Nokia лансираше пет нови паметни телефони, вклучително и реиздавање на телефонот Matrix

Минатата година беше враќањето на Нокиа во светот на телефонијата со HMD Global. Не беше лошо на сè за оној што пред неколку години беше апсолутна кралица на пазарот за телефонија, со тие неуништливи телефони, но дека не знаеше како брзо да се прилагоди на промените во светот на телефонијата, кои ја принудија малку по малку да го напушти пазарот преку задната врата.

Во текот на целата измината година, компанијата продаде 70 милиони уреди преку 6 телефони, вклучително и некои ефтини терминали насочени кон најсталгичните корисници како Nokia 3310. HMD и Nokia веруваат дека таа година ќе биде година во која компанијата повторно ќе биде опција да разгледаат многу корисници при обновување на нивните уреди.

Нокиа 6 (2018)

Нокиа 6 е најпродаваниот терминал од страна на Нокиа во текот на 2017 година, што ја принуди компанијата да продолжи да ја одржува оваа линија, третирајќи ја со посебна наклонетост. Nokia 6 е направен од едно парче алуминиум, Серија 6000, со два тона на елоксирање, поставување на сензорот за отпечатоци на задната страна, за да се даде поголема важност на екранот, 5,5-инчен екран, IPS технологија и Full HD резолуција. Внатре, го наоѓаме Snapdragon 630.

Спецификации на Nokia 6 (2018)

Технички спецификации Nokia 6
Платформа Андроид 8.0 Oreo
Екран 5.5 инчи IPS LCD Full HD со заштита од Gorilla Glass
Процесор Кученце 630
RAM меморија 3 GB / 4 GB
Внатрешно складирање 32 GB / 64 GB (и двете може да се прошират до 128 GB)
Задна камера 16 MP со отвор на отвор f / 2.0 - двоен блиц - оптика на ZEISS
Предна камера 8 MP со решетка f / 2.0
Conectividad GSM WCDA LTE WiFi Bluetooth 5.0 USB Type C - приклучок за слушалки
Други карактеристики Сензор за отпечаток на прст NFC сензор за близина
Batería 3.000 mAh
Димензии X x 148.8 75.8 8.15 mm
цена 279 евра

Nokia 7 Plus

Nokia 7 Plus, терминал кој протече минатата недела, ни нуди екран во формат 18: 9, со 6-инчен панел и Full HD + IPS резолуција. Внатре, го наоѓаме Qualcomm Snapdragon 660, 4 GB RAM и 64 GB внатрешна меморија. Во задниот дел наоѓаме две задни камери, дизајнирани да понудат ефект на Боке за фотографии на луѓе и предна од 16 mpx.

Спецификации на Nokia 7 Plus

Технички спецификации Nokia 7 Plus
Платформа Андроид 8.0 Oreo
Екран 6-инчен IPS LCD Full HD + со заштита од Gorilla Glass
Процесор Кученце 660
RAM меморија 4 GB LPDDR 4
Внатрешно складирање 64 GB (може да се прошири до 256 GB)
Задна камера   Примарен 12 MP со бленда f / 1.75 со двоен блиц - Секундарен: 13 MP со бленда f / 2.6
Предна камера 16 mpx f / 2.0
Conectividad GSM WCDMA LTE WiFi 802.11 a / b / g / n / ac Bluetooth 5.0 USB тип C
Други карактеристики Сензор за отпечатоци од прст NFC 3.5мм
Batería 3.800 mAh (со брзо полнење)
Димензии X x 158.38 75.64 7.99 mm
цена 399 евра

Nokia 8 сироко

Nokia 8 Sirocco стана предводник на финската компанија, со терминал управуван од Snapdragon 835, а не 845, 6 GB RAM меморија, две задни камери, компатибилни со брзо и безжично полнење и цена од 749 евра, висока цена со оглед на тоа не се напојува со најновиот процесор на Qualcomm, Snapdragon 845 дека Samsung повторно ќе дебитира со Galaxy S9 и Galaxy S9 +.

Спецификации на Nokia 8 Sirocco

Технички спецификации Nokia 8 Sirocco
Платформа Андроид 8.0 Oreo
Екран 5.5 QHD со заштита од Gorilla Glass 5
Процесор Qualcomm Snapdragon 835
RAM меморија 6 GB LPPDDR 4X
Внатрешно складирање 128 GB
Задна камера Примарен 12 mpx f / 1.75 и секундарен 13 MP со бленда f / 2.6 - двоен блиц
Предна камера 5 mpx со блиц
Conectividad GSM CDMA WCDMA FDD-LTE WDD-LTE Bluetooth 5.0 802.11 a / b / g / n / ac USB-C
Други карактеристики Сензор за отпечатоци од NFC
Batería 3.260 mAh Поддржува безжично полнење и брзо полнење
Димензии X x 140.93 72.97 7.5 mm
цена 749 евра

Nokia 1 (Android Go)

https://youtu.be/txpltyYtLicç

На Android Go му требаше долго време да пристигне, но конечно можеме да започнеме да гледаме телефони со оваа верзија на Android намалени во тежина за уреди со многу тесни спецификации, како што се Nokia 1 или Alcatel 1. Иако е точно дека Nokia 1 е единствениот уред што не е дел од Android One, тоа ни покажува Go издание на Android Oreo, ограничено на вашите спецификации.

Спецификации на Nokia 1 (Android Go)

Технички спецификации Nokia 1
Платформа Android Oreo (Go Edition)
Екран 4.5 инчи IPS
Процесор MediaTek MT6737 M Quad-Core 1.1 GHz
RAM меморија 1 GB LPDDR3
Внатрешно складирање 8 GB може да се прошири до 128 GB
Задна камера 5 mpx со LED блиц
Предна камера 2 мпх
Conectividad GSM WCDMA LTE 1/3/5/7/8/20/38/40 Bluetooth 4.2 WiFi
Други карактеристики сензор за близина FM радио - приклучок за слушалки
Batería 2.150 mAh
Димензии X x 133.6 67.7 9.5 mm
цена САД долар 89

Nokia 8810

Се чини дека Нокиа нè чека изненадување секоја година. Минатата година го лансираше легендарниот 3310. Оваа година дојде редот на Nokia 8810, многу врвен телефон во своето време, кој стана многу познат по се појавуваат во филмот „Матрикс“ на Кини Ривс. За разлика од паметните телефони кои компанијата ги лансираше исто така, во Nokia 8810 наоѓаме оперативен систем многу сличен на оној што може да го најдеме на тие терминали.

Ако за цена, секогаш беше терминал што би сакале да го имате, можеби сега е време, сè додека сте подготвени да се откажете од моќта што ни ја нудат паметните телефони денес, покрај страдањето со камера од само 2 mpx и внатрешна меморија од 4 GB.

Спецификации на Nokia 8810

Технички спецификации Nokia 8810
Платформа Паметен функционален оперативен систем
Екран 2.4 инчи QVGA
Процесор Мобилна платформа Qualcomm 205 (MSM8905 двојно јадро 1.1 GHz)
RAM меморија 512 MB
Внатрешно складирање 4 GB
Задна камера 2 мпх
Предна камера Не е достапно
Conectividad 2G / 3G / 4G WiFi USB 2.0 Bluetooth 4.1
Други карактеристики FM радио - 3.5 мм Jackек
Batería 1.500 mAh
цена 79 евра

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.