Новиот малициозен софтвер што влијае на Андроид се нарекува ZookPark и тој шпионира сè што правиме

Малициозен софтвер на Андроид

И покрај фактот дека е нешто повторливо да се зборува за малициозен софтвер, шпионски софтвер и друга фауна кои се населуваат лесно на Андроид, се чини дека засега ќе продолжиме да зборуваме за постојаните ризици по безбедноста на корисниците кои ја користат оваа оперативна систем Способен е најновиот малициозен софтвер откриен од лабораторијата Kaspersky, кој влијае на Android следете сè што правиме во нашиот терминал.

ZooPark, како што е крстено во овој малициозен софтвер, е четврта по ред ажурирана верзија на овој малициозен софтвер, малициозен софтвер кој започна да циркулира во средината на 2015 година Пристап само до контактите на нашиот терминал и сметките што ги зачувавме во нашиот тим. Но, како што минуваа годините, тој се развиваше сè додека не можеше целосно да се пристапи до целиот терминал, и кога ќе кажам сè, тоа е сè.

ZooPark во својата четврта верзија е способен за пристап до записите на нашиот уред, историјата на пребарување, фотографиите, видеата, аудиото, сликите на екранот, како дополнување на разговорите што ги имаме преку WhatsApp и Telegram благодарение на фактот дека е способен за инсталирање клучни блогери кои тие ја снимаат целата активност што ја правиме со нашиот терминал, вклучувајќи ги сите притискања на тастатурата што ги правиме на екранот, а со тоа и на тастатурата. Исто така е способен да отвори задна врата на уредот со кој можеме да пристапиме до сите податоци на терминалот, покрај тоа што ќе ни овозможи да остваруваме повици или да испраќаме СМС.

За среќа, овој малициозен софтвер не е во оптек како да е друг малвер, но според фирмата Касперски, ова е Тој е дизајниран да напаѓа и да добива податоци од специфични целиШпионажата меѓу земјите е една од нејзините главни намени, но може да се прошири и на индустриска шпионажа, со тоа што Блискиот исток е таму каде што започна да станува државен проблем. Во моментот, не е пронајден начин да се открие или отстрани од уредот, па затоа, кога се сомневате, најдобро е да го промените телефонот директно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.