добро познат по тоа што ги распарчува производите на компанијата Купертино и ја оценува нивната поправка. IPad 2018, како што е случај со многу други уреди на Apple, не е способен да добие одобрување за iFixit.

Најинтересното и навистина единственото нешто што го прави сечењето привлечно е откривањето зошто овој нов iPad е компатибилен со Apple Pencil, додека претходните модели на класичниот iPad не се. За тоа „Епл“ користи двигател на „Бродком“, кој зафаќа тежок дел од работата и го прави системот способен да ги обработува со потребната прецизност командите што Apple Pencil ги емитува во зависност од неговата ситуација на екранот. Како позитивна точка, според iFixit, откриваме дека екранот не е споен со предното стакло, така што неговата поправка е полесна и побрза.

Освен процесорот и малите делови, тоа е копија на iPad 2017, дури откриле дека батеријата е потполно иста како и понудената во претходниот производ, што не е негативна точка со оглед на перформансите и ефикасноста, вистинито Со сето тоа, iFixit му даде на овој iPad 2018 оценка за поправка на 2 од 10, очигледно недоволна и скоро би можеле да кажеме дека е невозможно да се поправи, нешто што не изненадува со оглед на другите анализи на истата опрема на останатите уреди на компанијата Купертино. Apple сè покомплицира сè и тоа ги прави поправките исклучително тешки. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)