Nokia успешно ги тестира своите 52 гига во секунда оптички влакна

оптички влакна Nokia

До денес, многумина беа оние кои ја дадоа Нокиа за мртва, иако компанијата денес е подготвувајќи се да се врати посилен од кога и да е на пазарот. Доказ за тоа што го велам не само со тоа што тие се подготвуваат да се вратат со нова група мобилни уреди опремени со Андроид, туку работат и една од најголемите компании на планетата во однос на инфраструктурите за интернет конекција.

Во текот на последните недели во Нокиа, тие работеа на репродукција на реална точка досега, постигната само во ограничени врски, како што е можноста да се понудат оптички влакна способни да достигнат брзина до 52,2 гиба во секунда. Ова е постигнато во станбен блок лоциран во Сеул, главниот град на Јужна Кореја.

Nokia успешно ги тестира оптичките влакна со 52,2 GB / s.

Овој тест одговара на потребата од, пред проширување на оваа технологија на целото население, извршете тест случаи во ограничени средини каде да се тестира дали, благодарение на одредени методи, беше можно да се реши еден од најголемите проблеми што ги имаа досега, да се направи брзина на преземање стабилна со многу симултани врски.

Едно треба да се има предвид, бидејќи информациите што ги нуди Нокиа имаат одреден трик, тоа е тоа не сите идни жители на зградата споменати од компанијата ќе можат да уживаат во 5,2 GB / s оптички влакна И, за да се постигне оваа брзина, мора да се искористи технологијата развиена од финската компанија преку која провајдерите ќе можат да инсталираат неколку технологии на влакна на иста линија, што значи дека е полесно и поевтино да се ажурираат мрежите.

Како што обично се случува со овој вид вести, тие се уште се ќе бидат потребни неколку години за овој проект на Nokia да стигне до остатокот од светот.

Повеќе информации: Nokia


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.