Нокиа и Епл потпишаа договор за соработка

Nokia Office

Во последно време „Епл“ и „Нокиа“ беа во расправија околу патентите И сега се чини дека ова официјално завршува по договорот меѓу двете компании што извршниот директор на Nokia Марија Варселона штотуку го потврди официјално:

Ова е секако значајна зделка и за Nokia и за Apple. Овој договор целосно ги менува нашите односи со „Епл“ и отидовме од противници на суд во партнери во бизнисот за да постигнеме подобра и поголема корист за сите наши клиенти.

Со овој договор не ни е јасно дали Apple повторно ќе има производи од опсегот Withings во официјалната продавница на Apple, но можно е, покрај тоа, она што се чини јасно е дека разликите што ги имаа двете компании и со кои се соочуваа директно во суд, завршува. Apple и Nokia потпишаа договор за соработка за неколку години дека многу сигурни дека покрај корисниците, корист ќе имаат и двете компании.

Логично, договорите што тие официјално ги постигнале не се објавени во медиумите, но се шпекулира дека Nokia е пред добивање на финансиски бонус од Apple (ако веќе не сте го добиле) за користење на некои од нејзините лиценци и овие пари ќе бидат платени во форма на авторски права. Од друга страна, момците од Купертино може или не можат да ги стават на продажба Withings кога сметаат дека е соодветно во нивните продавници, но она што е вистина е дека овој финансиски надомест навистина може да одговара на „новата Nokia“ за да се справи со повеќе економски ресурси непосредна иднина што ја сеат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)