Нов откуп на софтвер ги презема Andrioids и ги блокира додека не платиме откуп

И покрај напорите на Google, иако навистина се чини дека апсолутно не прави ништо за да се контролира каков вид апликации стигнуваат до Google Play Store, ние постојано зборуваме за малициозен софтвер кој влегува во уредите преку некои апликации што ги заобиколуваат филтрите на супервизорите. Во последниве месеци Ransomware се приклучи на малициозен софтвер, кој, како што сугерира неговото име, го киднапира нашиот телефон и ни бара откуп за да го ослободиме. Ако не го платиме, никогаш нема да можеме да пристапиме до нашиот паметен телефон за да го користиме повторно или да ги вратиме податоците што беа зачувани во нив, освен ако не направиме фабричко ресетирање, губејќи ги сите податоци што ги зачувавме.

Безбедносната компанија ЕСЕТ го вклучи алармот кога откри откупен софтвер што ги криптира податоците на корисникот на кој било уред со Android, без разлика дали имаат пристап до root или не. Овој рансомвер, кој за среќа не пристигнува преку ниту една апликација во Google Play Store, е крстен со името DoubleLocker и може да го зарази нашиот уред ако кликнеме на веб-страница што сугерира да инсталираме Adobe Flash. Кога ја потврдувате инсталацијата, нешто што не треба да го правиме во кое било време, софтверот за откуп користете услуги за пристапност за заклучување на мобилниот со промена на PIN-кодот за пристап.

Штом PIN-от се смени, тој е инсталиран како стандарден фрлач, така што секогаш кога ќе сакаме да пристапиме до терминалот, ќе се појави прозорец кој ќе нè известува дека нашиот терминал е заразен и ако сакаме повторно да пристапиме до него, мора да поминеме низ полето плаќаат 0,0130 Bitcoins за помалку од 24 часа, иако Оваа исплата не значи дека ќе ги вратиме пристапот и податоците на нашиот терминал.

Еден начин да се избегне овој мал голем проблем е да се ограничи инсталацијата на апликациите само на апликации што доаѓаат од официјалната продавница за апликации на Google, функција што е достапна во рамките на безбедносните опции на „Поставки за Android“ и оневозможете ја опцијата Непознати извори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.