Новиот патент на Samsung ни покажува флексибилен терминал

Samsung-преклопен-флексибилен_001

Не е изненадување што Корејците во Самсунг имаат посебен интерес за телефони што можат да се преклопат. Пред нешто повеќе од една година тие објавија видео со концепт за паметен телефон во кое може да видиме како Самсунг разбира што ќе бидат паметните телефони во иднина, како и интуиција дека веќе работат на тоа. Пред неколку дена ве известив за патент што Самсунг го регистрираше во САД и дека повикување на преклопен терминал, тип на школка, каде што при отворање би нашле голем екран внатре. Но, сега зборуваме за флексибилен терминал, кој може дури и да преклопи за да зафати помалку простор.

Samsung-преклопен-флексибилен_002

До денес, мора да бидете искрени, сето тоа звучи како научна фантастика, но се чини дека за Samsung тоа не е идеја што е далеку од тоа да стане реалност, иако мора да се има предвид и дека патентите не значат нивно започнување во производната линија, бидејќи причината за регистрација е да се спречи која било друга компанија што има слична идеја да ја регистрира пред неа и со тоа да избегне да мора плаќаат соодветни авторски права.

Samsung-преклопен-флексибилен_003

Најновиот патент регистриран од компанијата излезе од Самсунг, патент каде гледаме флексибилен терминал кој дури може да се наведнува и автоматски да се врати во вообичаениот дизајн. Во моментов главните производители се фокусираат на нудење на максимална можна големина на екранот на предниот дел на уредот и намалување на рамките што е можно повеќе. Она што не го знаеме е кога овој тип на флексибилен мобилен или преклопен екран ќе започне да се појавува на пазарот. Се разбира, најверојатно, кога ќе го сторат тоа, тоа ќе биде со исклучително висока цена, на првиот производител што го стори тоа, што, како што видовме, Самсунг е тој што ги има сите гласачки ливчиња за да го стори тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Он Ј dijo

  Хахахахаха пријателе не правиш ништо повеќе од објавување фантазии иако ова веќе го знаеш затоа што ги видов претходно објавените коментари. Патент не значи дека производот постои или дека ќе излезе еден ден. Всушност, нема таква технологија, мислам дека треба да пиете помалку.

  1.    Игнасио Сала dijo

   Јас треба да престанам да пијам според тебе но треба да научите да читате, затоа што истото го ставам во статијата.
   Патем, не мора да го менувате името за да ги коментирате и критикувате моите написи Родо, како што се повикавте и во вашите коментари.
   Покрај тоа, кој вели дека не постои таква технологија? Дали си сигурен? Малку ли читаш технолошко дете.