Нокиа 10, мобилен со 5 леќи во задната камера?

Патентирани сензори за леќи 10 Nokia

Nokia се очекува повторно да биде присутна на ова следно издание на Светскиот мобилен конгрес. И тоа ќе го стори со терминалот што треба да продолжи до сега: Nokia 9. Сепак, се чини дека компанијата преку HMD Global би го подготвувала следниот производ. И како, тоа би бил Нокиа 10.

Nokia отсекогаш се одликуваше со тоа што нуди добри фотоапарати на своите терминали. Неколку примери би можеле да бидат: Нокиа 1020 од опсегот Лумиа, компјутер базиран на Виндоус Телефон, што беше добра промена за фотографирање преку мобилен телефон. Иако за тоа треба да се вратиме, можеби, на терминал со Symbian, Nokia 808 PureView, исто така со камера со резолуција од 41 мегапиксели и во која компактните фотоапарати веќе се тресеа за она што доаѓа. Но, што можеме да очекуваме од Nokia 10? Па, според откриениот патент, би имале најчувствителна задна камера.

Патент на Nokia 10 со задна камера со 5 леќи

Ако нешто е тренд во секторот за мобилна фотографија во последниве години, тоа е вклучување на двојна леќа во задната камера. Ова ги натера корисниците може да игра со заматеноста на позадината и да добие резултати bokeh. Покрај тоа, дури беше речено дека во зависност од резултатите, на прв поглед ќе биде тешко да се знае дали таа слика е снимена од мобилен телефон или од DSLR камера.

Но, што ако ви кажеме дека следната Nokia 10 може да има камера до 5 сензори? Па тоа е тоа што има откриени во патент во кој може да се цени заден дизајн со камера која би имала 5 леќи, двоен LED-блиц од типот и сензор за отпечатоци во центарот на дизајнот.

Покрај тоа, се покажа и дека ова Nokia 10 би можел да го има најновиот процесор на Qualcomm, Snapdragon 845 и дека грбот ќе биде покриен со стакло за дополнителен допир премија. Според шпекулациите, овој нов член на новата Nokia би можел да биде претставен на IFA 2018 во Берлин за месец септември.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.