Новите Moto G5 и G5 Plus беа претставени и на MWC

Се разбира, мислам дека е една од годините во кои повеќе уреди беа официјално презентирани на MWC во Барселона, покрај тоа многу од нив беа прикажани во увертира на настанот и ова им овозможува на медиумите да известуваат добро од сите нив. Всушност, единствениот што ги претстави своите производи досега во рамките на самиот MWC е Сони, со својот XperiaXZ Premium, а остатокот за момент го одржа својот настан во неделата пред официјалниот почеток на настанот. Motorola од своја страна ги претстави новите Moto G5 и Moto G5 Plus и денес поминавме низ штандот Леново-Мото и малку ги исцедивме.

Во овој случај се соочуваме со два уреди за кои можеме да кажеме дека се доста слични во однос на надворешниот дизајн и градежните материјали од претходните модели, со метал и пластика. Од друга страна, батеријата на новиот Moto G5 може да се смени бидејќи оваа година е достапна за корисникот. Лошата работа во врска со овој модел со помал екран е тоа што нема NFC И ова денес е нешто што „не мачи“ малку со оглед на тоа што оваа технологија има се повеќе опции. Ова се спецификациите на двата модели:

Мото G5

 • 5-инчен FullHD екран
 • Задна камера од 13 MP и предна камера од 5MP
 • 2 GB или 3 GB RAM меморија
 • 16 GB внатрешна меморија
 • Брзо полнење, IP67 заштита, читач на отпечатоци
 • Мерки 144,3 x 73 x 9,5 mm и тежина од 145 g
 • Батерија од 2800 mAh
 • Андроид Нугат 7.1

Овој модел е најекономичен а цена од 199 евра или со 3 GB RAM и 16 GB внатрешна меморија за 209 евра. Овој нов модел ќе биде достапен како G5 Plus во текот на вториот квартал на оваа година.

Мото G5 Плус

 • 5,2-инчен Full HD екран
 • Процесор Snapdragon 625
 • Задна камера со решетка од 12MP f / 1.7 и предна камера од 5MP
 • Внатрешна меморија од 32 GB
 • GB RAM меморија 3
 • Андроид 7.1 Нугат
 • Димензии 150,2 x 74 x 7,7 mm и тежина од 155 g
 • Батерија од 3000 mAh (не се отстранува) со супер полнење

Во овој случај станува збор за уред кој има LTE и со кој ќе се појави на пазарот цена од 299 евра во неговите најмоќни модели. Willе има и поевтина верзија со 2 GB RAM меморија за САД. Несомнено овие модели на Motorola се доста слични едни на други, со екранот, батеријата, LTE и некои детали плус најзабележителната разлика.

Со кој од нив би останал?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.