Нов монитор од AOC и Porsche ги „елиминира“ каблите

Пред неколку години, единствениот уред со кој се занимававме беше полн со кабли за напојување на мониторот, за да му даде сигнал, за да ги поврзе звучниците, кабелот за печатачот, кабелот за напојување на звучниците и печатачот ... кабел на глувчето и тастатурата .... Со текот на времето, можевме да видиме како безжичната технологија ни овозможи значително да го намалиме бројот на кабли дури и она што е практично потребно. Но, не само во компјутерите, туку и во паметните телефони, каде што можеме да најдеме модели кои можат да се полнат со индукција, без да мора да го поврзуваат кабелот со уредот. Сепак тие сè уште се кабли и кабли и повеќе кабли.

Фирмата АОЦ дизајнираше монитор во соработка со Порше каде што каблите исчезнаа од видното поле, тие за жал се уште се присутни. Овој монитор ни нуди aубопитна основа да го држиме мониторот, основа во која се наоѓаат скриените кабли со конекција на крајот од основата и на тој начин да можат да имаат што е можно почист работен простор. Но, овој монитор не само што се издвојува по овој естетски детал, што може да биде многу важен за некои корисници, туку исто така ни нуди и екран со максимално намалени рамки.

Како резултат на ова заедничко вложување, наоѓаме два модела од 24 (PSD 241) и 27 инчи (PSD 271) со малку кратка резолуција за тековните потреби, 1920 x 1080, во формат 16: 9 и IPS екран. Осветленоста е 250 cd / m2, има време на одговор од 4 ms, контраст од 100: 1, брзина на освежување од 60 Hz и ни нуди само влез за HDMI верзија 1.4. Цените на двата модели Тие изнесуваат 264 евра за моделот од 24 инчи и до 345 евра за моделот од 27 инчи, и се достапни на Амазон Шпанија.

Иако е точно дека со поволностите што ни ги нудат, тие не се толку ефтини како што би можеле да бидат, дизајнот што тој ни го нуди е навистина спектакуларен и мора да се земе предвид при купување монитор со кои ќе поминеме многу часови пред нас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.