Nokia 3, Nokia 5 и Nokia 6 или што е исто, воскресение на легендарна компанија

Smartphones

Нокиа не беше многу одамна една од најистакнатите и најуспешните производители на пазарот на мобилни телефони. Некои од нејзините терминали сè уште се меѓу најпродаваните во историјата до денес и финската компанија се чини дека сака уште еднаш да стане референца со лансирање на нови терминали со оперативен систем Андроид, откако ќе заврши нејзиниот договор со Мајкрософт., До кој „беше продаден“ пред некое време.

Во својот stвезден изглед на Светскиот мобилен конгрес, Нокиа не изненади со реновирање на Nokia 3310, како облог на гроздобер, но и со три нови паметни телефони кои многумина од нас оставија без зборови. Зборуваме за Nokia 3, На Nokia 5 и очекуваното Nokia 6.

Следно, ќе разгледаме секоја од трите новини што ги научивме вчера од Нокиа и со кои има намера повторно да изведе јајце на конкурентскиот пазар на мобилни телефони;

Nokia 3

Nokia

Nokia 3 е мобилен уред создаден од Nokia за сите корисници на таканаречениот опсег за влез, во која ќе најдеме што е фер и потребно. Како што ќе видиме подолу, се соочуваме со паметен телефон со карактеристики и спецификации во кои скоро ништо не се издвојува, но како целина тие се прикажани дека ни нудат интересен терминал за оние кои сакаат основен терминал.

Карактеристики и спецификации

 • 5-инчен екран и со HD резолуција од 1280 × 720 пиксели што вклучува IPS LCD технологија и заштита од Gorilla Glass
 • Процесор Mediatek 6737 со 4 јадра кои работат на 1.3 GHz
 • 2GB RAM меморија
 • 16 GB внатрешно складирање може да се прошири преку microSD картичка
 • Задна камера со сензор од 8 мегапиксели со авто-фокус и LED блиц
 • Предна камера со сензор од 8 мегапиксели
 • Поврзување: Wi-Fi 802.11b / g / n и Bluetooth 4.2
 • Конектор MicroUSB 2.0
 • Батерија од 2640 mAh

Цена и достапност

Nokia 3 ќе биде достапна ширум светот од април со цена од 139 евра, пред оданочување. Можеме да го набавиме во црна мат, сребрена бела, темперирана сина и бакарна бела боја.

Nokia 5

Nokia

Ако Nokia 3 има за цел да стане една од референците на опсегот за влез, Nokia 5 ќе оди во т.н. среден опсег, фалејќи се според финската компанија за балансирање. И дали повеќето од карактеристиките и спецификациите на овој мобилен уред ни нудат интересен предлог што Nokia го крсти како избалансиран.

Карактеристики и спецификации

 • 5.2-инчен екран и HD резолуција од 1280 × 720 пиксели
 • Процесор Qualcomm Snapdragon 430
 • 2GB RAM меморија
 • 16 GB внатрешно складирање може да се прошири преку microSD картичка
 • Главна камера со 13 мегапикселен сензор со PDAF фокус, 1,12 um, f / 2 и дво-тон блиц
 • Предна камера со 8 мегапикселен AF сензор, 1,12 um, f / 2 и FOV 84 степени
 • Поврзување: Wi-Fi 802.11b / g / n и Bluetooth 4.2. ФМ радио.
 • Батерија од 3.200 mAh
 • Акцелерометар, жироскоп и компас

Со оглед на овие спецификации, малкумина можат да се сомневаат дека се соочуваме со паметен телефон од среден опсег, погоден за секаков вид на корисник, кој пред се не сака да троши премногу пари и е дека како што ќе видиме подолу, цената ќе бидете еден од најинтересните аспекти на оваа Nokia 5.

Цена и достапност

Nokia 6 ќе биде достапен на пазарот многу скоро, откако веќе беше официјално претставен пред неколку недели во Кина, каде веќе се продава официјално. Неговата цена е 189 евра, во отсуство на додавање даноци, и ќе биде достапен во сатен црна, сатенска бела / сребрена, сатенска темперираност (сина) и сатенска бакар.

Nokia 6

Конечно, се затвора списокот со новости за Нокиа, Нокиа 6, која веќе беше презентирана пред неколку недели на официјален начин во Кина, но која сега се спушти во Европа, покажувајќи се на престижниот Светски мобилен конгрес. Ова е несомнено големиот облог на финската компанија да го врати изгубениот трон на пазарот на мобилни телефони, иако искрено и видено што е видено, ќе биде навистина тешко да се бориме со Apple или Samsung со овој терминал, која, иако може да биде интересна, има уште долг пат да стане голема светкава starвезда.

Со многу внимателен дизајн и метална завршница, оваа Nokia 6 нуди многу привлечен изглед. Внатре наоѓаме неколку интересни карактеристики и спецификации што ќе ги разгледаме веднаш подолу.

Карактеристики и спецификации

 • 5,5-инчен екран со FullHD резолуција, 2,5D ефект и заштита од Corning Gorilla Glass
 • Процесор Qualcomm Snapdragon 430
 • 3GB RAM меморија
 • 32 GB внатрешна меморија
 • Задна камера со сензор од 16 мегапиксели со автоматски фокус за откривање фаза и LED блиц. Бленда F / 2.0
 • Предна камера со сензор од 8 мегапиксели. Бленда F / 2.0
 • Микро USB конектор.
 • LTE

Големата разлика помеѓу Nokia 6 што веќе се продава во Кина и онаа што можеме да ја купиме во Европа и многу други земји низ светот ќе биде таа на RAM меморијата. И тоа е дека во азиската верзија наоѓаме 4 GB RAM меморија за 3GB што ќе ја најдеме во верзијата достапна во остатокот од светот. Оваа промена не е објаснета од Нокиа, но ние замислуваме дека тоа ќе има врска со некоја чудна причина што барем не ја разбиравме.

Цена и достапност

Nokia 6 ќе биде достапен во четири различни бои: мат црна, сребрена, темперирана сина и бакарна, и по цена од 229 евра без данок. Достапноста на овој нов смартфон се уште не е потврдена од финската компанија, иако сè укажува на тоа дека нема да го видиме на пазарот до вториот квартал на 2017 година.

Nokia 6 Arte Black Limited Edition

Како што објаснивме во Кина, се продава верзија на Nokia 6 со 4 GB RAM меморија, што нема да биде „нормалното“ да се нарече некако во Европа. Надвор од азиската земја Nokia 6 Arte Black Limited Edition кој ќе има 64 GB простор и 4 GB RAM и чија цена ќе биде 299 евра пред оданочување.

Дали сметате дека успехот на Нокиа во враќањето на пазарот на мобилни телефони е сигурен?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.