Гулиган е новиот малициозен софтвер кој влијае на милиони корисници на Андроид

андроид-вирус

Гулиган е новиот малициозен софтвер кој влијае на повеќе од милион корисници на уреди со Android со проблем со нарушување на приватноста на заразените корисници. Овој пат ќе видиме како да знаеме дали на нашиот уред влијае или не Гулигански малициозен софтвер што се појавува во 86 АПК пронајдени во продавницата за апликации на Google.

Овие погодени корисници се во основа оние кои користат стари оперативни системи Андроид и денес имаме прилично фрактуриран пазар и покрај подобрувањата во последниве години. Проблемот на овој малициозен софтвер е направен со root пристап и добијте целосна контрола врз вашиот паметен телефон или таблет.

Засега, безбедносната фирма Чек Поинт беше задолжена за објавување на оваа вест во која главно објаснуваат дека ја презема контролата врз уредот и дека погодените уреди се наоѓаат во уреди со Android 4.x и 5.x. За да откриеме дали нашиот уред е меѓу засегнатите, треба целосно да пристапиме до алатката создадена од Гулиган, каде можеме да видиме дали нашата сметка е засегната или не.

Овој тип на малициозен софтвер ги користи слабостите на старите верзии за пристап до корисничките податоци и зачувување на важни податоци, како и имитирање на идентитетот по своја волја. Вистината е најдобриот противотров за овој вид малициозен софтвер е да го одржувате ажурираниот уред до достапната најнова верзија, но тоа е рибата што гризе опашка на Андроид поради операторите, производителите и другите ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Робер dijo

    Гулиган злонамерен софтвер ... алатка со гулиган ... само се шегувам ... или ми недостигаше нешто.