Nokia 8 е ажуриран на Android 8.0 Oreo

Nokia 8 е ажуриран на Android 8

Новата фаза на Nokia сака да биде различна од онаа што ја имаше со Microsoft. Првиот чекор беше да се избере инкорпорирање на оперативниот систем Андроид, можеби најпопуларната платформа во светот - во Шпанија доминира со повеќе од 80% удел на пазарот. Од друга страна, веќе има неколку терминали што Нокиа заедно со HMD Global ги лансираше на пазарот, сегашната врвна Nokia 8.

Компанијата комуницираше пред неколку месеци дека сите нејзини терминали ќе ја добијат најновата верзија на оперативниот систем на Google. И првиот чекор е веќе направен, бидејќи во последните часови корисниците на Nokia 8 започнаа да ја добиваат релевантната надградба на нивните уреди.

Една од карактеристиките на новата Nokia е тоа што нема да користи сопствени слоеви на своите паметни телефони; Тие користат акции Андроид на сите нив. Ова ќе ги направи омразените заостанува не се толку чести и дека при лансирање нови надградби, тие не одлагаат на време. Со доаѓањето на Android 8.0 Oreo на Nokia 8, корисниците ќе можат уживајте во нови карактеристики како Слика на слика, подобро известување или подобро управување со батеријата.

Се разбира, така што сè работи совршено од самиот почеток, HMD Global започна а бета програма во која учествуваа до 2.000 корисници што праќаа повратна информација за полирање на финалната верзија на Android 8.0 Oreo за Nokia 8.

Конечно, како што веќе ви кажавме, Nokia нема да запре се додека сите нејзини терминали не ја добијат најновата верзија на платформата. И следниот чекор на патоказот е да се донесе Android Oreo на два нови терминали. Како што коментираат, овие ќе бидат и Nokia 5 и Nokia 6, две многу интересни опрема од среден опсег што можете да ги најдете по цени исто толку конкурентни 154 евра (Нокиа 5) или 250 евра (Нокиа 6).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.