Ова е новиот соларен генератор Bluetti EB3A

блути eb3a

Пристигнува нов предлог од BLUETTI, една од најважните компании за зелена енергија во светот. Во оваа прилика, соларниот генератор EB3A, со способност за ултра брзо полнење, подобрен LiFePO4 батериски пакет и паметно управување со енергијата.

Зошто оваа мала, но моќна електрана се издвојува над останатите? Што е тоа што го прави овој генератор толку интересна идеја? Ви објаснуваме подолу:

Што нуди станицата Bluetti EB3A

Ова е списокот на главните карактеристики на генераторот Bluetti EB3A. Компендиум на искуството на Bluetti што е веќе тестирано во други негови производи, плус серија нови и изненадувачки подобрувања:

супер брзо полнење

Со примена на напредокот во технологијата за полнење BLUETTI Turbo, батериите EB3A може да се полнат капацитет од нула до 80% за само 30 минути. Ова е можно и со наизменична струја и со сончева енергија. Или и двете во исто време.

Батерија LiFePO4 од 268 Wh

Батериски ќелии со висока отпорност составени од железен фосфат, способни да ни обезбедат повеќе од 2.500.000 животни циклуси. Покрај тоа што нуди подобрени перформанси, влијанието врз животната средина на батеријата LiFePO4 е помало.

LiFePo4 батерија

паметен инвертер

Инвертерот од 600W/1.200W е гаранција за брзо полнење, намалување на времето на мирување и зголемување на времето на работа.

бројни пристаништа

Покрај класичниот излез на наизменична струја (AC) со чист синусен бран, станицата за полнење Bluetti EB3A има и други приклучоци со кои ќе можеме да ги покриеме сите наши основни потреби:

 • Еден штекер за наизменична струја (600W)
 • Еден USB-C PD 100W приклучок
 • Две USB-A порти од 15W
 • Два излези DC5521
 • Еден излез од 12V 10А
 • Безжична подлога за полнење.

Соларен панел од 200 W

Исто така, ќе имаме можност целосно да го наполниме нашиот Bluetti EB3A преку соларен панел PV200 од BLUETTI. Оваа опција ни нуди целосно полнење за само два часа, односно слобода да имаме извор на енергија подалеку од електричната мрежа, на пример за време на нашите излети во земјата и нашите авантури во природа. Или едноставно да се има безбедна резерва за снабдување со електрична енергија во услови на недостиг и нестабилност, во кои може да дојде до прекин на струја или рационализирање.

блути eb3a

Паметно управување со батеријата

EB3A е контролиран во секое време од страна на Управување со батеријата BLUETTI (BMS). Ова е одговорно за надзор на правилното функционирање на станицата и управување со сите ризици на кои е изложена, од преоптоварување и прегревање до можноста за нагло зголемување на напонот и кратки споеви.

Преносливост

Навистина важен аспект што мора да се цени. Станицата за полнење EB3A има а тежина од 4,5 килограми. Тоа значи дека лесно се транспортира од едно до друго место, може без проблеми да се вчита во автомобилот и да се фрли кога и каде сакаме.

Bluetti EB3A: каде и како да се користи електричната станица?

Сценаријата во кои EB3A ќе ни биде корисен се различни. Ова се најочигледните:

Во случај на прекини на струја

Можност која, за жал, станува се поверојатна и за која треба да бидете подготвени. Вистина е дека станицата EB3A нема да се користи за напојување на апарати со висока потрошувачка (печки, замрзнувачи итн.), но ќе го одржува активно осветлувањето во куќата или фрижидерот додека трае прекинот на струја.

Активности на отворено

EB3A ни овозможува да одиме на екскурзии и да се изгубиме во природа со сигурност дека ќе имаме доволно напојување за мобилни телефони, камери, лаптопи и други уреди. На ист начин, станицата ќе биде многу корисна за организирање забави во градината, без да мора да правите неред од кабли.

Цени и информации

eb3a

Станицата BLUETTI EB3A сега е достапна со интересна специјална авансна цена до 30 септември:

 • EB3A: Почнувајќи од 299 € (26% попуст од првичната цена од 399 €).
 • EB3A + 1 соларен панел PV200: Од 799 € (11% попуст во однос на првичната цена од 899 €).
 • EB3A + 1 соларен панел PV120: Од 699 € (односно, 13% попуст на неговата оригинална цена од 798 €).

За BLUETTI

Без сомнение, БЛУЕТИ е еден од референтните брендови на европско ниво во областа на зелената енергија, со повеќе од 10 години искуство во индустријата. Неговите решенија за складирање енергија за употреба и во затворени простории и на отворено се заложба за одржлива иднина и почитување на животната средина.

Во моментов, BLUETTI е компанија во полн раст. Присутен е во повеќе од 70 земји, а неговите клиенти ширум светот се бројат во милиони. Повеќе информации во bluetti.eu.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->