Новите процесори од Intel и AMD САМО ќе бидат компатибилни со Windows 10

iPhone 7

Во моментов се повеќе и повеќе корисници користат Виндоус 10, веќе се најкористениот оперативен систем во светот на Мајкрософт, но сепак има многу корисници кои претпочитаат претходни верзии на Виндоус, дури и со најновите компјутери или супермоќна опрема. Сепак, опцијата да се врати на старата верзија на Windows или инсталирање стара верзија повеќе нема да биде можно со идните процесори Intel и AMD.

Очигледно Мајкрософт дава информации за Виндоус 10, односно поддршка за новите процесори се компатибилни со Виндоус 10 но не и со постарите оперативни системи.

И ова соопштение не зборува за процесори што ќе бидат објавени следната година, туку за тоа Се дискутира за Intel Kaby и AMD Bristol of Ridge, непосредните процесори од Intel и AMD кои наскоро ќе ја видат светлината.

Ова не значи дека Виндоус 7 или Виндоус 8.1 не можат да се инсталираат на компјутери со Intel и AMD чипови, ако тоа може да се направи, но бидејќи нема поддршка за тоа, веројатно процесорите даваат проблеми со оперативниот систем или обратно, немаат одлични перформанси, па дури и, во зависност од плочата, не се фаќаат за работа.

Интел и AMD можат да работат само со фирмвери на Виндоус 10 за нивните нови процесори

За среќа, оваа вест влијае само на корисниците на оперативните системи на Мајкрософт, корисниците што имаат или користат Gnu / Linux или MacOS сепак ќе можат да ги инсталираат своите стари верзии во новите процесори од Intel и AMD затоа што ако тие ќе бидат компатибилни со нив или барем така велат големите компании на процесорите.

Новата стратегија на Мајкрософт не изгледа многу паметна бидејќи има многу корисници кои Тие го инсталираат стариот Windows 7 со користење на одредени апликации и не затоа што претпочитаат Виндоус 7, па се чини дека корисниците ќе мораат да користат виртуелизација или да ги менуваат своите апликации доколку сакаат да продолжат да користат Виндоус на своите компјутери, иако можат да изберат и друг оперативен систем Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.