Новиот iPad за 2019 година од Apple се нарекува: iPad Air и iPad mini

Обично Apple обновувајте уреди што се дел од опсегот на iPad двапати годишно. Прво во март, каде што е обновен основниот iPad, да го наречеме на некој начин, а подоцна во октомври, еден месец резервиран за презентација на опсегот iPad Pro. Сепак, се чини дека оваа година ќе има само една презентација.

Момците од Купертино ја обновија веб-страницата со проширување на опсегот на iPad, обновување на некои модели што веќе постоеја и елиминирање на други. Главната новина се наоѓа во новиот модел, iPad Air, iPad кој се наоѓа на половина пат помеѓу 11-инчниот iPad Pro и iPad 2018 година.

Но, iPad Air не е единствениот уред што е обновен по последното ажурирање на веб-страницата на Apple, од iPad mini доби и шанса, што би можело да биде последно, ажурирање на сите негови внатрешни компоненти и додавање на компатибилност со Apple Pencil.

Со доаѓањето на iPad Air, Apple го отстрани 10,5-инчниот iPad Pro од својот каталог, првиот мал iPad што се појави на пазарот во октомври 2017 година и продолжи да се продава како буџетски iPad во опсегот Pro. Одржувањето на 10,5-инчниот iPad Pro немаше никаква смисла, бидејќи новиот iPad Air е многу повеќе моќни, како и поевтини.

Другиот iPad што исто така му се случил на магацинот на Apple е iPad mini 4, најстариот iPad што Apple постојано го продаваше и дека не беше ажуриран скоро 4 години, а овој модел е најмалку препорачаната опција за набавка и по бенефиции и по цена.

iPad воздух

iPad воздух

Новиот iPad Air е управувано од A12 Bionic, истиот процесор што можеме да го најдеме во опсегот на iPhone 2018, односно iPhone XS, iPhone XS Max и iPhone XR, така што ќе имаме iPad за многу години. Покрај тоа, во однос на RAM меморијата, наоѓаме како достигнува 3 GB, иста количина што ја наоѓаме кај iPhone XR, еден GB помалку од оној на моделите iPhone XS и iPhone XS Max.

Поврзана статија:
iPhone Xs, iPhone Xs Max и iPhone Xr, сè за новите уреди на Apple

Процесорот A12 Bionic, ни овозможува да ги уредуваме видеата во квалитет 4k без да се плеткаме, уживајте во зголемената реалност, дизајнирајте 3Д модели, како и користете различни апликации заедно благодарение на функцијата Split View, без потрошувачката на батерија на нашиот уред да страда во кое било време.

Конзервативен дизајн

Екранот достигнува 10,5 инчи и е компатибилен со Apple Pencil, додаток што мора да го купиме независно. Екранот е компатибилен со технологијата True Tone, што ни овозможува да уживаме во содржината прикажана на екранот во која било ситуација, било да е на плажа или под свеќи.

Дизајнот на новиот iPad Air е ист како оној што се најде во 10,5-инчниот iPad Pro, модел со намалени рамки, обете страни и одоздола и одозгора во споредба со моделот 9,7 инчи. Дебела е 61 мм и тежи помалку од 500 грама.

За да го заштити iPad, Apple нема интегрирана технологија на Face ID, што ќе значеше зголемување на цената, и засега продолжува да се потпира на сензорот за отпечатоци на почетното копче

Фотографски дел

iPad воздух 2019

Иако се почесто е да се види колкумина користат iPad кога патуваат за да зачуваат меморија, момчињата од Apple се чини дека не посвети доволно внимание на овој дел на iPad Air. Задната камера ни нуди резолуција од 8 mpx додека предната, за селфи или видео повици достигнува 7 mpx.

Цените на новиот iPad Air

Како што споменав погоре, овој нов iPad е некаде помеѓу 11-инчниот iPad Pro и iPad 2018, и по перформанси и по цена. Цената на најевтината верзија на iPad Air е 549 евра за верзија од 64 GB со Wi-Fi конекција.

 • iPad Air 64 GB Wi-Fi: 549 евра
 • iPad Air 256 GB Wi-Fi: 719 евра
 • iPad Air 64 GB Wi-Fi + LTE: 689 евра
 • iPad Air 256 GB Wi-Fi + LTE: 859 евра

iPad мини

iPad мини 2019

Многумина беа гласини што го опкружуваа обновувањето на iPad mini или целосната елиминација на каталогот на Apple. IPad mini sстанав стар уред Со превисока цена за придобивките што ни ги понуди.

Се чини дека момците од Купертино му дадоа последна шанса на овој уред додавање на најмоќниот процесор што компанијата го има во моментов, без да има верзија за iPad Pro покрај додавање на компатибилност со Apple Pencil.

Максимална изведба

При обновување на iPad mini, доколку Apple сакаше да ја задржи оваа големина на екранот во опсегот на iPad, мораше да го ажурира процесорот со додавање на A12 Bionic, истиот процесор што можеме да го најдеме во опсегот на iPhone 2018, тоа се iPhone XS, iPhone XS Max и iPhone XR.

Поврзана статија:
iPhone XS Max и Samsung Galaxy S9 лице в лице, што е подобро? [ВИДЕО]

Да се ​​направи управувањето со процесорот што е можно попречено, меморијата на уредот е 3 GB, иста количина на меморија што можеме да ја најдеме и во iPad Air и во iPhone XR, што е за еден GB помалку од она што можеме да го најдеме и во iPad Pro и iPhone XS и iPhone XS Max.

Компатибилност со Apple Pencil придружена со нејзината големина, го прави вашиот уред идеална бележник Секогаш да носиме со нас, бидејќи со едната рака можеме да го држиме додека со другата го користиме Apple Pencil, или да цртаме, пишуваме, лавра ...

Дизајн што требаше да се подобри

iPad мини 2019

Во претходниот дел споменав дека обновата на iPad mini се чини дека е последната можност што Apple ја дава на овој модел, бидејќи како што можеме да видиме на сликите на оваа нова генерација, дизајнот е ист како и сите претходни генерации на iPad mini, со премногу дарежливи странични, горни и долни рабови.

Ако земеме предвид дека iPhone XS Max има големина на екран од 6,5 инчи и iPad Mini 7,9 инчи, вториот е практично двојно поголем од iPhone XS Max. Се разбира, разликата во цената меѓу двете е бездна, покрај тоа iPhone не е компатибилен со Apple Pencil.

IPad мини цени

Додадете ја најновата технологија во внатрешноста на iPad mini покрај тоа што нуди компатибилност со Apple Pencil, носи зголемување на цената.

 • iPad mini 64 GB Wi-Fi: 449 евра
 • iPad mini 256 GB Wi-Fi: 619 евра
 • iPad mini 64 GB Wi-Fi + LTE: 549 евра
 • iPad mini 256 GB Wi-Fi + LTE: 759 евра

Сега целиот iPad е компатибилен со Apple Pencil

Јаболко Молив

Стратегијата на Apple за следење се чини дека е насочена кон додадете компатибилност со Apple Pencil, Од последното ажурирање, сите iPad-а достапни во официјалните канали на дистрибуција на Apple се компатибилни со Apple Pencil, иако некои модели не можат целосно да го искористат тоа.

Се чини дека „Епл“ сфати дека вклучувајќи поддршка за стилусот на iPad, како што правеше Самсунг во последните три години, е идеален за корисниците, бидејќи го проширува опсегот на можности што ни ги нуди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.