Нов Xiaomi Mi 10: извонреден во скоро сè освен цена

Xiaomi Mi 10

Откажувањето на MWC 2020 привремено го одложи претставувањето на новите терминали што компаниите што не го откажаа присуството на саемот, планираа да ги претстават со голема помпа. За среќа, не мораше да чекаме долго за да го видиме новото семејство Xiaomi Mi 10.

Новото семејство Xiaomi Mi 10 оди по стапките на фантастичниот Mi 9, во неговите различни верзии што ги претстави минатата година, имплементирајќи ја најактуелната технологија како што е процесорот Qualcomm Snapdragon 865, 12 GB RAM, AMOLED екран (произведен од Samsung) и со А. 90 Hz стапка на освежување.

За разлика од минатата година, опсегот Mi 10 се состои од само два терминала: Mi 10 и Mi 10 Pro. Разликите меѓу двата терминали можат да се најдат и во фотографскиот дел и во простор за складирање и капацитет на батеријата (Иако е минимално, го има).

Спецификации на Xiaomi Mi 10 и Mi 10 Pro

Xiaomi Mi 10 Xiaomi Mi 10 Pro
Процесор Кученце 865 Кученце 865
Грфико Адрено 650 Адрено 650
Екран 6.67-инчен AMOLED / 90Hz / HDR10 + / FullHD + 6.67-инчен AMOLED / 90Hz / HDR10 + / FullHD +
RAM меморија 8/12 GB LPDDR5 8/12 GB LPDDR 5
складирање 128 / 256 GB UFS 3.0 256 / 512 GB UFS 3.0
Андроид верзија Андроид 10 Андроид 10
Предна камера 20 mp 20 mp
Задна камера Главни 108 mp - Боке 2 mp - Широк агол 13 mp - Макро 2 mp Главни 108 MP - Боке 12 MP - Широк агол 20 MP - Зголемување 10x
Batería 4.780 mah поддржуваат брзо и безжично полнење и обратно полнење 4.500 mAh поддржува брзо и безжично полнење и обратно полнење
безбедност Читач на отпечатоци под екранот / Препознавање лице Читач на отпечатоци под екранот / Препознавање лице
Otros Поддршка за 5G - Wi-Fi 6 - Bluetooth 5.1 - NFC Поддршка за 5G - Wi-Fi 6 - Bluetooth 5.1 - NFC

Дизајн на Xiaomi Mi 10 и Mi 10 Pro

Xiaomi Mi 10

Во случај некој да се сомнева, Samsung се извлече од тоа и изрезот е сè помалку присутен во сегашните паметни телефони. Xiaomi избра, како Самсунг (кој пак е производител на екраните на овие терминали) да ги спроведе дупка во горниот лев агол на екранот за интегрирање на предната камера. Розова, сина и сива се трите бои во кои е достапен овој терминал.

Камери Xiaomi Mi 10 и Mi 10 Pro

Xiaomi Mi 10

Како што Самсунг го имплементираше во целиот нов опсег на С20 што го претстави пред неколку дена, така Xiaomi ни нуди а Главен сензор од 108 mp кај сите модели. Досега наоѓаме сличности во овој дел. Додека Mi 10 вклучува боке камера од 2 mp, широк агол од 13 mpx и макро 2 mpx, Mi 10 Pro ни нуди сензор за bokeh 12 mpx, широк агол 20 mp и 10 телефото објектив.

Цените на Xiaomi Mi 10 и Mi 10 Pro

Xiaomi Mi 10

Во моментов не ги знаеме официјалните цени во Шпанија за новиот највисок асортиман на Xiaomi, но можеме да добиеме идеја за цената по која тие ќе стигнат до шпанскиот и латиноамериканскиот пазар. Xiaomi Mi 10 има почетна цена, при промена на 540 евра (4.099 јуани), додека верзијата Pro започнува со 665 евра (4.999 јуани).

Поврзана статија:
Галакси С20 е новиот облог на Самсунг за високата класа

Ова цени претставуваат зголемување 21% во случајот на Mi 10 против Mi 9 и 34% во случајот на Mi 9 Pro и Mi 10 Pro. Вината е во поддршката за 5G мрежи, подобар екран, подобра меморија ... ајде да одиме што ни нуди Samsung во моментов, бидејќи Apple сè уште не нуди поддршка за 5G мрежи на ниту еден од своите терминали.

Следниот 23 февруари ќе биде официјално презентиран за остатокот од светот, тоа ќе биде тогаш кога ќе ја знаеме крајната цена на новата највисока палета на Xiaomi за 2020-

Не е погоден за сите џебови

Галакси S20

Xiaomi излезе на пазарот со многу ниски цени за спецификациите што ги нудеа, со кои успеа да задржи голем број на корисници. Сепак, и исто како што прави OnePlus и Huawei во тоа време, секоја нова верзија, особено оние што ни нудат највисоки спецификации, имаат повисока цена, практично по иста цена како и најевтините модели од високата класа од Samsung и Apple.

Поврзана статија:
Galaxy 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max

По иста цена, или за малку повеќе, квалитетот што ќе го најдеме и на терминалите Самсунг и Епл нема да го најдеме во ниедна друга марка. Стратегијата за продажба практично по цена да се обиде да задржи ниша на пазарот можеби не е посоодветна. Два јасни примери се пронајдени, уште еднаш, и во Самсунг и во Епл.

Поврзана статија:
Кој Samsung Galaxy S20 да го купи. Ние ги споредуваме трите модели

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.