Новата апликација Steam Link ќе ви овозможи да играте игри на вашиот мобилен телефон со Android или iPhone

Лого на пареа

Платформа за стриминг видео игри Steam ќе лансира нова апликација фокусирана на паметни телефони што ќе ни овозможи да ги играме нашите омилени наслови преку двете доминантни мобилни платформи: Android и iOS. Тоа е, можете да направите стриминг од вашиот компјутер до вашиот мобилен телефон и продолжете ги игрите каде сакате.

Видео-конзолите со пареа не летаа - мислиме на Steam Machines -; Можеби подобра среќа имаше и другиот уред што го продава платформата за одмор: Парен линк, оној што дозволува да се направи стриминг од вашиот компјутер до дневната соба и бидете во можност да играте во поудобно опкружување. Сепак, компанијата е свесна дека и Андроид и iOS мобилните телефони се револуција во секторот за видео игри. И најдоброто нешто беше да се обложувам на овој начин.

Библиотека со игри со пареа

Наскоро ќе биде лансирана нова апликација Steam Link (таа ќе се појави во двете продавници за апликации седмицата на 21 мај). Во моментов работеше со некои телевизии на Самсунг, но интересно е што со преземање на оваа нова апликација на нашиот терминал ќе можеме да ги продолжиме игрите што ги започнавме на компјутер. Сега, како што беше дискутирано, ќе има ограничувања.

За да успее пронајдокот, мора да го поврзете вашиот паметен телефон на компјутер преку 5 GHz WiFi мрежа или поврзан на рутерот преку кабел и етернет порта; тоа е, нема да можете да го натерате да служи каде и да сакате користејќи ја вашата 4G врска - или 5G во блиска иднина. Исто така, прецизирано е дека апликацијата Steam Link ќе биде компатибилна не само со мобилни телефони со Android, туку и со таблети и Android TV. Во меѓувреме, од страната на Apple, можете да ги играте вашите омилени наслови на iPhone, iPad, па дури и преку Apple TV.

Како сето ова да не е доволно, а што се однесува до Apple, од Valve го коментираат и тоа можете да користите опрема за сертифицирана МФИ (Направено за iPhone | iPad | iPod). Иако тие исто така коментираат дека тие ќе бидат компатибилни со контролорот на пареа и други додатоци без да даваат многу повеќе детали.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.