Новата АИ на Гугл ќе помогне да се поправат грешките во граматиката

Google

Оваа нова верзија на Google AI да биде објавена за Google Docs, ќе им овозможи на корисниците да ги коригираат граматичките грешки над вообичаеното и е дека во овој случај со новата вештачка интелигенција ќе се корегираат дури и времињата, запирките и другите грешки што обично ги имаме кога пишуваме текст.

Можеме да кажеме дека е навистина тешко да немаме граматички грешки во текст, но секој пат ќе имаме повеќе опции за да ги исправиме овие грешки. Повеќето од денешните програми за автоматизација на канцелариите обично имаат свој коректор и ова многу ни помага, но во случајот на новиот коректор за Google Docs, ја искористи AI-то за да поправи сè и според Google тоа ќе биде конечна алатка за корекција ...

Компаниите и деловните субјекти први ќе го користат овој коректор

Ние ја знаеме важноста да се има добар лектор кога работиш за пишување што многу луѓе треба да го прочитаат, логично е да се најдат грешки во сите текстови и пред се ова е повеќе ценето кога имаме работа со реклама или текст од голем компанија, така што прво тие ќе бидат оние кои имаат корист од моќната алатка и потоа ќе видиме дали таа ќе ги достигне останатите на смртниците.

Гугл потпретседател на G Suite, Дејвид Такер, ги објасни придобивките од неговата нова ВИ за корекција на граматиката:

Заземаме многу ефикасен пристап кон корекција на граматиката базирана на машински превод. Во преводот на јазик, земате јазик како француски и го преведувате на англиски јазик. Нашиот пристап кон граматиката е сличен. Земаме несоодветен англиски јазик и ја користиме нашата технологија за да го исправиме или преведеме на правилен англиски. Добрата работа во врска со ова е што јазичните преводи се технологија за која имаме долга историја и има добри резултати.

Можеме да кажеме дека новата алатка со вештачка интелигенција има разумна сличност со Граммална наставка на Google Chrome. Очигледно, за да се користи оваа алатка со сите свои карактеристики, потребно е да се плаќа месечно и тоа не би било исто како што имаме во Google Docs.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.