Нови паметни телефони CAT S31 и S41, најтешките телефони за корисници со големи потреби

Кога ќе одлучиме за купи паметен телефон или друг, ние секогаш обично го земаме предвид неговиот отпор. Очигледно, плаќањето на цените што ги поставуваат производителите во последно време нè тера да стравуваме од можни несреќи што може да предизвикаат оштетување на нашите уреди, и очигледно без гаранција.

Поради овие проблеми, постои пазар за уреди класифицирани како отпорни, отпорност на тест на сè што ќе ги направи отпорни на какви било несреќи што ги имаме. Денес ви донесуваме некои од најотпорните, паметните телефони CAT кои ја гледаат обновената палета на уреди, така што бараните луѓе можат да ја задоволат нивната желба да купат нешто корисно и отпорно. По скокот ви ги даваме сите детали за новиот CAT S31 и CAT S41, еден од најотпорните уреди на пазарот според гаранцијата на КАТ, водечки производител на професионални градежни алатки и индустриска опрема.

Како што видовте, се соочуваме многу специјални паметни телефониСпоред мое гледиште, тие не се паметни телефони за „нормален“ корисник, сфатен како нормален како корисникот кој не е постојано во сценарија во кои паметниот телефон може да биде изложен на опасности. Можете да го видите на претходното видео, нема паметен телефон CAT на маса во кафетерија или во вагон во метро (иако мора да се каже дека ова може да биде доста опасно), Мачките се на терен, во планина, во дела mountains.

CAT S41, отпорен среден опсег

Фокусирајќи се на претставените два нови модели, мора да се каже дека без да се земе предвид CAT S60 претставен пред неколку месеци (познатиот модел со термална камера), овој S41 доаѓа да го замени стариот S40 и со тоа да го окупира средниот опсег паметни телефони од компанијата: S60 би бил од висока класа, S41 од средна класа и S31 од ниска класа. CAT S41 со Сертификација IP68, сите нејзини конектори се водоотпорни и иако сè е заштитено со пластични капачиња, ова е да се спречи течностите за отстранување на течности да останат во уредот. 

Прилично моќен паметен телефон со процесор MTK P20 MT6757 2,3 GHz осмо-јадро, 3 GB RAM и 32 GB внатрешна меморија. Мозок кој е поддржан од Android Nougat и според она што ни го кажаа, се надеваат дека може да продолжи да се ажурира без проблеми на следните верзии на оперативниот систем Android. Екран на 5 инчи со Gorilla Glass 5, и според она што ни го рекоа, се тестира со падови од 1.8 метри на бетон. Мора да се каже дека да, тоа е многу отпорен паметен телефон (отпорен на падови, отпорен на вода, отпорен на течности ...), но јас би рекол дека ако сакаш да го скршиш ќе го скршиш, односно е отпорен на секојдневни несреќи, очигледно со тоа што е вградена во пластика ќе биде поотпорна од iPhone со стаклени навлаки.

Без сомнение, една од најинтересните работи за овој CAT S41 е можноста за користење на 5000 mAh батерија да може да полни други уреди (со можност за брзо полнење со ставање на S41 во режим на мирување), т.е. користете CAT S41 како моќна банка за други уреди, нешто корисно, но од моја гледна точка не е многу корисно (вреди да се направи вишок), мислам дека на крајот да се врзуваме со кабел на друг уред за да го наполниме е контрапродуктивно.

CAT S31, поевтин со практично исти карактеристики

Со промена на моделот, се фокусираме на CAT S31, паметен телефон со кој би го класифицирале во нискиот опсег на CAT, да, тој има практично слични карактеристики со неговиот постар брат CAT S41 по пониска цена. Овој CAT S31 има приказ на 4,7 инчи заштитени со Gorilla Glass 3 иако тие ни кажуваат дека се тестира и против падови повеќе од еден и пол метар (ја има истата сертификација за отпор како и S41) Тие имаат вградено процесор Qualcomm кученце de четири јадро на 1,3 GHz, придружено со 2 GB RAM и 16 GB внатрешно складирање. Да, полоши карактеристики, но на крајот ќе го користите овој уред за она за што ќе го користите, за опасни ситуации, па повеќе ми се допаѓа ако барате отпорен паметен телефон.

Дали купувам CAT S31 или S41?

На златното прашање за тоа дали да го купам или не новиот CAT S31 или S41, мојот одговор е дека зависи, зависи од многу работи. Се соочуваме со уреди кои не се премногу високи (384 евра за CAT S41 и 329 евра за CAT S31), нешто што може да ги направи вкусни очигледно, но исто така мораме земете ги предвид околностите што ги има секој од нас. Мислам дека е добар уред за секој што може да ги користи во својата работа, работни места кои, како што рековме, претставуваат опасност за нашите уреди, CAT е референтна марка и ќе имате отпорни уреди.

На CAT S31 и S41 се едни од најтешките уреди на пазарот (без да размислувате да поминете камион над нив) и тие се добра опција ако размислувате за отпорен уред, во спротивно, на крајот ќе купите кој било друг бестселер. Amazon и MediaMarkt се официјални дистрибутери и тие ќе пристигнат во нашата земја во наредните месеци, така што знаете, проценете ги карактеристиките и потребите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.